Pielgrzymka Benedykta XVI do Polski: Notatka prasowa (10)

Notatka z podróży apostolskiej Benedykta XVI do Polski (trzeci dzień)

"Bardzo chciałbym przytulić każdego i każdą z was. Choć w praktyce nie jest to możliwe, w duchu przytulam was do serca" - powiedział do chorych zgromadzonych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach Benedykt XVI."

Spotkanie z chorymi i ich opiekunami odsłania jednocześnie dwie tajemnice: tajemnicą ludzkiego cierpienia i tajemnicą Bożego miłosierdzia - wyjaśnił Papież w swym przemówieniu. "Na pierwszy rzut oka te dwie tajemnice wydają się sobie przeciwstawiać. Kiedy jednak staramy się je zgłębić w świetle wiary, widzimy, że istnieje pomiędzy nimi harmonia, dzięki tajemnicy krzyża Chrystusa" - dodał Benedykt XVI.

Ojciec Święty nawiązał do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych podczas nawiedzenia Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w 2002 r., że krzyż "stanowi najgłębsze pochylenie się Bóstwa nad człowiekiem". Zwracając się do chorych, Benedykt XVI powiedział: "Wy, drodzy chorzy, naznaczeni cierpieniem ciała i ducha, jesteście najbardziej zjednoczeni z krzyżem Chrystusa, a równocześnie jesteście najbardziej wymownymi świadkami miłosierdzia Bożego. Dzięki wam, przez wasze cierpienie On z miłością pochyla się nad ludzkością". To chorzy poprzez swoje cierpienie uczą, że "nie ma innej głębszej wiary, innej, żywszej nadziei, innej gorętszej miłości od tej, jaką żywi człowiek, który w nieszczęściu zawierza siebie pewnym dłoniom Boga". Posługujących chorym nazwał "przedłużeniem tych Bożych dłoni"

W słowie powitania Benedykta XVI w Sanktuarium w Łagiewnikach kard. Stanisław Dziwisz zaznaczył, że "to rozwijające się ciągle centrum kultu Bożego miłosierdzia jest nie tylko znakiem Bożego błogosławieństwa, ale również drogowskazem na teraźniejsze i przyszłe drogi Kościoła".

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama