Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


BRAMA TRZECIEGO TYSIĄCLECIA

Zaproszenie do LednicyTegoroczne spotkanie młodzieży na polach lednickich odbędzie się 10 i 11 czerwca.

Czym jest Lednica?

Są to pola nad jeziorem lednickim, najstarszą chrzcielnicą Polski. Poderwani, zawartą w liście Jana Pawła II „Zbliżające się Trzecie Tysiąclecie”, myślą o Chrystusie jako Bramie, przez którą musimy wkroczyć w Trzecie Tysiąclecie Chrześcijaństwa, postanowiliśmy wybudować tę bramę — Bramę Trzeciego Tysiąclecia. Przyjęła ona kształt ryby — znaku rozpoznawczego pierwszych chrześcijan. Słowo „ryba” — po grecku: ICHTIS, którego poszczególne głoski tworzą monogram Chrystusa — jest równocześnie ewangelicznym znakiem proroka Jonasza. Dla nas to symbol godności Jezusa. Patrząc na „lednicką rybę”, myślimy zawsze o Bramie, którą jest Chrystus.

Od czterech lat pola lednickie są miejscem gromadzenia się młodzieży z całej Polski oraz ich przyjaciół zza granicy. Już od trzech lat w obecności Prymasa Polski wybieramy Chrystusa na Pana, Króla i Zbawiciela. Spotkania te są wyrazem naszej wiary i gotowości do pójścia za Chrystusem — jak we wspomnianym już dokumencie nakazuje Papież.

Organizowane co roku nad Lednicą nabożeństwa są sposobem na włączenie się w nurt obchodów Wielkiego Jubileuszu. W roku 1997 apel lednicki poświęcony był Chrystusowi. W roku 1998 odbywał się on w noc Zielonych Świąt i był nabożeństwem ku czci Ducha Świętego. W roku 1999, roku Boga Ojca, nabożeństwa były oparte na symbolach ojcostwa.

Lednica 2000

Przez szum mediów musi przebić się Ewangelia i przesłanie Chrystusa. Gromadzimy się na lednickich polach, aby to wezwanie usłyszeć. Ale i Chrystus musi usłyszeć nas. Nikt z żyjących nie jest w stanie wyczerpująco poznać Chrystusa i Jego miłości. Czynimy to jakby na raty, cząstka po cząstce. Poszczególne części tegorocznego nabożeństwa prowadzą do Chrystusa i Jego miłości. Wszystko zdąża ku Niemu, do Niego i przez Niego. On jest Bramą, a nie konstrukcją metalową.

Najbardziej istotną częścią tegorocznego nabożeństwa będzie wybór Chrystusa złożony na ręce Księdza Prymasa. Wybór Chrystusa ma wartość najwyższą. W sercu każdego człowieka dobrej woli dokonuje się spotkanie i mistyczny dialog z Nim. Czy kochasz? Czy kochasz mnie? Czy kochasz mnie bardziej? Tam słyszymy Chrystusowe: czy i wy chcecie odejść? I tam dajemy naszą odpowiedź: Panie, dokąd pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego. Przybywamy, aby dać odpowiedź, potwierdzić nasze trwanie przy Chrystusie i aby On usłyszał naszą odpowiedź.

Wiele elementów tegorocznego lednickiego nabożeństwa prowadzi do jednego: Wybrać Chrystusa.

Program spotkania:


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież duszpasterstwo brama Lednica Jan Góra wybrać Chrystusa pola lednickie

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W