Przed XVII Światowym Dniem Młodzieży - Toronto 2002
Jednym z charakterystycznych elementów pontyfikatu Jana Pawła II stały się spotkania z młodzieżą z całego świata. Pielgrzymowanie "Kościoła młodych" przez ziemię zaczęło się podczas obchodów Jubileuszu Odkupienia w 1984 r., kiedy Ojciec Święty zaprosił młodzież na spotkanie do Rzymu za rok. W Niedzielę Palmową 1985 r. w stolicy Włoch zgromadzili się młodzi ludzie z całego świata.
Odtąd co roku w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. Co dwa lata odbywa się dodatkowo szczególne spotkanie młodych z różnych krajów z Papieżem. Dotychczas takie spotkania miały miejsce w Rzymie, Buenos Aires, Santiago de Compostela, Częstochowie, Denver, Manili, Paryżu. Podczas Jubileuszu Młodych, który obchodzono w 2000 roku w Rzymie, Ojciec Święty zaprosił młodzież na spotkanie do Toronto w lipcu 2002 r.
Tematem XVII ŚDM są słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: "Wy jesteście solą ziemi... wy jesteście światłem świata". Spotkanie młodzieży z całego świata odbywać się będzie od 22 do 28 lipca 2002 r. w stolicy Kanady Toronto. Stało się tradycją, że kilka dni poprzedzających święto młodych, uczestnicy spędzają w wybranych diecezjach kraju, w którym ono się odbywa. Poznają życie i kulturę oraz codzienność Kościoła goszczącego ich kraju. Mieszkają u rodzin lub w innych wyznaczonych miejscach, uczestniczą we wspólnej modlitwie, pielgrzymkach, festynach, wycieczkach. W kanadyjskich diecezjach uczestnicy XVII ŚDM będą przebywali od 18 do 21 lipca 2002 r. 22 lipca wyjadą do stolicy.
Oficjalne rozpoczęcie spotkania młodych nastąpi podczas Mszy św. odprawionej 23 lipca w Downsview Park w Toronto, której będzie przewodniczyć arcybiskup Toronto kard. Aloysius Ambrozic. Od 24 do 26 lipca uczestnicy wysłuchają katechez głoszonych przez różnych biskupów oraz wezmą udział w Festiwalu Młodych i Drodze Krzyżowej poprowadzonej ulicami miasta. Najważniejszym punktem XVII ŚDM będzie czuwanie i Msza św. pod przewodnictwem Ojca Świętego, celebrowane 27 i 28 lipca.
Zapisy chętnych do udziału w XVII ŚDM oraz przygotowanie uczestników odbywa się w parafiach. Koordynacją wyjazdu polskich grup do Toronto zajmuje się Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM w Siedlcach. Tam też można uzyskać niezbędne informacje dotyczące szczegółów związanych z wyjazdem na spotkanie młodzieży z Ojcem Świętym w Toronto (kontakt - tel./fax 0...25/ 644-33-05; e-mail: biuro@sdm.org.pl). Informacje można znaleźć również na internetowej stronie Krajowego Biura Organizacyjnego, pod adresem www.sdm.org.pl
* * *
Krzyż - wpisany w logo przypomina kształtem pastorał Jana Pawła II. Jest symbolem obecności Jezusa Chrystusa, który skupia wokół siebie uczestników spotkania, pozwala im doświadczyć swojej obecności we wspólnocie Kościoła i wzajemnym braterstwie.
Żółte koło - znajdujące się w centrum symbolizuje zgromadzoną w obecności Ojca Świętego młodzież całego świata uczestniczącą w spotkaniu.
Niebieski kolor - w trzech otwartych częściach nawiązuje do miejsca spotkania młodzieży świata - Kanady. Symbolizuje on oceany i morza otaczające Kanadę: Pacyfik na zachodzie, Morze Arktyczne na północy i Ocean Atlantycki na wschodzie. Krzyże ustawione przez pierwszych misjonarzy na wybrzeżach Kanady były znakiem przyniesionej tu wiary.
Liść klonu - jest narodowym symbolem Kanady. Obejmuje on młodych uczestników spotkania oraz wyraża życzliwość i otwartość, z jaką będą oni przyjmowani przez gospodarzy XVII Światowego Dnia Młodzieży.
opr. mg/mg