Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Agnieszka Ścibik

Kryzys to jeszcze nie koniec!

Recenzja książki Gabrieli Tobiasz, "Jak uzdrowić małżeństwo? 15 kroków do wyjścia z kryzysu", Edycja Świętego Pawła.

Dobrze przeżyty kryzys może posłużyć rozwojowi. Kryzys to jeszcze nie jest koniec! Stanie się końcem, jeśli nie będzie chęci przezwyciężania przez małżonków trudnych sytuacji. Jednak, kiedy zawalczy się "o lepsze jutro", może ono być prawdziwie... lepsze!

Czy można reanimować obumierające małżeństwo? Jak uzdrowić związek małżeński, który tkwi w głębokim kryzysie? W książce Gabrieli Tobiasz "Jak uzdrowić małżeństwo" zawartych zostało 15 kroków do wyjścia z kryzysu. Trzeba tylko chęci i cierpliwości. Autorka pragnie pokazać, że zmiana naprawdę jest możliwa, a kryzys może być szansą na wzmocnienie więzi małżeńskich i ożywienie relacji męża i żony.

Gabriela Tobiasz zaprasza czytelnika książki, aby już na samym początku postawił sobie ważne pytanie: "Co pragniesz osiągnąć i dlaczego właśnie na tym zależy ci najbardziej?". Pokazuje tym samym, że ważna jest motywacja i cel. Jeśli człowiek wyznaczy sobie konkretny, ważny dla niego cel, łatwiej będzie mu się pracowało nad osiągnięciem go. Nigdy nie jest za późno, aby zawalczyć o to, co istotne. Miłość to świadomy wybór człowieka. Miłość małżeńska to decyzja na całe życie, a nie tylko uczucia. Dobrze przeżyty kryzys może pomóc zwalczyć negatywne uczucia i rozwinąć miłość. Być może małżonkowie w swej trudnej sytuacji zadają sobie pytania o sens takiej walki. "Czy można rozpocząć wszystko od nowa?" - zapewne kotłuje się w głowie takie, bądź podobne, pytanie. Autorka tej książki odpowiada mocno: Tak! Można. Po czym wyjaśnia, że emocje są zmienne. Dojrzałość emocjonalna to walka z niszczącymi emocjami, a podsycanie tych dobrych. "Czy zatem należy zgodzić się na trwanie w małżeństwie bez pozytywnych uczuć, w atmosferze wrogości, napięcia i wzajemnych oskarżeń? Nie. Taką sytuację trzeba jak najszybciej zmienić. Ale owa zmiana nie musi sprowadzać się do zakończenia związku. Powinna raczej polegać na jego pozytywnej reformie. Nawet jeżeli w Twojej relacji do współmałżonka pojawiło się wiele negatywnych emocji, to jeszcze nie przekreśla szans na odbudowę waszej więzi. Uczucia można uzdrowić, naprawić. To oczywiście będzie wymagało czasu. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i pamiętaj o tym, że tylko miłość rodzi miłość. Teraz od ciebie zależy, czy chcesz uleczyć to, co zostało zranione, i zacząć budować wszystko od początku. Miłość jest decyzją i wyraża się w czynie" - pisze Gabriela Tobiasz. Daje także instrukcję jak efektywnie skorzystać z jej książki. Każdy rozdział to nie tylko teoria, ale i trening, a więc czas na zrealizowanie zadania przypisanego do danego działu. To centralny punkt, od którego będzie zależeć odniesienie sukcesu. W książce są także przytaczane konkretne historie ludzi, które mogą pomóc i dodawać jeszcze silniejszej motywacji. Jest też miejsce na notatki, osobiste refleksje.

Warto sięgnąć po tę książkę, jeśli przeżywasz właśnie kryzys w swoim małżeństwie! Może cię nauczyć poszukiwania dobra i umiejętności prowadzenia dialogu z małżonkiem. Może stać się dla ciebie i współmałżonka deską ratunku...opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: walka kryzys miłość małżeństwo decyzja relacje uzdrowienie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W