Ponad sto lat minęło od pierwszego wywiadu z papieżem - Leonem XIII do publikacji najnowszego zbioru wywiadów z Papieżem Franciszkiem. Jednak w tej historii zdarzyła się ponad 50-letnia przerwa!
Ponad sto lat minęło od spotkania 31 lipca 1892 r. Rémy z Leonem XIII do spotkania 9 października 2015 r. Pigozzi z Papieżem Franciszkiem
Najdłuższy wywiad, jakiego udzielił Papież — w ten sposób, słowami równie wymownymi co trafnymi, wydawca zaprezentował ostatnią książkę Jorge Maria Bergoglia (Risponde papa Francesco. Tutte le interviste e le conferenze stampa — Odpowiada Papież Franciszek. Wszystkie wywiady i konferencje prasowe; Wstęp Giovanni Maria Vian, Wenecja, Marsilio, 2015 r., ss. 368, 18 euro), która jest zbiorem blisko 600 odpowiedzi Papieża.
Pytania zadawało, poczynając od pierwszej podróży międzynarodowej do Brazylii, ok. 90 dziennikarzy z całego świata, którzy spotykali się z nim twarzą w twarz albo na konferencjach prasowych w samolocie, które faktycznie stały się nową formą papieskiego przekazu. Pomimo iż pierwszy wywiad, przeprowadzony z papieżem, pochodzi wręcz z 1892 r., za pontyfikatu Leona XIII, jak wyjaśnia wstęp do książki. Istotnie w lutym Pecci posłużył się dziennikiem francuskim, aby wylansować przez swoje oświadczenie encyklikę w duchu odprężenia w stosunku do Francji, a pod koniec lipca przyjął znaną dziennikarkę Caroline Rémy, z którą rozmawiał przez 70 aż minut na palący temat antysemityzmu.
Nie brakowało polemik, i być może z tego względu do następnej rozmowy papieża z dziennikarzem doszło dopiero w 1959 r. — między Janem XXIII a Montanellim; faktycznie była to stracona okazja. Wszystko zmieniło się za pontyfikatu Pawła VI, a potem jego następców, w szczególności aktualnego Papieża, co dokumentuje świeżo opublikowany przez Marsilio zbiór; prawa autorskie są w całości przeznaczone na dzieła charytatywne Papieża. Kompletność i staranne opracowanie książki, którą naprawdę można czytać jako bardzo długą rozmowę z Franciszkiem, pomagają w zadziwiający sposób zrozumieć jego myśl w odniesieniu do zagadnień współczesnych i docenić jego język, bezpośredni i bardzo żywy.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano