Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Jan Paweł II

Z NOWOROCZNYMI ŻYCZENIAMI

1 I 2002 — Koncert w kaplicy «Redemptoris Mater»W Nowy Rok o godz. 18.45 Jan Paweł II przyjął w kaplicy «Redemptoris Mater» Pałacu Apostolskiego Chór «Iubileum» z Moskwy, który wykonał dla Papieża kilka rosyjskich pieśni liturgicznych i religijnych. Chórem złożonym z 35 dziewcząt, który często śpiewa podczas uroczystości liturgicznych celebrowanych przez Patriarchę Aleksego II, dyryguje Aleksander Niewzorow. Chór «Iubileum» przybył do Rzymu z błogosławieństwem Patriarchy Moskwy i Wszechrusi Aleksego II, aby uczestniczyć w noworocznej Mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego w Bazylice Watykańskiej. Poniżej zamieszczamy krótkie przemówienie, które Jan Paweł II wygłosił po wysłuchaniu koncertu.

Do zasłużonego aplauzu pragnę z radością dodać gorące pozdrowienia skierowane do pana, maestro, i do członkiń moskiewskiego Chóru «Iubileum». Z całego serca dziękuję wam za pieśni, które zechcieliście mi ofiarować w darze z okazji świąt Bożego Narodzenia i rozpoczęcia Nowego Roku.

Wasz śpiew, drogie dziewczęta, brzmiał wspaniale i tworzył zachwycającą harmonię z postaciami i kolorami tej kaplicy Redemptoris Mater — Matki Odkupiciela, ozdobionej, zgodnie z duchem ekumenicznym, według kanonów tradycji wschodniej. Bardzo cenię rosyjski śpiew cerkiewny i bliska jest mi wasza kultura, zwłaszcza religijna. Rosyjska kultura, sztuka, literatura i śpiew to dziedziny przepojone głęboką duchowością, która wznosi umysł i serce do Boga, napełniając je życzliwością i współczuciem dla bliźniego.

Dziękuję kierownikowi Chóru, maestro Aleksandrowi Niewzorowowi, pod którego dyrekcją wasz śpiew harmonijnie rozbrzmiewa swym pięknem.

Głęboką radością napełniła mnie wiadomość, że przybyliście z Moskwy z błogosławieństwem Patriarchy Aleksego II. Dlatego korzystam z tej okazji, aby posłać mu za waszym pośrednictwem moje braterskie pozdrowienie i najserdeczniejsze życzenia na Dzień Narodzenia naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Drodzy moi, przyjąłem was bardzo chętnie i mam nadzieję, że w tym domu zawsze będziecie czuć się jak u siebie. Pragnę was uścisnąć z miłością i wdzięcznością, życząc wam powodzenia w waszej pracy artystycznej. Z całego serca udzielam wam i waszym bliskim Apostolskiego Błogosławieństwa.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: koncert Redemptoris Mater Moskwa pieśń chór
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W