Szpital dla Gazy

Strefa Gazy to najbardziej zaludniony obszar miejski na świecie - obecnie sytuacja humanitarna jest tam dramatyczna

Szpital dla Gazy

Od początku sierpnia Caritas Polska prowadzi zbiórkę funduszy na pomoc medyczną dla mieszkańców Strefy Gazy. O pomoc dla najbardziej zaludnionego obszaru miejskiego na świecie, znajdującego się w dramatycznej sytuacji humanitarnej, apelowała wielokrotnie Caritas Internationalis.

Pod koniec sierpnia po zawarciu rozejmu zarówno strona izraelska, jak i palestyński Hamas ogłosiły zwycięstwo. Rozejm zawarto po 50 dniach walk, które kosztowały życie ponad dwa tysiące Palestyńczyków, 70 izraelskich żołnierzy, ponad 11 tysięcy ludzi odniosło obrażenia, a ponad 250 tysięcy musiało opuścić swoje domy — poinformował dziennik Rzeczpospolita. Uciekinierzy schronili się w oenzetowskich szkołach. Wiele rodzin nie ma dokąd wracać.

Od 70 do 80 proc. zabitych podczas obecnego konfliktu palestyńsko-izraelskiego to cywile, w szczególności dzieci i kobiety — podaje ONZ. Z powodu zniszczenia około 40 proc. zasobów paliwowych są problemy w dostarczeniu energii elektrycznej m.in. do szpitali i innych budynków użyteczności publicznej. To katastrofa! — alarmuje wiceprezes Urzędu Naturalnych Zasobów Energetycznych w Strefie Gazy Fathi al-Sheikh Khalil.

Ale to, że mamy rozejm paradoksalnie wcale nie oznacza, że wojna się skończyła. Wręcz przeciwnie wszystko zacznie się teraz. Dlaczego? — pyta retorycznie dyrektor Caritas Jerozolima, ks. Raed Abusahlia. Dlatego, że zniszczenia w Strefie Gazy są gigantyczne! — kontynuuje. Ponad 30 tys. domów zostało częściowo zniszczonych, wśród nich 10 tys. domów zostało całkowicie zrujnowanych. Przez to kilkaset tysięcy ludzi tymczasowo przebywa w mieszkaniach rodzin albo przyjaciół oraz w szkołach w Strefie Gazy, a rozpoczyna się rok szkolny...  Dokąd i gdzie oni wszyscy pójdą? Gdzie będą mieszkać?

Doktor Jibreel, który pracuje dla centrum medycznego w Strefie Gazy, został zmuszony do opuszczenia swego domu wraz z rodziną. Obecnie mieszka w centrum Caritas. Nigdy nie wyobrażałem sobie, że mogę pracować w domu! Ale nie narzekam. Jest mi o wiele lepiej niż tysiącom rodzin, które żyją w przepełnionych szkołach — powiedział.

Caritas Jerozolima prowadzi centrum medyczne i klinikę mobilną w Gazie, które znajdują się w jednym z najbardziej zaludnionych obszarów Strefy (Beach Camp). Centrum oferuje podstawową opiekę zdrowotną i zapewnia kompleksową opiekę medyczną. Z kolei klinika mobilna zapewnia wsparcie dla najuboższych mieszkańców, którzy w sześciu regionach Strefy pozbawieni są dostępu do usług medycznych.

Po ogłoszeniu rozejmu życie częściowo powróciło do Gazy, a na ulice znowu wyjechały  samochody, sprzedawcy otworzyli swoje sklepy, dzieci bawiły się na ulicach. Wiele rodzin wróciło, żeby zobaczyć, co stało się z ich mieszkaniami. Nie spodziewali się, że zastaną tylko zgliszcza — opowiada pracownik Caritas Jerozolima z Gazy, Ameen Sabbagh. Odbudowania tego, co zostało zniszczone w 50 dni pochłonie około 6-7 miliardów dolarów i zajmie od 3 do 5 lat — konkluduje dyrektor Caritas Jerozolima.

Papież Franciszek wielokrotnie wzywał do pokoju w tym konflikcie: Teraz, o Panie, Ty nam pomóż! Daj nam pokój, naucz nas pokoju, prowadź nas ku pokojowi. Otwórz nam oczy i serca i daj nam odwagę, by mówić: „Nigdy więcej wojny!”, „Wojna wszystko niszczy!”

 

Więcej o akcji i aktualnej sytuacji w Strefie Gazy na stronie www.szpitaldlagazy.com .

Akcję wspierają: Adonai.pl, Deon.pl, Fronda.pl, Gość Niedzielny, Gazeta Wyborcza, Katolik.pl, Niedziela, Niezależna.pl, Rzeczpospolita, Tygodnik Powszechny, wPolityce.pl oraz tygodnik w Sieci.

Rafał Chibowski

Żeby pomóc poszkodowanym w Strefie i wesprzeć akcję Caritas Polska „Szpital dla Gazy” wystarczy wysłać SMS o treści „GAZA” (2,46 zł — koszt całkowity). Pieniądze można wpłacać także na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „GAZA”.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama