Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Świadectwa

MOJA DROGA KRZYŻOWADlaczego tak licznie uczestniczymy podczas Wielkiego Postu w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i w Gorzkich Żalach?


Możliwość uczestniczenia w nabożeństwach Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali jest dla mnie okazją, by choć na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad sensem życia, cierpienia i śmierci. Rozważanie krok po kroku Męki Pańskiej daje możliwość porównania własnego cierpienia z cierpieniem samego Jezusa. On, Syn Boży, a przyjął krzyż z miłości do człowieka.

Wiele razy zastanawiam się nad tym, dlaczego akurat mnie dotknął krzyż cierpienia, choroby. Buntuję się przeciw woli Bożej, odczuwam strach. Ale rozmyślając nad cierpieniem Jezusa, wiem, że i On odczuwał lęk przed tym, co Go czekało. Zaufał jednak Ojcu i poddał się Jego woli. Więc może i moje cierpienie ma sens, więc i ja muszę, choć niechętnie, powiedzieć: „Wola Twoja niech się stanie”. I wtedy przychodzi ukojenie.

Uczestnictwo w wielkopostnych nabożeństwach nie może być tylko mechanicznym powtarzaniem pieśni czy modlitw. Musi temu towarzyszyć głębokie zastanowienie się nad treścią tych słów, wczucie się w sytuację umęczonego Chrystusa.

60-letnia Monika


Przeżywanie Drogi Krzyżowej daje możliwość realistycznego spojrzenia na rzeczywistość, która nie składa się przecież tylko z samych radosnych chwil. Jest w niej miejsce na głębszą refleksję, na przyjrzenie się cierpieniu, traktowanemu nie jako ujemna strona życia, kara za grzechy czy coś bezwartościowego, ale doświadczenie, które może zdziałać więcej dobrego niż łatwe chwile szczęścia.

Droga Krzyżowa to uczłowieczenie cierpienia, ukazanie jego sensu. To także dowód na to, że każde cierpienie jest do pokonania.

20-letnia Marysia


Nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali mają wyjątkowy charakter. W ciągu całego roku pojęcie śmierci jest jakby na uboczu, staramy się o tym nie myśleć. Wielkopostne nabożeństwa skłaniają mnie do refleksji nad śmiercią, do spojrzenia na nią jako na bramę otwierającą nam drogę do innego życia. To próba zrozumienia i docenienia poświęcenia Chrystusa, zwrócenie uwagi na nasze słabości i wady, okazja do zmiany swojego życia.

Wielki Post to chyba jedyny okres w roku, kiedy znajdujemy czas na zrobienie rachunku sumienia i rozliczenie dotychczasowego życia.

28-letnia Anna


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Wielki Post pokuta krzyż nabożeństwo przeżycie wola Boża droga krzyżowa ukojenie

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W