O Jubileuszu 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej
Jeżeli ktoś miał jeszcze wątpliwości, czy krakowianie rzeczywiście kochają celebrowanie wielkich jubileuszy, pozbył się ich, uczestnicząc 1 października w kulminacji obchodów 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej.
Na świadkach jubileuszowych wydarzeń silne wrażenie wywarło chyba wszystko: barwny pochód kilkuset rektorów wyższych uczelni, w historycznych strojach podążających na Mszę do Bazyliki Mariackiej, centralne uroczystości w sali Filharmonii Krakowskiej z udziałem najwyższych władz państwowych i kościelnych oraz m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Andrzeja Wajdy, doktorów honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wieczorny koncert w Teatrze im. Słowackiego, gdzie wykonano II symfonię „Kopernikańską” Henryka Mikołaja Góreckiego.
Abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Warszawie, przekazał uczestnikom jubileuszu słowa Ojca Świętego, który życzył m.in., aby „Bóg, który jest odwieczną Prawdą, Panem czasu i wieczności, oświecał wspólnotę uniwersytecką światłem swej mądrości, inspirował w trudzie poszukiwania prawdy, pomnażania dobra i tworzenia piękna”.
W trakcie uroczystości centralnych rektor UJ prof. Franciszek Ziejka zaapelował o zawarcie ponadpartyjnego porozumienia na rzecz edukacji i o przeznaczenie na jej rozwój majątku, który miał być przedmiotem powszechnego uwłaszczenia. „Stwórzmy warunki do uwłaszczenia zdolności młodych Polaków” — powiedział.
Długotrwałą owacją na stojąco przyjęto zapowiedź premiera Jerzego Buzka, że aby po jubileuszu pozostał „widoczny pomnik”, rząd skieruje do sejmu projekt ustawy o długotrwałym finansowaniu rozbudowy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz doprowadzeniu do zbudowania w ciągu 10 lat nowego kampusu uniwersyteckiego. „Ta Akademia jest wielką rzeczą” — powiedział Premier, wspominając również jej dwóch wielkich wychowanków: „Kopernika, który zmienił obraz świata, i Jana Pawła II, który odmienia dusze”.
Rektor Ziejka przypomniał, że uniwersytet, kształcący obecnie 30 tys. studentów, powołał do życia cztery Fundusze Stypendialne: Królowej Jadwigi (dla uczonych z Europy Środkowowschodniej, chcących prowadzić badania w Krakowie), im. Stanisława Estreichera (dla najzdolniejszych studentów i doktorantów), im. Adama Krzyżanowskiego (dla nauczycieli akademickich) oraz im. Stanisława Pigonia (dla studentów z niezamożnych rodzin wiejskich i małomiasteczkowych).
Kontrowersje wywołało uczestnictwo w centralnym punkcie obchodów jubileuszowych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Kilka dni przedtem Rada Miasta Krakowa w proteście w związku z incydentem kaliskim uznała go za osobę niepożądaną w mieście. Prezydent Krakowa prof. Andrzej Gołaś zbojkotował tę część obchodów. Demonstranci z Ligi Republikańskiej protestowali przed gmachem filharmonii, kierując m.in. do rektora UJ „chemiczny” slogan: „Panie Rektorze! Albo zasady, albo kwas”. Tuż przed przemówieniem Prezydenta salę filharmonii opuścił Prymas Polski kard. Józef Glemp. Jak tłumaczył, nie było w tym podtekstu politycznego, lecz konieczność pilnego wyjazdu do Warszawy.
B.G.
opr. mg/mg