Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Słowa przed modlitwą "Anioł Pański" po Mszy św. kanonizacyjnej 13.10.2019

Papież Franciszek

Ewangeliczna doskonałość

Ewangeliczna doskonałość - foto
Autor/źródło: Maciej Górnicki

13 X 2019 — «Anioł Pański» po Mszy św. kanonizacyjnej

Drodzy Bracia i Siostry!

Przed zakończeniem tej Eucharystii pragnę was wszystkich pozdrowić i wam podziękować.

Dziękuję braciom kardynałom i biskupom, jak również kapłanom, zakonnicom i zakonnikom, pochodzącym ze wszystkich stron świata, a zwłaszcza tym, którzy należą do duchowych rodzin nowych świętych. Pozdrawiam wszystkich zgromadzonych tutaj wiernych świeckich.

Pozdrawiam oficjalne delegacje z różnych krajów, w szczególności pana prezydenta Republiki Włoskiej i Jego Wysokość księcia Walii. Faktycznie, przez swoje ewangeliczne świadectwo ci święci przyczynili się do duchowego i społecznego rozwoju w swoich krajach.

Szczególne pozdrowienie kieruję do przedstawicieli Wspólnoty anglikańskiej, z żywą wdzięcznością za obecność, a także witam ciebie, drogi bracie, który jesteś nowym biskupem tutaj, w Rzymie.

Pozdrawiam was wszystkich, drodzy pielgrzymi, jak również osoby, które śledziły tę Mszę św. za pośrednictwem radia i telewizji. Specjalne pozdrowienie kieruję do wiernych w Polsce, którzy dzisiaj świętują Dzień Papieski; dziękuję im także za modlitwy i za stale okazywane przywiązanie.

Myślą podążam raz jeszcze ku Bliskiemu Wschodowi. Zwłaszcza ku umiłowanej i udręczonej Syrii, skąd znów dochodzą dramatyczne wiadomości o losie ludności w północno-wschodniej części kraju, która zmuszona jest opuszczać swoje domy z powodu działań zbrojnych; wśród tej ludności jest także wiele rodzin chrześcijańskich. Do wszystkich zaangażowanych stron, a także do wspólnoty międzynarodowej z naciskiem kieruję kolejny apel i proszę o szczere angażowanie się na drodze dialogu, z uczciwością i przejrzystością, aby szukać skutecznych rozwiązań.

Wraz ze wszystkimi uczestnikami Synodu Biskupów poświęconego Regionowi Panamazońskiemu, zwłaszcza z tymi, którzy pochodzą z Ekwadoru, śledzę z niepokojem to, co dzieje się w tym kraju w ostatnich tygodniach. Zawierzam go wspólnej modlitwie oraz wstawiennictwu nowych świętych i łączę się w bólu z powodu zabitych, rannych i zaginionych. Zachęcam do zabiegania o pokój społeczny, przy zwracaniu szczególnej uwagi na ludność najbardziej bezbronną, ubogich oraz na prawa człowieka.

A teraz zwrócimy się do Maryi Dziewicy, wzoru ewangelicznej doskonałości, aby nam pomagała iść za przykładem nowych świętych.

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kanonizacja Ekwador Bliski Wschód Syria Małgorzata Bays Józefina Vannini Dulce Lopes Pontes John H. Newman Maria Chiramel Mankidiyan
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W