W cieniu ŤDaru i tajemnicyť.

Doktorat honoris causa dla ks. bp. Stanisława Dziwisza

Doktorat honoris causa dla ks. bp. Stanisława Dziwisza

Niedzielny wieczór 13 maja 2001 r. był szczególnie uroczysty dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 20. rocznicę zamachu na Jana Pawła II bezpośredni świadek wydarzenia, które wstrząsnęło światem ks. bp Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Ojca Świętego, odebrał doktorat honoris causa KUL. Uroczystość zgromadziła w auli uniwersyteckiej ponad 30 biskupów z Polski, Ukrainy oraz Austrii. Obecni byli m.in. kard. Marian Jaworski ze Lwowa, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, zaś Fundację Jana Pawła II reprezentował ks. prał. Stefan Wylężek z Rzymu oraz ks. Ryszard Krupa - dyrektor lubelskiego Domu Fundacji. Obecni byli także przedstawiciele polskiego Parlamentu, z marszałek Senatu Alicją Grześkowiak na czele, minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski, rektorzy i prorektorzy wielu szkół wyższych z całej Polski, a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Niewątpliwie najważniejszym gościem tego spotkania był ks. bp Stanisław Dziwisz, który powitany został w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego gromkimi brawami. Najwyższe wyróżnienie, jakim może obdarzyć Uniwersytet - tytuł doktora honoris causa - Senat Akademicki przyznał na wniosek Rady Wydziału Teologii. Uchwała podjęta została 25 stycznia 2001 r. Czytamy w niej m.in.: "Tytuł ten jest wyrazem najwyższego uznania dla wiernego i odpowiedzialnego wypełniania funkcji Sekretarza Jego Świątobliwości papieża Jana Pawła II. Jest także wyrazem wdzięczności za nieustanną troskę o Katolicki Uniwersytet Lubelski i okazywaną mu pomoc". Podkreślono także, iż ks. bp Dziwisz, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II, z wielkim osobistym zaangażowaniem wspiera prowadzenie Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie, umożliwiając młodzieży ze Wschodu studia w KUL, a także wspomaga finansowo działający tu Instytut Jana Pawła II.

Uroczystość rozpoczęła modlitwa w intencji Ojca Świętego, którą poprowadził abp Józef Życiński, Wielki Kanclerz KUL.

Nawiązując do wydarzeń sprzed 20 lat, ks. prof. Stanisław Nagy SCJ w wygłoszonej laudacji nazwał biskupa S. Dziwisza "nie tylko troskliwym i wiernym Synem ukochanego Ojca, ale maksymalnie czujnym Samarytaninem, miłującym śmiertelnie ugodzonego Papieża". Przypomniał także gesty życzliwości Ks. Biskupa wobec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jako wiceprzewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie przyczynił się on w znaczący sposób do powstania domu dla młodzieży ze Wschodu studiującej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a przede wszystkim do rozwoju pomocy stypendialnej dla młodych ludzi z krajów dawnego bloku komunistycznego, pragnących podjąć studia na tej uczelni. "Fundacja Jana Pawła II, przy skutecznym poparciu Ks. Biskupa, zaangażowana jest w materialną pomoc dla funkcjonującego w jej ramach Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej. Doniosłym, a może głównym dla nas owocem zaangażowania Fundacji w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim jest Instytut Jana Pawła II i współwydawany przez niego kwartalnik "Ethos", odgrywający na terenie polskiego piśmiennictwa naukowego coraz donioślejszą rolę. Nie można także pominąć wkładu Ks. Biskupa w rzucenie idei zorganizowania I Kongresu Teologicznego Środkowo-Wschodniej Europy oraz wydania jego materiałów w formie książkowej" - podkreślił ks. prof. S. Nagy.

Podczas uroczystości Laureat otrzymał dwa medale. Pierwszy, w imieniu Senatu RP za opiekę nad Polonią - wręczyła pani marszałek Alicja Grześkowiak. Natomiast prof. Stefan Sawicki, prezes Fundacji Norwidowskiej wręczył medal "Za zasługi w upowszechnianiu twórczości Cypriana Kamila Norwida". Podkreślił w tym miejscu dużą wrażliwość bp. Dziwisza na sprawy kultury i nauki dodając, iż wspierał on liczne i ważne inicjatywy, prace badawcze, sympozja, wydawnictwa - "pomagając zawsze skutecznie, ale dyskretnie". Wręczając medal prof. Sawicki przypomniał, że dzięki pomocy Ks. Biskupa - poprzez Fundację Jana Pawła II - m.in. mogło powstać szereg rozpraw doktorskich, a badacze mieli możność konfrontowania świata norwidowych utworów z realiami Włoch, zapoczątkowano także prace nad nowym, krytycznym 17-tomowym wydaniem Dzieł Wszystkich Norwida.

Odczytane zostały życzenia, które nadeszły do ks. S. Dziwisza w formie telegramów. Przekazali je m.in. Prymas Polski kard. Józef Glemp oraz założycielka Ruchu Focolari - Chiara Lubich.

Następnie nowy Doktor Honorowy wygłosił przejmujące świadectwo, ukazujące dzień po dniu, a czasami wręcz minuta po minucie, wydarzenia związane z zamachem na życie Jana Pawła II. Wydarzenie to i jego następstwa Ks. Biskup zamknął w stwierdzeniu - "Dar i tajemnica". Podkreślił, że jego wypowiedź to "świadectwo człowieka, który zaledwie dotknął tajemnicy, choć może był w niej także narzędziem w planach Bożych - za to z całą pewnością jest naocznym świadkiem tego, jak przez 20 lat wypełniał się ów dar - dar życia Ojca Świętego".

Po bogatym w wydarzenia niedzielnym wieczorze, w poniedziałek, 14 maja bp Dziwisz odwiedził lubelski Dom Fundacji Jana Pawła II i spotkał się ze stypendystami Fundacji, studiującymi na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Towarzyszyli mu m.in.: kard. Marian Jaworski, abp Józef Kowalczyk, metropolita lubelski abp Józef Życiński oraz rektor KUL ks. prof. Andrzej Szostek MIC. Spotkanie w kaplicy pw. Świętych Cyryla i Metodego rozpoczęły śpiewy w kilku językach słowiańskich. Witając zebranych ks. Ryszard Krupa SCJ, dyrektor Domu przypomniał, że jest on darem Ojca Świętego dla Kościoła na Wschodzie Europy, dla pochodzących stamtąd młodych ludzi, których prośby zawiózł do Watykanu ks. Marian Radwan. Podziękował za to, że decyzje Ks. Biskupa podjęte wraz z całą Fundacją Jana Pawła II otworzyły możliwości wybudowania tego Domu, wykształcenia ponad 170 młodych ludzi, a także kształcenia następnych 145. Wielki Kanclerz KUL abp J. Życiński przypomniał, że już na początku obecnego pontyfikatu znalazł się projekt kształcenia elit dla krajów na Wschodzie Europy, które chcą oddychać własnym życiem i dawać świadectwo wolności. "Wy jesteście kimś bardzo ważnym w tym papieskim projekcie" - podkreślił abp Życiński zwracając się do przybyłych licznie na spotkanie stypendystów. Natomiast bp S. Dziwisz dzieląc się wrażeniami z pobytu w Domu podkreślił, że jest on piękny, "robi wrażenie". Dodał jednocześnie, że dom jest piękny wówczas, gdy jest zapełniony młodzieżą, która przychodzi czerpać wiedzę na sławnym dziś w świecie Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Nawiązując do swego świadectwa z Auli Uniwersyteckiej Ks. Biskup podkreślił, że dom ten jest darem. "Wy młodzi, którzy tu przychodzicie, jesteście wielkim darem dla nas wszystkich. To otwarcie na drugiego potrzebne jest każdemu człowiekowi, potrzebne jest również dla Uniwersytetu. Ten dar wnosi jakieś dobro" - zaznaczył. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa w intencji Ojca Świętego.

O godz. 9.00 na Zamku Lubelskim rozpoczęła się międzynarodowa sesja naukowa "O solidarność rodziny narodów Europy". Spotkanie, w którym uczestniczyli goście - duchowni i świeccy - z Austrii, Ukrainy, Niemiec, Francji oraz Polski, zorganizował Instytut Jana Pawła II KUL wraz z lubelskim Domem Fundacji Jana Pawła II. Jak podkreślił ks. prof. Tadeusz Styczeń, kierownik Instytutu Jana Pawła II, dla tego typu rozważań ważne stało się miejsce i czas. Czas, w którym się one odbywają ma znamię symbolu, bowiem w dniu zamachu 13 maja 1981 r. Jan Paweł II zamierzał ogłosić decyzję o powołaniu Papieskiej Rady Rodziny oraz Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Uniwersytecie Laterańskim. Istotne jest też miejsce: Lublin - miasto Unii Lubelskiej, spotkania Wschodu z Zachodem przywodzi na myśl papieską metaforę "dwóch płuc". Główny prelegent sesji bp Egon Kapellari - przedstawiciel Episkopatu Austrii w Unii Europejskiej, starał się pokazać jaką Europę mamy dziś i jakiej Europy chcemy. Uczynił to pokazując m.in. problemy Austrii przed przystąpieniem do Unii. W debacie Okrągłego Stołu uczestniczyli m.in.: kard. Marian Jaworski, abp Henryk Muszyński, Natalia Gorbaniewska z Paryża ("Russkaja Mysl"), ks. prof. Andrzej Szostek - rektor KUL, abp Józef Życiński oraz prof. Jerzy Kłoczowski. Dyskutanci starali się odpowiedzieć na pytania jaka winna być zjednoczona Europa, na jakich zbudowana wartościach i jakie jest w niej miejsce chrześcijaństwa, Kościoła. Dużo miejsca w debacie poświęcono zagadnieniu tzw. "Europy ducha" oraz budowania jedności kontynentu w oparciu o "dwa płuca" - Wschodu i Zachodu. Na zakończenie obrad, Mszy św. w kaplicy zamkowej przewodniczył kard. Franciszek Macharski. W obradach uczestniczył także abp J. Kowalczyk oraz bp Stanisław Dziwisz.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama