Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Magdalena Korzekwa

Dom Studenta Palloti-Hostel w Warszawie"Jezus czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi" (Łk 2, 52). Aspiracją każdego studenta jest naśladowanie Jezusa i wykorzystanie czasu studiów nie tylko na zdobycie solidnego wykształcenia, ale też na wzrastanie w ludzkiej i Bożej mądrości. A mądrość to coś znacznie więcej niż zdobycie informacji czy nawet wiedzy. Dorastanie do mądrości i chrześcijańskiej sztuki życia jest pasjonujące, ale wymaga nie tylko dobrej woli studenta. Czasami trzeba jeszcze coś zjeść i mieć choćby skromny pokoik do dyspozycji. Na szczęście wiedzą o tym Księża Pollottyni, których założycielem był św. Wincenty Pallotti. Los młodych osób leżał temu Świętemu szczególnie na sercu. Właśnie dlatego w latach dwudziestych XIX wieku zakładał on szkoły wieczorowe dla młodzieży. Idąc śladami swojego Założyciela, Księża Pallotyni z dniem 1 października 2009 roku otworzyli Dom Studenta Pallotti Hostel przy ul. Skaryszewskiej 12 w Warszawie.

"Stworzenie akademika dla studentów traktujemy jako duże wyzwanie. Zależy nam na tym, by pod każdym względem wspierać rozwój studentów, którzy zdecydują się zamieszkać w naszym akademiku" - wyjaśnia ks. Wojciech Sadłoń SAC, który zamieszkał w akademiku wraz ze studentami i przyjął rolę duchowego ojca. Decyzja o przygotowaniu przez Księży Pallotynów mieszkań dla studentów wynika nie tylko z troski o ich potrzeby cielesne. Decyzja ta wiąże się także z pragnieniem, by pomóc studentom w zamieszkaniu blisko Chrystusa, we wspólnocie osób, które fascynują się więziami i wartościami, jakie On proponuje. Właśnie dlatego akademik to nie tylko pokoje dla studentów. To także kościół, w którym możemy przeżywać studenckie Eucharystie czy gromadzić się na wspólnej modlitwie i spotkaniach formacyjnych. W hostelu mamy miejsca, w których możemy się spotykać, dyskutować, integrować, budować przyjaźnie. Każdy z nas może też regularnie rozmawiać z naszym duchowym opiekunem i starszym przyjacielem - księdzem Wojciechem.

20 października 2009 r. odbyło się oficjalne i uroczyste otwarcie Domu Studenta Palloti-Hostel. Mszę Świętą celebrowali: ks. Wojciech Sadłoń SAC - opiekun duchowny studentów, ks. Dariusz Walasek SAC - dyrektor ds. spraw technicznych oraz ks. Mirosław Mejzner SAC - red. naczelny pisma "Miejsca Święte". W homilii ks. W. Sadłoń podkreślał znaczenie potrzeby wyraźnego ustalenia priorytetów w życiu studenta. Poszczególne części Mszy Świętej (czytania, śpiewy, modlitwę wiernych) przygotowali studenci, którym zależy na studiowaniu nie tylko wiedzy, lecz przede wszystkim na studiowaniu najważniejszego przedmiotu na świecie, jakim jest uczenie się miłości.

Po Mszy Świętej księża celebransi wraz ze studentami udali się do Sali Spotkań, czyli do świetlicy nowego akademika po to, by w rodzinnej atmosferze porozmawiać z księdzem Józefem Lasakiem SAC - prowincjałem oraz z księdzem Henrykiem Kieltińskim SAC - kapelanem AK, byłym prowincjałem i budowniczym domu przy ul. Skaryszewskiej. Ks. J. Lasak poprowadził modlitwę oraz poświęcił nowe miejsce. W drugiej, mniej oficjalnej części spotkania "przy herbacie", wszyscy zebrani mieli okazję przedstawić się, a księża opowiedzieli o historii budynku, w którym obecnie znajduje się akademik.

Dom Studenta Pallotti Hostel to atrakcyjna oferta dla tych studentów, którym zależy na mieszkaniu z osobami kierującymi się duchem Ewangelii i chrześcijańską hierarchią wartości. Akademik oferuje pokoje jedno- i dwuosobowe z łazienkami (niektóre łazienki są wspólne dla sąsiadujących ze sobą pokoi). Szczegółowe informacje oraz cennik znaleźć można na stronie www.pallotti-hostel.pl. Docelowo planuje się zakwaterowanie w akademiku około 40 studentek i studentów.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: student Warszawa pallotyni akademik Pallotti Hostel stancja Skaryszewska 12 Wojciech Sadłoń
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W