Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

African Music School w Republice Środkowej Afryki


Agnieszka Czylok

Radosne dźwięki w Sercu Afryki

W Republice Środkowej Afryki, w Ngaoundaye, rozpoczęła swoją działalność Afrykańska Szkoła Muzyczna (African Music School). Pod koniec lutego 2016 roku do Ngaoundaye zawitali dwaj muzycy: Łukasz Kłeczek z Warszawy i Baudoin Bamboussa z Bangui (RŚA). A wtedy zaczęło się sporo dziać…Kiedy muzycy pojawili się w Ngaoundaye, wtedy zaczęto ustalać program: - Cały tydzień spędziliśmy na przygotowaniach programu, umiejscowieniu instrumentów, a także zaczęliśmy prace przygotowawcze do pierwszych ćwiczeń muzycznych – dzieli się br. Benedykt Pączka OFMCap, misjonarz posługujący w Ngaoundaye, dla którego powstanie Szkoły Muzycznej w Afryce, to spełnienie osobistego marzenia.

Taka szkoła to naprawdę nowość w Sercu Afryki. Misjonarz wraz ze swymi pomocnikami włożył sporo pracy w jej powstanie. – Teraz czas na to, aby zbierać doświadczenie po to, aby w przyszłości móc coraz lepiej pracować dla naszych parafian, a przede wszystkim – dla dzieci – mówi br. Benedykt.

Obecnie zajęcia w African Music School są podzielone na trzy grupy. Pierwsza grupa jest najstarsza. Tworzy ją 29 osób, wśród których znajdują się szefowie chórów oraz osoby pragnące nauczyć się muzyki. – Przygotowaliśmy dla nich osiem instrumentów klawiszowych, dwadzieścia gitar oraz dwa zestawy perkusyjne – mówi misjonarz.

Kolejną grupę tworzą najmłodsi mieszkańcy RŚA. - Przesłuchaliśmy aż 80 dzieci, z czego musieliśmy wybrać 21 osób. Dla dzieci przygotowaliśmy formację specjalną: katechezę, język angielski i zajęcia umuzykalniające – mówi br. Benedykt Pączka OFM Cap. I wreszcie grupa trzecia: chór. Potężny chór, który tworzy sto osób z różnych wiosek! Chór przygotowuje się do śpiewu z okazji poświęcenia kaplicy Bożego Miłosierdzia w Nzakoun (fot. po prawej). Ma ona zostać poświęcona w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli w Niedzielę Miłosierdzia.


Zajęcia w szkole odbywają się aktualnie dwa razy w tygodniu i trwają po trzy godziny. Przynoszą mieszkańcom RŚA wielką radość. Tak, wreszcie w Sercu Afryki płyną dźwięki pełne radości…

opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: misje Afryka Republika Środkowoafrykańska Benedykt Pączka Ngaoundaye African Music School Afrykańska Szkoła Muzyczna
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W