Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Wizytacja kanoniczna

Jerzy Przyłucki

Jeśli zakwitną kwiaty w duszy, będą owoce w wierze

Jeśli zakwitną kwiaty w duszy, będą owoce w wierze - foto
Autor/źródło: J. Przyłucki


Od 21 do 22 lutego 2018 r. w parafii Kotorz Wielki gościł ksiądz biskup ordynariusz Diecezji Opolskiej - Andrzej Czaja. W tych dniach w ramach kanonicznej wizytacji spotkał się z parafianami oraz grupami parafialnymi, jak Róże Różańcowe, Parafialny Zespół Caritas, III Zakon św. Franciszka, Nadzwyczajni Szafarze Komuni św. Niezwykle ważnymi spotkaniami dla przyszłości naszej parafii było spotkanie z Mariankami, ministrantami oraz kandydatami do bierzmowania.

Niezwykle wzruszające, a zarazem pokrzepiające było spotkanie ks. Biskupa ze starszymi, niejednokrotnie bardzo schorowanymi członkami tutejszej wspólnoty.

Starsza wiekiem parafianka Anna Z. z Turawy powiedziała mi, że kiedy nasz Biskup mówił o posłanictwie ludzi starych i schorowanych, o miłości Boga do tych cierpiących, a jednocześnie ukochanych, to nie mogła powstrzymać łez. Boże! - zakończyła — już od lat nie czułam się taka potrzebna i doceniona. Spotkanie z księdzem Biskupem oraz  Jego błogosławieństwo było wielkim przeżyciem wiary. Powierzając swoją chorobę i cierpienie Panu Bogu zrozumiałam, że nie jestem samotna i opuszczona. Bóg zapłać Ojcze Andrzeju, nasz wielki Pasterzu.

Ministrant Manek (12 lat, uwaga: gwara śląska):- Jak żech ujrzał naszego  księdza Biskupa, to mi się z emocji, a nawet troche z bojaźni ugięły giry. Jedak po chwili, kiedy zaczął do ministrantów godać, był richtik taki dobry kaj mój najleszy ołpa Helmut („ołpa”dziadek po śląsku — uwaga JP). Po pogosławieniu żech poczuł, że jeszcza silniej będę u ołtarza służyć Bozińce.

Ks. proboszcz Rajmund Kała:- Cieszę się, że ks. Biskup Ordynariusz, do wielu moich parafian w prostych i obrazowych słowach,  mówił o sile jaką czerpiemy z miłości do Pana Boga, nie unikał również trudnych tematów, które dziś trapią nie tylko polski, ale i lokalny nasz Kościół. Ubolewał nad odwracaniem się wiernych  od jego nauk, niejednokrotnie wybierających  konsumpcyjny styl życia. Uważam, iż niejeden parafianin słowa naszego opolskiego Pasterza dobrze przemyśli, a przede wszystkim głęboko przeżyje w duchu miłości do Boga i bliźniego. Reasumując: Jeśli zakwitną   kwiaty w duszy, będą owoce w wierze.

Bp Andrzej Czaja, następca arcybiskupa Alfonsa Nossola, został biskupem diecezji opolskiej od 2009 roku, a mianował go papież Benedykt XVI. Jest doktorem habilitowanym teologii i profesorem Uniwersytetu Opolskiego. Jest też Wielkim Kanclerzem Wydziału Teologicznego UO.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Opole cierpienie biskup chorzy wizytacja Andrzej Czaja wizytacja kanoniczna Kotorz
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W