Zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści film 'Niebo istnieje... naprawdę' opowiada prawdziwą historię, która stała się inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie
„Czyż nie dostrzegliśmy czegoś już wcześniej?
W pierwszym krzyku dziecka, w odwadze
przyjaciela, w miłości ojca i matki?”
— Todd Burpo
Zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści film „Niebo istnieje… naprawdę” opowiada prawdziwą historię, która stała się inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie. To historia chłopca, który będąc na granicy życia i śmierci doświadczył bliskości Boga oraz tych, którzy już odeszli. To również opowieść o szukaniu przez ojca odwagi, aby uwierzyć w świadectwo chłopca i podzielić się z innymi tą dobrą nowiną.
W 2010 roku historią Coltona Burpo żyła cała niemalże Ameryka. Na rynku pojawiła się najpierw książka nieznanych autorów, która rekomendowana sobie nawzajem przez czytelników trafiła w końcu na pierwsze miejsce listy bestsellerów New York Timesa. Co sprawiło, że napisana przez Todda Burpo i Lynn Vincent opowieść przetłumaczona została na 35 języków i sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie, dając początek licznym dyskusjom na temat natury życia, śmierci, wiary i wieczności? Prawdopodobnie prawdziwość i szczerość opowieści, w której małemu chłopcu dane jest doświadczyć rzeczy dla przeciętnego człowieka niewyobrażalnych oraz postawa rodziców, szczególnie Todda Burpo - ojca, w obliczu wątpliwości związanych z wiarą i podejścia do zjawisk, których nie da się zbadać „szkiełkiem i okiem”. To właśnie doświadczenie Todda – od postawy zwątpienia i niewiary po odwagę stawienia czoła własnym rozterkom oraz osobom kwestionującym prawdziwość przeżyć Coltona – zaintrygowało twórców filmu, którzy postanowili dokonać filmowej adaptacji książki. Dostrzegli w niej historię, w której prawie każdy może znaleźć lustrzane odbicie swoich własnych przemyśleń na temat życia, jego sensu, śmierci i wieczności, znajdując przy tym odwagę do stawiania pytań i szukania odpowiedzi.
Zobacz ZWIASTUN FILMUW filmowej wersji historii nominowany do Nagrody Akademii®, laureat Emmy® Greg Kinnear („Lepiej być nie może” /As Good As It Gets/, „Mała Miss” /Little Miss Sunshine/) gra rolę Todda Burpo, biznesmena z małego amerykańskiego miasteczka, działającego w wolnych chwilach w straży pożarnej, a zarazem lokalnego pastora, który z trudem wiąże koniec z końcem. Nie jest to dobry rok dla jego rodziny, a staje się jeszcze gorszy kiedy ukochany czteroletni synek Colton (debiutujący na dużym ekranie Connor Corum) trafia do szpitala i musi być pilnie operowany. Lekarze nie dają chłopcu prawie żadnych szans na przeżycie, toteż Todd i jego żona Sonja (Kelly Reilly, „Lot” /Flight/, „Sherlock Holmes”) nie posiadają się z radości, kiedy okazuje się, że śmiertelne zagrożenie dla życia Coltona zostaje zażegnane. Z czasem okazuje się jednak, że doświadczenie to miało również swoją drugą stronę, na którą rodzice wydają się być całkowicie nieprzygotowani. Chłopiec zaczyna bowiem snuć opowieść o swojej podróży do nieba i z powrotem. W pozaziemskim wymiarze widział rzeczy o niewiarygodnym pięknie i niebiańskim spokoju oraz zmarłych, którzy dawno odeszli w zaświaty. Colton z dziecięcą niewinnością przywołuje szczegóły i osoby, których nie mógł wcześniej poznać. Początkowo rodzice nie bardzo wiedzą, jak odnieść się do rewelacji syna. Jednocześnie chłopiec przekazuje wszystkie informacje z rozbrajająca, nie udawaną szczerością, trudno zatem nie uwierzyć w to, co mówi. Mimo stuprocentowego przekonania co do prawdomówności Coltona oraz swojej głębokiej wiary - Todd jest przecież w swojej małej, lokalnej społeczności pastorem – szczególnie w głowie ojca pojawiają się pytania, z którymi nigdy wcześniej nie musiał się konfrontować. Naturalnie, często rozmawiali w rodzinie o niebie, ale dyskusje miały raczej charakter abstrakcyjny. Czyżby było możliwie, że ich własny syn doświadczył tego naprawdę? A jeśli rzeczywiście chłopiec dotknął jednej z największych tajemnic życia doczesnego i wiecznego, to czy powinni, i w jaki sposób, podzielić się tą dobra nowiną ze światem skłonnym bardziej do sceptycyzmu i opartego na postawie niedowierzania? W głowie ojca rodzi się wiele pytań i wątpliwości, z czasem jednak i on sam odkrywa potężną moc wiary, nadziei i miłości.
Wytwórnia TriStar Pictures ma przyjemność zaprezentować Państwu swoją najnowszą produkcję „Niebo istnieje … naprawdę” /Heaven is For Real/, wyreżyserowną przez Randalla Wallace’a, nominowanego do Oscara® za scenariusz do filmu „Braveheart - Waleczne serce” /Braveheart/. Tym razem Wallace napisał scenariusz wspólnie z Christopherem Parkerem, na podstawie książki autorstwa Todda Burpo i Lynn Vincent. W roli producentów filmu wystąpili Joe Roth i T.D. Jakes, a producentów wykonawczych Sue Baden-Powell, Sam Mercer i Derrick Williams. W obsadzie filmu, obok grających główne role Kinneara, Reilly i Coruma znaleźli się również nagrodzona Emmy® aktorka Margo Martindale („Justified: Bez przebaczenia” /Justified/, „Sierpień w hrabstwie Osage” /August: Osage County/) i nominowany do Oscara ® Haden Church („Bezdroża” /Sideways/, „Kupiliśmy zoo” /We Bought A Zoo/).
W ekipie twórców filmu znaleźli się: nagrodzony Oscarem® operator Dean Semler ACS, („Tańczący z wilkami” /Dances with Wolves/, „Mad Max 2 – Wojownik szos” /Mad Max: The Road Warrior/, „Apocalypto”), scenograf Arv Greywal („Miłość Larsa” /Lars and the Real Girl/), dwukrotnie nagrodzony BAFTĄ montażysta John Wright A.C.E. („Apocalypto”, „Speed: Niebezpieczna prędkość” /Speed/) oraz kostiumograf Michael T. Boyd („Niezwyciężony Secretariat” /Secretariat/, „Byliśmy żołnierzami” /We Were Soldiers/).
GREG KINNEAR (Todd Burpo) ma w swoim dorobku ciekawe role dużego i małego ekranu, docenione przez prestiżowe gremia filmowe, które przyznały mu m.in. nominację do Oscara® oraz nagrodę Emmy.
Najnowsze zrealizowane przez aktora projekty filmowe to telewizyjny serial telewizji FOX „Rake” oraz sequel popularnej komedii z 2004 roku „Anchorman: The Legend Continues”.
Wcześniej w swojej karierze Kinnear wystąpił gościnnie w serialu ABC „Modern Family”, zagrał także rolę John F. Kennedy’ego w „The Kennedys”, za którą otrzymał nominację do nagród Emmy i SAG. W 2006 roku wszedł na ekrany obraz z udziałem aktora „Mała Miss” /Little Miss Sunshine/ gorąco przyjęty przez widzów i krytykę Festiwalu Filmowego w Sundance. Film otrzymał również kilka nominacji do Oscara®, a jego znakomita obsada uhonorowana została nagrodą Gildii Aktorów Filmowych (SAG).
Swoje większe role na dużym ekranie Kinnear zagrał w „Lepiej być nie może” /As Good As It Gets/ z udziałem Jacka Nicholsona, komedii romantycznej Nory Ephron „Masz wiadomość” /You've Got Mail/, „Sabrinie” Sydney’a Pollacka (debiut aktora na dużym ekranie), a także filmach: „Nauczycielka angielskiego” /The English Teacher/, „Śliska sprawa” /Thin Ice/, „Jak ona to robi?” /I Don’t Know How She Does It/, „Bulwar odkupienia” /Salvation Boulevard/, „Vince niepokonany” /Invincible/, „Green Zone”, „Miasto duchów” /Ghost Town/, „Byliśmy żołnierzami” /We Were Soldiers/, „Siostra Betty” /Nurse Betty/ oraz „Dotyk przeznaczenia” /Gift/.
Widzowie pamiętają zapewne KELLY REILLY (Sonja Burpo) z filmu „Lot” /Flight/ w reżyserii Roberta Zemeckisa, w którym zagrała przyjaciółkę uzależnionego od alkoholu Denzela Washingtona. Aktorka gra obecnie w serialu „Black Box” u boku Vanessy Redgrave, który ma mieć swoją premierę w kwietniu tego roku.
Wkrótce wejdzie na ekrany trzecia część trylogii filmowej z udziałem Reilly - „Smak życia 3, czyli chińska układanka” /Chinese Puzzle/. Wcześniejsze części to „Smak życia 2” /Russian Dolls/ oraz „Smak życia” /L’Auberge Espagnole/. Z nowszych produkcji aktorki warto wymienić świetnie przyjęty przez krytyków film „Calvary”, a także „A Single Shot” z 2013 roku oraz dwie części wyreżyserowanego przez Guy’a Ritchie „Sherlocka Holmesa” z udziałem Roberta Downey’a Jr. i Jude’a Law.
W filmowym dorobku aktorki są również takie tytuły jak: „Edwin Boyd”, „Duma i uprzedzenie” /Pride & Prejudice/, „Ja i Orson Welles” /Me and Orson Welles/, „Selekcja” /Triage/, „Last Orders”, „Eden Lake” oraz „Pani Henderson” /Mrs. Henderson Presents/.
Dla CONNORA CORUMA (Colton Burpo) obraz „Niebo istnieje…naprawdę” jest debiutem filmowym. Rodzina chłopca zgłosiła się na casting w rodzinnym Cleveland w stanie Ohio. Sześcioletni Connor zachwycił twórców filmu swoją naturalnością oraz umiejętnością dopasowania się do wskazówek udzielanych mu przez reżysera.
Na co dzień Connor jest normalnym, lubiącym futbol amerykańskim chłopcem, który dla zabawy przebiera się również za szpiegów lub ninję.
Filmowa wcielenie Connora - Colton Burpo to nie tylko świetnie zagrana przez chłopca rola, ale również świadectwo siły, miłości i wzajemnego wspierania się rodziny.
RANDALL WALLACE (Reżyser /Scenarzysta) jako scenarzysta nominowany był do Oscara®. To zaszczytne wyróżnienie przyniósł mu film „Braveheart - Waleczne serce” /Braveheart/. Inne świetnie znane widzom produkcje nakręcone na podstawie tekstów Wallace’a to „Byliśmy żołnierzami” /We Were Soldiers”, „Pearl Harbor” i „Niezwyciężony Secretariat” /Secretariat/.
Wallace związany jest z przemysłem filmowym od lat 80-tych. Początkowo pracował pod skrzydłami producenta telewizyjnego Stephena J. Cannella. Z czasem uniezależnił się i zaczął współpracę z wielkim ekranem. Zainspirowany historią ziemi swoich przodków – Szkocją napisał wspomniany wcześniej scenariusz do „Walecznego serca” (1995). Sukces tego projektu zapewnił mu kolejne zlecenia – napisał i wyreżyserował m.in. „Człowieka w żelaznej masce” /The Man In The Iron Mask/ z udziałem Leonardo DiCaprio, Johna Malkovicha, Jeremy’ego Ironsa i Gerarda Depardieu. Dla Wallace’a był to debiut reżyserski. W kolejnych latach w reżyserskim krześle siedział również przy filmach „Byliśmy żołnierzami” /We Were Soldiers/ i „Niezwyciężony Secretariat” /Secretariat/.
JOE ROTH (Producent) jest niezależnym producentem filmowym, którego film „Alicja w Krainie Czarów” przyniósł wpływy w wysokości ponad miliarda dolarów na całym świecie. W ostatnim czasie Roth nadzorował produkcje filmów „Oz Wielki i Potężny” /Oz: The Great And Powerful/ oraz „Królewna Śnieżka i Łowca” /Snow White And The Huntsman/. Przez 35 lat pracy dla przemysłu filmowego Roth współpracował między innymi z firmami Morgan Creek i Revolution Studios, a także wytwórniami 20th Century Fox i Walt Disney Studios. Nadzorował w tym czasie produkcję ponad 300 tytułów filmowych, w tym między innymi takie przeboje jak: „Kevin sam w domu” /Home Alone/, „Szósty zmysł” /The Sixth Sense/, „Informator” /The Insider/ oraz „Helikopter w ogniu” /BlackHawk Down/, żeby wymienić zaledwie część z nich.
SAM MERCER (Producent wykonawczy) rozpoczął swoją niezależną karierę producencką w roku 1993, po siedmiu latach współpracy z wytwórnią Walta Disney’a. Jego pierwszym projektem jako niezależnego producenta był przebój kinowy „Congo”, a później „Relikt” /The Relic/ oraz „Szósty zmysł” /The Sixth Sense/, który okazał się nieoczekiwanie sensacyjnym sukcesem kasowym. W filmografii Mercera są również takie tytuły jak: „Niezniszczalny” /Unbreakable/, „Znaki” /Signs/, „Osada” /The Village/, „Misja na Marsa” /Mission to Mars/, „Kobieta w błękitnej wodzie” /Lady in the Water/ i „Zdarzenie” /The Happening/, a ostatnio „Królewna Śnieżka i Łowca” /Snow White and the Huntsman/ i „Ostatni władca wiatru” /The Last Airbender/.
Mercer pracował również przy filmach: „Congo”, „Good Morning, Vietnam”, „Stowarzyszenie umarłych poetów” /Dead Poets Society/, „Quiz Show”, „The Joy Luck Club”, „Born Yesterday”, „Swing Kids”, „Ręka nad kołyską” /The Hand That Rocks the Cradle/, „Arachnophobia”, „Czarownice z Eastwick” /The Witches of Eastwick/ oraz „Peggy Sue wyszła za mąż” /Peggy Sue Got Married/”.
opr. aś/aś