Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


ks. Marek Dziewiecki

Wychowanie do miłości


Wydawnictwo „Nasza Przyszłość”
Szczecinek 2010
ISBN 978-83-61146-22-3
format: 15,5x16,5 cm
oprawa twarda
s. 144
cena det. 29,00 zł
Nie wystarczy być kochanym, żeby być szczęśliwym. Trzeba kochać! Nie wystarczy chcieć kochać, by umieć kochać!
Potrzebna jest pomoc tych, którzy potrafią kochać. Gdy ktoś myli miłość z jej imitacjami, to tak, jakby mylił życie ze śmiercią albo błogosławieństwo z przekleństwem. Miłość ma różne oblicza. Inaczej wyrażamy miłość do rodziców i krewnych, a inaczej do obcych. Inaczej okazujemy miłość chłopakowi, a inaczej dziewczynie, inaczej małżonkowi, a inaczej dziecku, inaczej tym, którzy kochają, a inaczej tym, którzy krzywdzą. Każdej formy miłości trzeba uczyć się długo i cierpliwie.
Niniejsza publikacja może w tym pomóc. Polecamy ją szczególnie rodzicom i wszystkim wychowawcom, a także ludziom młodym, którzy chcą kochać i budować radosną przyszłość z tymi, którzy kochają.Nakładem Wydawnictwa „Nasza Przyszłość” ukazała się najnowsza książka ks. Marka Dziewieckiego, pod tytułem „Wychowanie do miłości”. Publikacja jest syntetycznym podręcznikiem dla tych, którzy zdają sobie sprawę z tego, że – jak zauważa Autor – „wierzyć w to, że człowiek nauczy się spontanicznie kochać to tak, jakby wierzyć w to, że człowiek jest miłością”. Książka składa się z dziewiętnastu rozdziałów, które obejmują podstawowe zagadnienia związane z rozumieniem miłości i z uczeniem się miłości. Pierwsze rozdziały poświęcone są tym zjawiskom, które utrudniają dorastanie do miłości. Chodzi tu zwłaszcza o mylenie miłości z jej imitacjami, a także o doświadczenie spotkań z ludźmi, którzy nie chcą lub nie potrafią kochać. W kolejnych rozdziałach ks. M. Dziewiecki opisuje fazy dorastania do miłości: od doświadczenia miłości ze strony rodziców, przez zakochanie do narzeczeństwa i małżeństwa. Autor podejmuje również tak ważne i ciekawe zagadnienia, jak relacja miłości do uczuć, rola empatii w miłości, zasady kochania nieprzyjaciół i krzywdzicieli oraz relacja między miłością, seksualnością i płodnością.

Prezentowana książka jest z pewnością potrzebna w czasach, w których niepisanym „ideałem” dominującej, niskiej kultury staje się indywidualizm i egoizm, a zatem takie postawy, które w radykalny sposób oddalają człowieka od miłości. Tymczasem kto choćby w niewielkim stopniu zna dzieje ludzkości, ten wie, że żadne społeczeństwo nie ma dobrej przyszłości bez solidnego wychowania dzieci i młodzieży. Podstawą takiego wychowania jest to, że rodzice i inni wychowawcy odnoszą się do wychowanków – i do siebie nawzajem! - z mądrą miłością. Głównym celem odpowiedzialnego wychowania jest pomaganie wychowankom w tym, by i oni uczyli się kochać. Tylko bowiem małym dzieciom wystarczy do szczęścia to, że są kochane, chociaż same jeszcze kochać nie potrafią.

Nowa publikacja ks. M. Dziewieckiego to opis zasad wychowania w miłości i do miłości, napisany prostym językiem i odwołujący się do argumentów, które są przekonujące dla współczesnego człowieka. Adresatem tej publikacji są ci wszyscy wychowawcy, którzy wiedzą, że największym darem, jaki dzieci i młodzież mogą otrzymać od ludzi dorosłych, jest dar wychowania w duchu tej miłości, której uczy nas Jezus w swojej Ewangelii i którą On pierwszy nas pokochał. Być człowiekiem to być kimś kochanym, a być człowiekiem szczęśliwym to kochać. Wychowanie to pomaganie dzieciom i młodzieży w uczeniu się dojrzałej miłości, gdyż od tego zależy los każdego człowieka, poszczególnych rodzin i całych społeczeństw. Przetrwać może tylko ten naród, który buduje cywilizację miłości, opartą na Ewangelii Chrystusa i na Jego miłości. Kto nie kocha, ten przegrywa wszystko. Kto kocha, ten wygrywa życie doczesne i wieczne, gdyż dorasta do świętości i w święty sposób zrealizuje każde powołanie, jakie Bóg mu podpowie. W zakończeniu książki Autor przypomina o tym, że „kto kocha, ten potrafi iść drogą błogosławieństwa i życia w każdych warunkach i w każdej sytuacji. Także wtedy, gdy ci, którzy nie kochają, wybierają drogę przekleństwa i śmierci”.

Dodatkowym walorem prezentowanej publikacji jest z pewnością także staranna szata edytorska. Książka wydana jest z twardej oprawie. Zwraca na siebie uwagę radosną grafiką na okładce, a w jej wnętrzu znajdziemy kilkanaście ciekawych fotografii z sentencjami o miłości, które są zaproszeniem do osobistej refleksji na temat tego, co w życiu człowieka jest najważniejsze.


opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wychowanie miłość rodzina dzieci rodzice relacje cierpliwość szczęście książka kochanie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W