List Papieża do prezesa Papieskiej Akademii Kościelnej, 11.02.2020
W lutym 2020 Papież Franciszek skierował do prezesa Papieskiej Akademii Kościelnej abpa Josepha Marina następujący list:
Drogi Bracie!
Na zakończenie prac niedawnego Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego regionowi panamazońskiemu wyraziłem życzenie, aby kapłani, którzy przygotowują się do służby w dyplomacji Stolicy Apostolskiej, poświęcili rok swojej formacji na pracę misyjną w jednej z diecezji.
Jestem przekonany, że to doświadczenie może być przydatne dla wszystkich młodych ludzi, którzy się przygotowują do posługi kapłańskiej bądź ją rozpoczynają, a w szczególności dla tych, którzy w przyszłości zostaną powołani do współpracy z przedstawicielami papieskimi, a później sami będą mogli zostać wysłannikami Stolicy Apostolskiej w państwach i Kościołach partykularnych.
W istocie, jak już miałem sposobność przypomnieć wspólnocie tej Papieskiej Akademii Kościelnej, «misja, do pełnienia której zostaniecie pewnego dnia wezwani, zawiedzie was do wszystkich części świata. Do Europy, która potrzebuje się przebudzić; do Afryki, spragnionej pojednania; do Ameryki Łacińskiej, łaknącej pożywienia i duchowości; do Ameryki Północnej, odkrywającej na nowo korzenie tożsamości, której się nie określa na podstawie wykluczania; do Azji i Oceanii, gdzie wyzwaniem jest zdolność bycia zaczynem w diasporze i prowadzenie dialogu z wielością kultur rodzimych» (25 czerwca 2015 r.).
Aby pozytywnie zmierzyć się z tymi narastającymi wyzwaniami, stającymi przed Kościołem i światem, trzeba, aby przyszli dyplomaci Stolicy Apostolskiej zdobyli oprócz rzetelnej formacji kapłańskiej i duszpasterskiej oraz tej specyficznej, którą zapewnia niniejsza Akademia, również własne doświadczenie misyjne, poza swoją rodzimą diecezją, poprzez dzielenie drogi przez pewien okres z Kościołami misyjnymi, razem z ich wspólnotami, i uczestniczenie w ich codziennej działalności ewangelizacyjnej.
Zwracam się do Ciebie, drogi Bracie, który niedawno objąłeś urząd prezesa Papieskiej Akademii Kościelnej, prosząc Cię o zrealizowanie tego mojego pragnienia, by wzbogacić curriculum formacji akademickiej o rok przeznaczony całkowicie na posługę misyjną w Kościołach partykularnych rozsianych po świecie. To nowe doświadczenie wejdzie w praktykę, poczynając od nowych studentów, którzy rozpoczną swoją formację w przyszłym roku akademickim 2020/2021.
Ażeby opracować w sposób bardziej pogłębiony i dobrze wdrożyć ten projekt, potrzebna będzie przede wszystkim ścisła współpraca z Sekretariatem Stanu, a ściślej z Sekcją ds. Personelu Dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej, jak również z przedstawicielami papieskimi, którzy z pewnością nie omieszkają służyć cenną pomocą we wskazywaniu Kościołów partykularnych, gotowych przyjąć studentów, oraz przyglądać się z bliska temu ich doświadczeniu.
Jestem pewien, że po przezwyciężeniu początkowych obaw, jakie mogłyby się zrodzić w związku z tym nowym stylem formacji przyszłych dyplomatów Stolicy Apostolskiej, doświadczenie misyjne, które pragnie się promować, okaże się przydatne nie tylko dla młodych studentów Akademii, ale także dla poszczególnych Kościołów, z którymi będą oni współpracować, i — mam taką nadzieję — wzbudzi u innych kapłanów Kościoła powszechnego pragnienie okazania gotowości do pełnienia przez pewien czas posługi misyjnej poza własną diecezją.
Na zakończenie, zawierzając Dziewicy Maryi, Matce Kościoła, tę nową formę kształcenia przyszłych współpracowników w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, przesyłam z serca Tobie, drogi Bracie, i całej wspólnocie Papieskiej Akademii Kościelnej serdeczne pozdrowienia i Błogosławieństwo Apostolskie i proszę Was, abyście pamiętali o mnie w waszych modlitwach.
Watykan, 11 lutego 2020 r.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (4/2020) and Polish Bishops Conference