Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Dziadkowie

Karol Domagała SDB

Rola dziadków w rodzinie

Rola dziadków w rodzinie  - foto
Autor/źródło: Photogenica.pl

Na pewno dziadkowie dość często mogą służyć dobrymi radami młodym rodzicom…

Faktycznie młodzi rodzice popełniają dużo błędów, bo jak wiemy – na nich się uczymy. Natomiast dziadkowie są z pewnością mądrzejsi o doświadczenia własnego rodzicielstwa i bardziej świadomi własnych potknięć na polu wychowawczym. Wolą, aby ich dzieci ich uniknęły. Dlatego starają się wesprzeć młodych rodziców w ich jakże trudnym zadaniu, często poprzez rady czy też wskazywanie różnych niebezpieczeństw. Niestety czasami, może nie do końca świadomie, podkopują autorytet rodziców. Takie stwierdzenia, jak „on nie powinien teraz jeść”; „ja bym ci pozwoliła, ale mama zabrania”; „za naszych czasów to nie do pomyślenia, by dziecko robiło to czy tamto…” nie są niestety rzadkością. Powoduje to, że często wbrew może intencjom, zamiast wzmocnić daną rodzinę, osłabiają ją.

Czy w związku z tym dziadkowie nie mogą pomagać w wychowaniu?

Nie chodzi tu o to, by nie pomagać, ale o to, by robić to mądrze. Nie przeżyjemy za nikogo życia, tak samo jak za nikogo nie wychowamy jego dzieci. Taki pomysł z góry jest skazany na niepowodzenie. Najlepsze, co możemy zrobić to być przy kimś, towarzyszyć mu i go wspierać, także w trudnych momentach. Wspieranie polega na wzmacnianiu pożądanych zachowań poprzez ich podkreślanie, a nie wytykanie błędów. Czyli szukanie takich momentów, w których młodzi rodzice funkcjonują dobrze i pokazywanie im, jak ogromne ma to znaczenie dla dobra ich dzieci.

Jak różnice w podejściu wychowawczym między rodzicami a dziadkami wpływają na dzieci?

Konsekwencją takiej sytuacji może być manipulacja ze strony dzieci, lawirowanie między rodzicami a dziadkami tylko po to, by uzyskać dla siebie jak najwięcej. Nie przynosi to w konsekwencji ani zysku dla dziadków, ani rodziców, a tym bardziej dla dzieci. Nierzadko w wieku młodzieńczym chłopiec czy dziewczyna będzie sprawiać poważne trudności wychowawcze tylko po to, by nieświadomie prowokować dziadków i rodziców do konfrontacji, a co za tym idzie do przepracowania wzajemnych trudności w relacji.

Co byś polecił dziadkom na koniec tego rozdziału?

Pierwsza kwestia, to chcę powiedzieć Wam, Drodzy Dziadkowie, że jesteście bardzo potrzebni dzieciom i wnukom. Wspierając proces wychowawczy w rodzinach waszych dzieci, miejcie cierpliwość i tolerancję na ich błędy wychowawcze. Oni muszą niestety przejść przez tę samą drogę, którą Wy kiedyś przeszliście.


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: rodzina dzieci rodzice dziadek babcia Wnuki dziadkowie autorytet rodziców rola dziadków podejście wychowawcze
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W