Dobry Wzór

Zakończył się niezwykły konkurs Dobry Wzór 2019. Nagrodę specjalną Produkt Roku, którą przyznaje ARP, otrzymał robot mobilny.

Meble polskich projektantów, strzemiona jeździeckie, odpływ umywalkowy, ale też kasa fiskalna, miejski system identyfikacji wizualnej i opakowanie wódki – to tylko niektóre towary, które zostały nagrodzone w konkursie Dobry Wzór 2019. Nagrodę specjalną Produkt Roku, którą przyznaje Agencja Rozwoju Przemysłu, otrzymał robot mobilny MOBOT AGV FlatRunner MW.

Konkurs Dobry Wzór organizowany jest od 1993 roku przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Ma na celu wyróżnianie produktów i usług charakteryzujących się wysokim poziomem wzornictwa. Przedmioty, których używamy na co dzień mają być nie tylko wygodne, ergonomiczne, ale też piękne. Konkursowemu jury przewodniczyła Katarzyna Rzehak, dyrektor kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Pracujące wraz z nią grono specjalistów zdecydowało, do kogo w tym roku trafią nagrody. Uroczysta gala konkursu Dobry Wzór odbyła się w Warszawie 24 października. Wyróżnione obiekty, łącznie 115 produktów i usług – finalistów i laureatów konkursu Dobry Wzór 2019 można oglądać do 1 grudnia w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7 na warszawskim Nowy Mieście.

Partnerem strategicznym konkursu jest Agencja Rozwoju Przemysłu SA, która co roku przyznaje nagrodę specjalną Produkt Roku. W tegorocznej edycji otrzymał ją robot mobilny MOBOT AGV FlatRunner MW. Zdaniem przedstawicieli ARP, robot można nazwać polską awangardą czwartej rewolucji przemysłowej. Łączy w sobie dwie bardzo ważne cechy – jest nowoczesny i bezpieczny, może również komunikować się z innymi robotami i urządzeniami. Bez przeszkód może być stosowany w już istniejących (w tym rewitalizowanych) halach, co obniża koszty implementacji innowacyjnych rozwiązań.

Sztuka w sferze publicznej

Nagrody w konkursie Dobry Wzór są przyznawane w siedmiu kategoriach: Dom, Praca, Sfera publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania oraz Nowe materiały.

Jedną z najciekawszych kategorii jest Sfera Publiczna, z której projektami obcujemy na co dzień, często nie wiedząc, że są dziełem konkursowych twórców. Jedną z nagród w tej dziedzinie została wyróżniona kolekcja Shark&Orka, autorstwa Tomasza Augustyniaka. - Jury bardzo wysoko oceniło wyjątkowe walory funkcjonalne i estetyczne kolekcji Shark&Orka. Ten minimalistyczny zestaw krzeseł i stolika sprawdzi się zarówno w kawiarniach, pubach, restauracjach jaki i w hotelowych lobby i we wnętrzach domowych. Minimalistyczne formy mebli nadają im lekkość, a kolory: biel, grafit, odcienie różu i oliwki osadzają kolekcje w najgorętszych trendach wnętrzarskich – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Wyróżniono w tej kategorii również meble miejskie FLOW marki Komserwis za ich dopasowanie do potrzeb aglomeracji XXI wieku.

Natomiast ciekawym projektem ze Sfery Usług jest, bardzo użyteczna dla fanów samochodów, aplikacja mobilna Carq.pl Auto z historią & historia auta, projektanta Kajetana Rogalskiego. Jury zwróciło uwagę na wyjątkową przydatność aplikacji sprawdzającej historię i dane techniczne auta. Aplikacja ujawni nie tylko przebieg pojazdu, ale przypomni także termin badania okresowego, ważność polisy OC i to, czy samochód nie figuruje w Rejestrze Zastawów Skarbowych. Szczególnie przydatna jest możliwość skanowania QR kodu z dowodu rejestracyjnego, który otwiera bazę danych dotyczących każdego weryfikowanego w aplikacji auta.

Natura, która nasyca oczy

Na Gali oprócz statuetek Dobrego Wzoru przydzielanych w 7 kategoriach, zostało wyłonionych jeszcze 6 laureatów nagród specjalnych. I tak marka Fakro zyskała uznanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę Wzór Roku dla Kultury za projekt okna dachowego o doskonałej funkcjonalności i wrażliwości wygodę użytkownika. Wzór Roku dla Integracji otrzymały strzemiona jeździeckie – ergonomiczne i wygodne, a co najważniejsze bezpieczne. Tytuł Designer Roku 2019 otrzymał Jarosław Szymański za projekty mebli i wnętrz znanych sklepów marki Reserved. W uzasadnieniu werdyktu, jury napisało, że „Jarosław Szymański w drodze twórczej przeszedł wszystkie szczeble – od traktowania projektowania jako stylingu, po projektowanie kompleksowe jako element strategii rozwoju firm i ich marek. W swoich pracach stawia na innowacyjność w tworzeniu produktów i usług, wyznaczanie nowych trendów – za projekty i osiągnięcia został wyróżniony wieloma nagrodami krajowymi i międzynarodowymi. Stworzył warunki dla rozwoju wielu polskich przedsiębiorstw produkcyjnych – to jego prace projektowe pozwoliły nabrać tempa w ich rozkwicie. Stworzył dziesiątki unikalnych kolekcji stając się ekspertem w dziedzinie wzornictwa i ergonomii siedzisk biurowych. Jego wszechstronne działania projektowe i całego Zespołu, z którym współpracuje mają wpływ na rozwój firm, instytucji, ale również na rozwój kultury materialnej i gospodarki”.

– Produkty z kategorii Praca oraz Dom są dla nas szczególnie ważne – mówi Katarzyna Rzehak – bo to w pracy oraz w domu spędzamy najwięcej czasu. W tej drugiej kategorii jednym z nagrodzonych produktów są urocze i bardzo funkcjonalne osłonki na kwiaty marki POPPY. Stworzone zostały przy współpracy firmy DonKwiat z projektantami z Kabo&Pydo. Połączenie sił sprawiło, że na rynku pojawił się świetny produkt - orzekło jury. Wielką zaletą produktu – choć wydawałoby się, że już nic szczególnego nie można wymyślić przy osłonkach na doniczki – jest ich stosunek jakości do ceny. Osłonki świetnie nadają się do domu i biura. Zajmują bardzo mało miejsca, łatwo można je przykręcić do ściany.

Meble z Polski

Polski przemysł meblarski jest światową potęgą, na konkursie nie mogło zatem zabraknąć mebli. W zeszłym roku nagrodzona została kolekcja mebli „Nature” firmy VOX. W tym roku laur zwycięstwa przypadł również firmie VOX. Regały, szafki i stoliki kawowe z kompletu „Ribbon” przypominające swoją strukturą wstążkę przekonały jury wyjątkową funkcjonalnością. Z powodu łagodnych i subtelnych krawędzi można łatwo je multiplikować i łączyć z innymi meblami, co jest bardzo wygodne dla użytkowników. - Wystarczy, że klient wsunie gotowe skrzynki jedna w drugą, a te zaczepią się o siebie zgodnie z zasadą działania – instruują producenci.

Zupełnie inne są meble zaprojektowane w latach 50. prof. Romana Modzelewskiego, które w XXI wieku wprowadza konsekwentnie na rynek firma o nazwie „Vzór”, również wyróżnionej w tym roku przez jury konkursu. Na przykład fotel o geometrycznej budowie, który nie traci jednak nic ze swojej wygody, a co równie ważne przypomina designerski styl z lat 50 i 60. Eksperci doceniają ponadto zastosowanie różnych wersji kolorystycznych tapicerek, co ułatwia dopasowanie do różnych stylów architektonicznych. W efekcie modernistyczny fotel jest meblem jednocześnie funkcjonalnym i nowoczesnym.

Nagrodzone w konkursie Dobry Wzór produkty łączą w sobie technologię, badania rynku, biznes oraz klienta, tworząc wartościowy produkt w sferze ekonomicznej, społecznej i środowiskowej, a tak brzmi definicja dobrego produktu sformułowana przez Światową Organizację Wzornictwa. – Proces, który niełatwo zrealizować i przekuć na sukces rynkowy– mówi Bożena Gargas prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama