Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


O. Stanisław Tomoń

NA JASNEJ GÓRZE

Przyszłość ewangelizacji„Jak głosić Dobrą Nowinę w nowym tysiącleciu?” — zastanawiali się uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Ewangelizacyjnej, która odbyła się na Jasnej Górze od 11 do 13 października. Modlitewne spotkanie miało być odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II o „nową wiosnę w ewangelizacji”. „Chcemy program papieski przełożyć na życie” — powiedział Mirosław Topolski, jeden z organizatorów. Podczas trzydniowej konferencji podkreślano, że aby być świadkiem Jezusa, trzeba najpierw samemu żyć Jego Ewangelią, a dopiero potem korzystać z różnych środków jej przekazywania, np. teatru, radia, telewizji czy Internetu. Ponad 800 osób z Polski, Czech, Słowacji, Łotwy, Ukrainy, Białorusi i Niemiec z entuzjazmem wysłuchało konferencji, m.in. bpa Josepha Fabera MacDonalda, biskupa diecezji New Brunschwick w Kanadzie, i s. Mary O'Duffy — dyrektora Stowarzyszenia Koordynatorów Katolickich Szkół Ewangelizacji w Europie z siedzibą w Rzymie.

Uczniowie Jana Pawła II

W Polsce istnieje ok. 150 szkół, noszących imię Papieża Polaka. Ich przedstawiciele — 2,7 tys. uczniów i nauczycieli — spotkali się 9 października na Jasnej Górze podczas I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. „Nadeszła pora, aby spotkać się duchowo z Ojcem Świętym. Wybraliśmy Jasną Górę” — powiedziała Halina Marciniak z Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu, który zainicjował pielgrzymkę. Dzieci, młodzież i nauczyciele dziękowali także za 23 lata pontyfikatu Papieża i prosili o pokój na świecie. Podczas Mszy św. odprawionej przez śp. bpa Jana Chrapka z Radomia zawierzyli siebie Matce Bożej. Specjalny upominek dla Jana Pawła II — księgę z życzeniami pomyślności i zdrowia na dalsze lata pontyfikatu — wysłano pocztą dyplomatyczną.

Dzwon od Wodociągów

Dzwon „Stefan” — dar dla kościoła Świętego Krzyża w Łomży — ufundowali uczestnicy 11. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Wodociągów i Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska na Jasną Górę. Organizatorem spotkania 13 i 14 października było Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów z Łomży. „Chcemy uczcić Rok Prymasa Tysiąclecia, który jest synem ziemi łomżyńskiej — wyjaśnił ideę fundacji Piotr Lewańczuk, prezes MPWiK w Łomży. Dzwon, wzbudzający duże zainteresowanie pielgrzymów, poświęcił na dziedzińcu jasnogórskim bp łomżyński Stanisław Stefanek. W homilii do ok. 3 tys. osób podkreślił, że to od nas zależy, czy nowe tysiąclecie, które zaczęło się niezwykle dramatycznie, będzie tysiącleciem świętości. Pracownicy Wodociągów pozostawili w darze dla Jasnej Góry m.in. dwie ozdobne pokrywy mosiężne na studzienki kanalizacyjne. Ojcowie paulini dołączyli je do ufundowanych w poprzednich latach pamiątkowych włazów na jasnogórskim dziedzińcu.

Spotkanie z Jasną Górą w Internecie — www.jasnagora.pl — informacje o Sanktuarium i Zakonie Paulinów, program nabożeństw, zamawianie Mszy św., rezerwacje noclegów.

o. Stanisław Tomoń, paulin Rzecznik Prasowy Jasnej Góry


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ewangelizacja pielgrzymka Dobra Nowina charyzmatycy szkolnictwo dzwon ruch charyzmatyczny szkoła ewangelizacji

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W