Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
PekaoRadość ojcostwa. Pierwsze dwanaście miesięcy

Dr Marcus Jacob Goldman

Książka dedykowana wszystkim ojcom

Doktor Marcus Jacob Goldman jest ojcem trojga dzieci.

Ukończył wydział psychiatrii na Harvardzie i od tego czasu wydał wiele publikacji poświęconych problemom zdrowia psychicznego. Swoje życie zawodowe podporządkował rozwiązywaniu problemów osób w podeszłym wieku, ale każdą wolną chwilę spędza na łonie rodziny, wśród swoich dzieci.

RADA: UWAŻAJ, CO MÓWISZ W DOMU, GDY DZIECKO MA WŁĄCZONY MONITOR, ZWŁASZCZA NA KRÓTKO PRZED WIZYTĄ NAJBLIŻSZEJ RODZINY...

Ta książka zawiera wiele cennych wskazówek, które z pewnością pomogą zagubionym świeżo upieczonym ojcom sprostać obowiązkom i doskonale ożywią pamięć tych, którzy już dawno zapomnieli, jak wyglądały pierwsze miesiące życia ich pociech.

Radość ojcostwa jest publikacją pisaną przez ojca i dla ojców. Jest pełna mądrych wskazówek, zredagowanych tak, aby można było je szybko odszukać, bo mało który rodzic, zajęty niemowlęciem, ma czas na długą lekturę. Książka drobiazgowo opisuje poszczególne etapy rozwoju dziecka w każdym miesiącu jego życia oraz pokazuje wpływ, jaki ten rozwój wywiera na świadomość rodziców. Porusza między innymi następujące tematy:

Przygotowanie listy najpotrzebniejszych artykułów na miesiąc przed narodzinami

O co zapytać pediatrę
Jak zmienić pieluchę
Pory karmienia
Co powinno się znaleźć w zestawie dziecięcych środków higienicznych
Planowanie wydatków
Jak uczynić mieszkanie bezpiecznym dla dziecka
Podział obowiązków
Ząbkowanie
Ślinienie się
Właściwe rozpoznanie dolegliwości dziecka
Wybór opiekunki
Jak pobudzać dziecko do mówienia i ruchu
Kąpiel

Nie znajdziesz podobnej książki tak przesyconej humorem, a zarazem wnikliwej i pełnej rzetelnych porad. Radość ojcostwa w sposób skuteczny łączy dzień dzisiejszy z dniem, gdy dzieci będą się rodzić z instrukcją obsługi.

O autorze

Doktor Marcus Jacob Goldman ukończył studia psychiatryczne na uniwersytecie Harvarda. Tam również specjalizował się w psychiatrii sądowej. Dr Goldman jest członkiem uniwersyteckiego programu „Psychiatria a zagadnienia prawne”. Program ten ma na celu badanie prawnych aspektów polityki i praktyk psychiatrycznych.

Na Harvardzie wykłada również psychiatrię i behawioryzm. Opublikował wiele artykułów o tematyce psychiatrycznej i zakończył pisanie książki o kleptomanii, która wkrótce ukaże się w księgarniach. Jest współzałożycielem organizacji uniwersyteckiej, która pomaga chorym umysłowo studentom pomyślnie zdać egzaminy.

Obecnie zajmuje się leczeniem pacjentów w podeszłym wieku. Mieszka w Massachusetts z żoną i trójką dzieci.

Wstęp

Książka dostarcza informacji na temat stanu umysłu, emocji, zachowań, wiążących się z ojcostwem, i skutków tego dla rodziny.

Co jest treścią książki?

Opisując liczne techniki i przybliżając czytelnikowi definicje oraz ważne naukowe informacje, starałem się nie nadawać książce charakteru podręcznika akademickiego. Radość ojcostwa została napisana po to, aby pomóc ojcu narodzonego dziecka lepiej zrozumieć swoją rolę. Autorzy książek poświęconych tematyce opieki nad dziećmi czasami nieświadomie unikają opisywania relacji emocjonalnych, jakie zawiązują się między rodzicem a dzieckiem. W mojej książce starałem się nie tylko opowiedzieć, co się dzieje z naszym dzieckiem każdego miesiąca od chwili jego narodzin, ale też jak z nim postępować oraz o skomplikowanej naturze stosunków między ojcem— mężczyzną a matką dziecka, aby nic nie zakłóciło wzajemnej emocjonalnej więzi.

Jaka jest budowa tej książki?

Radość ojcostwa składa się z trzynastu rozdziałów oraz dodatku poświęconego najczęstszym dziecięcym dolegliwościom. Z wyjątkiem pierwszego rozdziału, w którym przybliżyłem temat porodu i pierwszych chwil po narodzinach, każdy następny rozdział omawia poszczególne miesiące rozwoju dziecka w pierwszym roku jego życia.

Układ rozdziałów ma ułatwić zrozumienie podstawowych problemów rozwojowych twego dziecka, spraw dotyczących partnerki i rodziny. Aby ułatwić czytelnikom obcowanie z książką, każdy z rozdziałów ma podobną budowę i zawiera następujące podrozdziały:

Co nowego u twojego dziecka?: Tu są podane istotne informacje na temat fizycznego i emocjonalnego rozwoju dziecka i stanu jego zdrowia.

Wskazówki: Tu kryją się cenne praktyczne informacje i wskazówki, pytania i odpowiedzi, zwięzłe kliniczne dane, przydatne zwłaszcza niedoświadczonym ojcom.

Co nowego u mamy?: Jak się wkrótce przekonasz, twe dziecko zacznie się domagać miłości, uwagi i opieki zarówno od ciebie, jak i od swej matki. Będzie rzeczą ciekawą, jak twoja partnerka poradzi sobie w nowej roli. Ten podrozdział przybliży jej uczucia i oczekiwania i rozważy sposoby podtrzymania z nią zdrowych więzi.

Co nowego u taty?: Radość ojcostwa została napisana, aby doradzić ojcom, jak uporać się z fundamentalnymi zmianami, towarzyszącymi narodzinom dziecka. Tu staram się zidentyfikować różne, nieraz przeciwstawne uczucia, często towarzyszące niedoświadczonym ojcom.

Pełne oddanie się dziecku: Dlaczego powinieneś angażować się w sprawy dziecka? Dlaczego to jest takie istotne? Co należy uczynić, aby zbliżyć się do maleństwa? Jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne? Treść tego podrozdziału powinna pomóc ojcom zrozumieć, jak ważny jest bliski kontakt z dzieckiem, w jaki sposób ma wyrażać swoje uczucia, stosować swą wiedzę i doświadczenie, aby utrzymać zdrowe związki między nimi.

Wspólne dojrzewanie: W tym podrozdziale staram się podsumować najważniejsze problemy danego rozdziału i zasygnalizować tematy, którymi będę się zajmował na kolejnych stronach. Duży nacisk kładę na wspólne dojrzewanie dziecka i jego rodziny.

Generalnie książka pełna jest pożytecznych rad, wyrazistych podsumowań i aktualnych treściwych informacji. Staram się podzielić własnym, pochodzącym z „prawdziwego życia”, ojcowskim doświadczeniem i przemyśleniami, by w ten sposób ułatwić rozmowy na tak zwane trudne tematy.

Rola języka

Ażeby uniknąć urażenia kogokolwiek, zdecydowałem się na terminologię, którą każdy mógłby aprobować. Słowo „partnerka”, przewijające się w tekście, oznacza matkę dziecka. Ponadto raczej używam określenia: „dziecko” niż „on” czy „ona”, precyzujące płeć. Zakładam też, że przez pierwszych dwanaście miesięcy ojciec nie sam opiekuje się swoją pociechą, lecz wspólnie z partnerką.

Podsumowanie

Od momentu narodzin do wieku dojrzałego próbujemy, choć nie przychodzi to łatwo, utożsamiać się ze swoją płcią i z faktem, że gdzieś w naszym wnętrzu tkwi, często nieświadoma, potrzeba bycia ojcem. To uczucie zaczyna się wraz z odkryciem, że my chłopcy tym różnimy się od płci przeciwnej, że pewnego dnia staniemy się ojcami i że nasze doświadczenia życiowe tworzą podstawę prawidłowego ojcostwa. Są jak korzenie, które są słabe lub mocne, zależnie od jakości naszych wcześniejszych przeżyć. Przy odrobinie szczęścia następne pokolenie „korzeni” skorzysta ze wzbogaconej gleby, aby stać się zdrowszym i silniejszym.

Nie ma lepszej inwestycji niż troskliwe ojcostwo. Kochający ojciec, świadomy rozwoju swojego dziecka, jest na wagę złota. Mam więc szczerą nadzieję, że moja książka będzie służyć pomocą w pierwszych dniach po narodzinach dziecka i dobrze przygotuje ojców na dalsze koleje ich wspólnego życia.


opr. MK/PO

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: psychologia rodzina przemoc terapia agresja autoagresja dziaci
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W