Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Apel o pokój i wrażliwość na los innych

L'Osservatore Romano

Działania na rzecz pokoju

Działania na rzecz pokoju - foto
Autor/źródło: Maciej Górnicki

Papież ponownie apeluje do przywódców politycznych w sprawie sytuacji w Syrii i w innych regionach świata ·(16 kwietnia 2018)

„Głęboko zaniepokojony obecną sytuacją na świecie”, Papież Franciszek wezwał do bardziej konkretnego zaangażowania ze strony wspólnoty międzynarodowej, która „mimo posiadanych narzędzi”, nie „potrafi uzgodnić działań na rzecz pokoju w Syrii i w innych regionach świata”. Podczas spotkania na „Regina caeli” w niedzielę 15 kwietnia Papież podzielił się swoim niepokojem z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra, zapewniając o swojej nieustannej modlitwie i zachęcając „wszystkie osoby dobrej woli, by również się modliły. Apeluję ponownie — powiedział — do wszystkich przywódców politycznych, aby zwyciężyły sprawiedliwość i pokój”.

Papież mówił również o dwóch dziennikarzach ekwadorskich i ich szoferze, którzy zostali porwani i zabici na granicy z Kolumbią. „Bólem napełniła mnie wiadomość o zabiciu tych trzech osób”, powiedział Franciszek, wyrażając bliskość z „drogim ludem” ekwadorskim i „zachęcając go, by szedł naprzód zjednoczony i w pokoju, z pomocą Pana i Jego Przenajświętszej Matki”.

Ponadto Papież polecił modlitwom wiernych „osoby, które żyją, niekiedy od długiego czasu, w stanie ciężkiej choroby, a ich podstawowe potrzeby są zaspokajane przez aparaturę medyczną”. Było to wyraźne odniesienie do przypadków 41-letniego Francuza Vincenta Lamberta, który od dziesięciu lat żyje w stanie wegetatywnym, i Alfie Evansa, 23-miesięcznego dziecka przebywającego w szpitalu w Liverpoolu z powodu zwyrodnieniowych zaburzeń neurologicznych i w odniesieniu do którego lekarze zdecydowali o przerwaniu terapii. „Są to sytuacje delikatne, bardzo bolesne i złożone”, skomentował, wzywając do modlitwy, „aby każdy chory był zawsze szanowany w swojej godności i leczony odpowiednio do swojej sytuacji, ze zgodnym udziałem członków rodziny, lekarzy i personelu medycznego, z wielkim poszanowaniem życia”.

Wcześniej, komentując Ewangelię z niedzielnej liturgii, Franciszek mówił o wartości ciała w świetle zmartwychwstania. I odnosząc się w szczególności „do krzywdzonych dzieci, kobiet, osób starszych”, przypomniał, że „każda obraza czy rana, czy też przemoc zadana ciału naszego bliźniego, jest znieważeniem Boga stwórcy”. Temat ten Papież rozwinął również w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. odprawianej w rzymskiej parafii św. Pawła od Krzyża w dzielnicy Corviale, gdzie udał się po południu. „Prośmy Pana — wezwał zgromadzonych wiernych — o łaskę, aby radość nie przeszkadzała nam wierzyć, łaskę, jaką jest dotykanie Jezusa zmartwychwstałego: dotykanie Go w spotkaniu poprzez modlitwę; w spotkaniu poprzez sakramenty; w spotkaniu z Jego przebaczeniem, które jest odnowioną młodością Kościoła; w spotkaniu z chorymi, kiedy idziemy ich odwiedzić, z więźniami, z tymi, którzy są najbardziej potrzebujący, z dziećmi, z osobami starszymi”.

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pokój przemoc wojna Bliski Wschód Syria uporczywa terapia stan wegetatywny porwanie przerwanie terapii
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W