Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


źródło: Niedziela

Jolanta Marszałek

Boży doping na Euro 2012Euro 2012 to wielkie wydarzenie w świecie sportu. Wkrótce przyjadą do naszego kraju najlepsi piłkarze z całej Europy, a w ślad za nimi kibice, turyści, dziennikarze, pasjonaci sportu, którzy będą współtworzyć to wielkie wydarzenie

Kościół katolicki chce wykorzystać klimat sportowego święta, aby wskazywać na Boga i promować wartości chrześcijańskie.

Futbol i życie duchowe

Związek między futbolem a życiem duchowym jest oczywisty. Więź ta zapisana jest choćby w ludowych przysłowiach „W zdrowym ciele zdrowy duch”, „Sport to zdrowie”. Wielokrotnie na związki te zwracał uwagę papież Jan Paweł II: „Sport ujawnia nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe. Nie polega jedynie na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę i dlatego musi w pełni ukazywać swe oblicze” (przemówienie „Oblicza i dusza sportu”, 28 października 2000 r.). Dlatego też Kościół przy okazji wielkiej imprezy sportowej w naszym kraju chce przypomnieć o duchowym wymiarze sportu, o zasadach fair play, o zdrowej rywalizacji. W księgarniach pojawiło się na ten temat wiele publikacji, wydanych w witrynach katolickich. Przygotowania przebiegają na różnych poziomach. Powstał ogólnopolski komitet przygotowań do Euro 2012. Na jego czele stanął bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców. Tworzą go wszyscy diecezjalni duszpasterze sportowców z diecezji, w których rozegrane zostaną mecze, a także m.in. członkowie Stowarzyszenia „Parafiada” i Salezjańskiej Organizacji Sportowej. Celem działań komitetu jest promowanie etycznego kibicowania, duchowego i fizycznego rozwoju człowieka, roli sportu jako integracji między ludźmi i pozytywnego wpływu gwiazd futbolu na życie młodzieży. Szczegółowe działania podjęły też cztery diecezje, w których rozegrane zostaną mecze, tj. Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk, a także Kraków, uważany przez kibiców za piąte miasto Euro; zatrzymają się tu bowiem drużyny Anglii, Holandii i Italii. Każde z tych miast przygotowało specjalną ofertę ewangelizacyjną.

Oferta dla kibiców

Duchowe przeżywanie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w miastach, gdzie rozegrane zostaną mecze, rozpoczną uroczyste Msze św. w katedrach: 6 czerwca o godz. 18 Msza św. z Nieszporami i procesją w katedrze w Poznaniu, 7 czerwca o godz. 9 w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Specjalnie dla zagranicznych kibiców w miastach, gdzie rozgrywane będą mecze, w wyznaczonych kościołach w pobliżu stadionów będą odprawiane Msze św. i nabożeństwa w różnych językach. Kibice z zagranicy będą mogli spowiadać się w swoich językach. Informacje o tym, gdzie, kiedy i o której godzinie można będzie się pomodlić w poszczególnych językach zostaną umieszczone w specjalnych informatorach dla kibiców, wydawanych przez miasta. W Poznaniu zaplanowano utworzenie tzw. strefy modlitwy. W trzech wydzielonych kościołach zlokalizowanych najbliżej stadionu kibice będą mieli okazję na chwilę spokojnej modlitwy, zarówno przed, jak i po rozgrywkach. W poznańskiej strefie kibica, utworzonej na pl. Wolności oraz w Parku Kasprowicza, powstanie Strefa Jezusa, na wzór towarzyszącego Przystankowi Woodstock Przystanku Jezus. Do kibiców i gości wyruszą ubrani w specjalne koszulki ewangelizatorzy. We Wrocławiu zostanie zorganizowana na Ostrowie Tumskim Scena „Nowa Ewangelizacja”, na której będą się odbywały koncerty ewangelizacyjne, pantomimy, modlitwy, tańce integracyjne. Zaplanowany jest też koncert Fair Play z udziałem zespołów reprezentujących religie i kraje drużyn grających we Wrocławiu. W Miasteczku Kibica i na Ostrowie Tumskim staną specjalne namioty informacyjne Duchowego Zaplecza Euro, gdzie rozdawane będą ulotki, ale też będzie możliwość rozmów na tematy religijne.

Ekumenizm

Wśród kibiców spodziewani są katolicy, grekokatolicy, prawosławni, protestanci. We Wrocławiu w działania przygotowujące Duchowe Zaplecze Euro włączyli się przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich miasta.

W Warszawie kibice oraz drużyny piłkarskie mogą skorzystać z ekumenicznej kaplicy, którą niedawno otwarto na Stadionie Narodowym.

Nie zapomniano o mieszkańcach

Oferta Kościoła dotyczyć będzie nie tylko przyjezdnych kibiców, ale także mieszkańców miast. — Chcemy zrobić też coś dla siebie, dla wrocławskiego środowiska ludzi wierzących — zapewnia Robert Ruszczak, organizator Duchowego Zaplecza Euro we Wrocławiu. — Jest szansa, by podczas tej imprezy poczuć siłę wspólnoty, jedność między katolikami związanymi z różnymi ruchami religijnymi w Kościele. Do współpracy zaprosiliśmy duszpasterstwa akademickie, wspólnoty charyzmatyczne i modlitewne, katolickie organizacje młodzieżowe.

Z pewnością czas zawodów nie sprzyja integracji rodzin. Panowie najczęściej kibicujący na stadionach, zapatrzeni w telewizory mało czasu poświęcają swoim bliskim. Ale pomyślano o tym, aby rodziny wspólnie mogły włączyć się w kibicowanie. Spróbować swoich sił w rodzinnych zawodach sprawnościowych lub grach komputerowych, w turnieju Family Cup — „Rodzina to też drużyna”. Wrocławscy organizatorzy proponują wybrać się rodzinnie na koncert zespołu „Śląsk” lub koncerty muzyki poważnej „Verbum cum musica” lub „Wieczory Tumskie” połączone z wykładami o tematyce sportowej, m.in. sport w Biblii.

W Gdańsku prowadzone będą akcje ewangelizacyjne na tzw. wyspach kultury. W poszczególne wieczory odbędą się występy ze śpiewem czy tańcem w różnych częściach miasta. 7 czerwca na Długim Targu w Gdańsku zostanie przeprowadzona akcja „Katolicy na ulicy”, mająca na celu ewangelizację mieszkańców.

Uruchomiono specjalne strony internetowe dotyczące działań Kościoła na Euro 2012:  www.2012.org.pl,  www.diecezja.gda.pl,  www.dzeuro.pl,  www.niedziela.pl — specjalny serwis Duchowa Strefa Euro 2012.opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Europa ewangelizacja spotkanie sport piłka nożna Mistrzostwa Europy Futbol różnice kulturowe Euro 2012 Strefa Jezusa
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W