Abp Grocholewski otrzymał 1 grudnia 1999 roku doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Ks. Abp. Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego otrzymał 1 grudnia 1999 roku doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Senat Akademicki KUL przyznał go na wniosek Rady Wydziału Prawa Kanonicznego i Świeckiego.
Uroczyste wręczenie najwyższego wyróżnienia, jakim może obdarzyć uniwersytet odbyło się w wypełnionej po brzegi Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Wzięli w nim licznie udział m.in. hierarchowie Kościoła polskiego z nuncjuszem apostolskim abp. Józefem Kowalczykiem, politycy z marszałek Senatu Alicją Grześkowiak oraz minister Sprawiedliwości Hanną Suchocką, profesorowie uczelni katolickich i świeckich, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz studenci. Fundację Jana Pawła II reprezentowali: ks. prałat Stefan Wylężek, administrator Fundacji i dyrektor Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Rzymie oraz ks. Ryszard Krupa SCJ, dyrektor lubelskiego Domu Fundacji Jana Pawła II.
W uchwale Senatu Akademickiego KUL czytamy, że doktorat honoris causa przyznano "uznając wyjątkowe zasługi JE Ks. Abp. Zenona Grocholewskiego dla rozwoju nauki prawa kanonicznego, Jego wybitne osiągnięcia na polu popularyzacji kultury prawnej Kościoła katolickiego w dzisiejszym świecie, wielkie znaczenie dla Kościoła powszechnego pełnionej przez Niego posługi w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej oraz rozsławianie imienia Polski w świecie".
W wygłoszonej laudacji wieloletni dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego i Świeckiego KUL ks. prof. Marian Stasiak podkreślił zasługi Laureata dla rozwoju nauki prawa kanonicznego w świecie. Przypomniał, że ks. abp Z. Grocholewski brał czynny udział w przygotowaniu nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego, promulgowanego w 1983 r., a następnie w rozpowszechnianiu wiedzy o jego przepisach. Nie zabrakło też ks. abp. Grocholewskiego przy redakcji innego ważnego dzieła legislacyjnego, jakim była reforma Kurii Rzymskiej. W latach 1983-1985 należał do komisji ekspertów, którzy wspierali bezpośrednio Papieża w ustalaniu ostatecznego kształtu tej reformy, a którą wprowadził on mocą Konstytucji apostolskiej Pastor Bonus w 1988 r. W laudacji przypomniano także zasługi Ks. Arcybiskupa w rozpowszechnianiu dorobku kanonistów polskich, w tym również z KUL, w różnych międzynarodowych periodykach. Podkreślono szczególne zasługi Laureata w odradzaniu się Kościoła katolickiego w Europie Środkowowschodniej, czego dowodem jest odnowa sądownictwa kościelnego i kształcenie duchowieństwa na Słowacji. Ks. prof. Stasiak zwrócił uwagę, iż ks. abp. Grocholewski jest uznanym autorytetem w dziedzinie procedury i sądownictwa także dla prawników świeckich w różnych częściach świata, czego dowodem jest fakt zapraszania go na międzynarodowe konferencje i sympozja naukowe. Opublikował ponad 500 prac naukowych o tematyce kanonistycznej w 10 językach. Wygłosił ponad 70 referatów na międzynarodowych kongresach i sympozjach w kilkunastu krajach świata. Ten imponujący dorobek naukowy profesora Papieskich Uniwersytetów: Gregoriańskiego i Laterańskiego w Rzymie, stanowi jedynie wycinek jego bogatej działalności. Przez 12 lat był profesorem w Studium Rotalnym w Rzymie, gdzie wykładał sprawiedliwość administracyjną.
Niezwykle znamiennym był gest Jana Pawła II, który ks. Grocholewskiemu ofiarował niezwykły dar wspaniały złoty krzyż, wysadzany brylantami. Krzyż ten nosili wybitni kanoniści, kardynał Piotr Gasparri, główny twórca kodeksu z roku 1917 i kardynał Paricle Felici, twórca kodeksu posoborowego z 1983 r. ich nazwiska zostały wygrawerowane na tym krzyżu. "Myślę, że w tym wymownym darze ujawnia się kontynuacja wielkich kanonistów i kardynałów Sancatae Romanae Ecclesiae" podsumował ks. prof. Stasiak.
Następnie Laureat wygłosił wykład (a ściślej ze względu na przedłużające się uroczystości przedstawił obszerne jego konkluzje) na temat sprawiedliwości administracyjnej w Kościele. Precyzyjnie zaprezentowane wnioski końcowe uświadomiły, że Kodeks Prawa Kanonicznego zabezpiecza zasadę ochrony praw osoby i sprawiedliwości administracyjnej w oparciu o nauczanie Ewangelii. Ks. Arcybiskup wyraził także uznanie dla Polaków w kraju i zagranicą, którzy przez kilkadziesiąt lat komunizmu ofiarnie utrzymywali jedyny w tej części Europy uniwersytet katolicki.
Po południu ks. abp. Grocholewski wziął udział w spotkaniu kanonistów polskich, podczas którego zaprezentowano trzy ośrodki kanonistyki w naszym kraju: Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Instytut Prawa Kanonicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Ks. Arcybiskupa przyjęto uroczyście w poczet członków honorowych Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Zwracając się do zebranych Laureat podzielił się refleksjami z długoletniej pracy w Sygnaturze Apostolskiej, a także ukazał perspektywę nowych zadań w Kongregacji Wychowania Katolickiego. Kongregacji tej podlega 957 uniwersytetów katolickich w świecie, kilka tysięcy niższych i wyższych seminariów duchownych, kilkadziesiąt tysięcy szkół podstawowych i średnich.
Ks. abp. Zenon Grocholewski w 1972 r. rozpoczął pracę w Kurii Rzymskiej jako notariusz Sygnatury Apostolskiej najwyższego trybunału w Kościele katolickim. Pełnił kolejno funkcje: kanclerza, sekretarza, a od 1998 r. prefekta tej watykańskiej dykasterii. W połowie listopada 1999 r. Jan Paweł II, doceniając kompetencje i ogromne doświadczenie ks. abp. Grocholewskiego, mianował go prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego, powierzając mu kierowanie wykształceniem i wychowaniem w całym świecie.
Małgorzata Kołodziejczyk
opr. ab/ab
Wszystkie artykuły pochodzące z "Kronik Rzymskich" zamieszczone na stronach Opoki:
Copyright © by Kroniki Rzymskie