Wszyscy mamy być "solą ziemi i światłem świata"

Przemówienie powitalne na lotnisku, XVII Światowy Dzień Młodzieży z Janem Pawłem II, 23-28.07.2002


Jan Paweł II

Wszyscy mamy być «solą ziemi i światłem świata»

23 lipca 2002. Ceremonia powitalna na lotnisku

Papież przybył do Toronto we wtorek 23 lipca. W przemówieniu powitalnym na lotnisku nawiązał do głównego celu swej podróży apostolskiej — obchodów Światowego Dnia Młodzieży. «Dziękuję ci, Toronto! Dziękuję ci, Kanado — powiedział — za przyjęcie z otwartymi ramionami tych młodych ludzi!»

Panie Premierze, drodzy Przyjaciele Kanadyjczycy!

1. Jestem panu głęboko wdzięczny, panie premierze, za słowa powitania. Czuję się wielce zaszczycony obecnością w chwili mego przybycia premiera Ontario, burmistrza wielkiego miasta Toronto i licznych dostojnych przedstawicieli władz oraz społeczeństwa. Wszystkim z serca gorąco dziękuję: dziękuję za przychylne przyjęcie idei, by Kanada była gospodarzem Światowego Dnia Młodzieży; dziękuję również za wszystko, co zostało uczynione, aby to się urzeczywistniło.

Drodzy Kanadyjczycy, zachowuję bardzo żywe wspomnienia z mojej pierwszej podróży apostolskiej w 1984 r. i z krótkiej wizyty w 1987 r. u ludności tubylczej na ziemi Denendeh. Tym razem muszę zadowolić się pobytem jedynie w Toronto. Z tego miejsca pozdrawiam wszystkich obywateli Kanady. Jesteście obecni w mojej modlitwie dziękczynnej do Boga, który obficie pobłogosławił wasz ogromny i wspaniały kraj.

2. Młodzi ludzie ze wszystkich stron świata gromadzą się tu na obchody Światowego Dnia Młodzieży. Dzięki swym darom inteligencji i serca są oni przyszłością świata. Zarazem jednak ciążą na nich problemy ludzkości, która jakże często nie zna pokoju ani sprawiedliwości.

Życie zbyt wielu ludzi rozpoczyna się i kończy bez radości i bez nadziei. Oto jeden z zasadniczych powodów zwoływania Światowych Dni Młodzieży. Młodzi ludzie gromadzą się w jednym miejscu, by zobowiązać się — silni wiarą w Jezusa Chrystusa — do służenia wielkiej sprawie pokoju i ludzkiej solidarności.

Dziękuję ci, Toronto! Dziękuję ci, Kanado, za przyjęcie z otwartymi ramionami tych młodych ludzi!

3. W wersji francuskiej waszego hymnu narodowego O Canada śpiewacie: «Ramię twe zdolne jest nosić miecz, może więc nosić krzyż». Kanadyjczycy są spadkobiercami nadzwyczaj bogatego humanizmu dzięki połączeniu licznych elementów rozmaitych kultur. Jednak istotą waszego dziedzictwa jest duchowa i transcendentna koncepcja życia, oparta na Objawieniu chrześcijańskim, które stało się zaczynem waszego rozwoju jako społeczeństwa wolnego, demokratycznego i solidarnego, uznawanego w całym świecie za obrońcę praw człowieka i jego godności.

4. W świecie nękanym poważnymi problemami natury społecznej i etycznej, w świecie, który traci z oczu cel życia, Kanadyjczycy mają do zaoferowania skarb niezwykle cenny — pod warunkiem, że zachowają to, co głębokie, dobre i słuszne w ich dziedzictwie narodowym. Proszę Boga, by Światowy Dzień Młodzieży stał się dla wszystkich mieszkańców Kanady okazją do przypomnienia o wartościach, bez których nie można dobrze żyć i cieszyć się ludzkim szczęściem.

Panie premierze, drodzy przyjaciele. Niech motto Światowego Dnia Młodzieży odbije się echem po całej ziemi i przypomni wszystkim chrześcijanom, że mają być «solą ziemi i światłem świata».

Niech Bóg wam wszystkim błogosławi. Niech Bóg błogosławi Kanadzie.

Na zakończenie uroczystości Ojciec Święty powiedział:

Bardzo wam dziękuję za przyjęcie.

Bardzo dziękuję za wasze serdeczne przyjęcie. Miejmy nadzieję, że obchody całego Światowego Dnia Młodzieży przebiegną pomyślnie. Dziękuję.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao