Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
PekaoZapowiedzi Wydawnictwa Książkowego Twój STYL

Grudzień 2001

Fritz Stern

NIEMIECKI ŚWIAT EINSTEINA

Jest to zbiór esejów słynnego historyka, profesora, autorytetu w dziedzinie historii Niemiec. Laureat prestiżowej Nagrody Pokojowej Księgarzy Niemieckich w swoich książkach pokazuje, że totalitaryzm nie był przypadkowym naruszeniem europejskiego ładu.

Fritz Stern urodził się w 1926 roku we Wrocławiu. Jako dwunastoletni chłopiec wyemigrował z rodzicami z Niemiec do USA. Studiował historię i socjologie na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, gdzie do dziś wykłada.

Iwona i Jacek Drózd

MUSTANG. BUDDYJSKIE KRÓLESTWO LO.

Mustang. Buddyjskie Królestwo Lo to pierwszy polski album na temat odległego, mało znanego zakątka w północnym Nepalu, wysoko w górach położonego buddyjskiego Królestwa Lo.

Znakomite zdjęcia Jacka Drózda, uczestnika pierwszej polskiej ekspedycji do Górnego Mustangu, ukazują surowe piękno przyrody i odmienność bogatej, prastarej kultury tybetańskich Lobów. Zdjęciom towarzyszy plastyczny opis obrzędów religijnych, ludowych zwyczajów i codziennego życia mieszkańców współuczestniczki wyprawy Iwony Taidy Drózd. Od króla krainy o tak legendarnie brzmiącej nazwie, Jego Wysokości Dżigme'a Palbara, autorzy przywieźli znamienne przesłanie: „Pozdrówcie ode mnie waszych rodaków. Powiedzcie im, że starożytne buddyjskie Królestwo Lo wciąż istnieje. Opowiedzcie im o Lo Monthangu i o moich ludziach”.

JONASZ KOFTA

Jonasz Kofta to barwna postać polskiego kabaretu radiowego i teatralnego. Twórca słynnych, niezmiernie popularnych i lubianych pieśni i piosenek: „Pamiętajcie o ogrodach”, „Jej portret”, „Radość o poranku”, „Wakacje z blondynką”, „Kwiat jednej nocy”, „Samba na rozstanie”. Wielokrotny laureat głównych nagród na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Przez wiele lat związany z III programem Polskiego Radia, Ilustrowanym Tygodnikiem Rozrywkowym a potem Ilustrowanym Magazynem Autorów. W 1975 roku otrzymał za swą twórczość Złoty Mikrofon. W latach 1968-1976 współtworzył kabaret „Pod Egidą”.

W tomiku znalazły się najwybitniejsze, najbardziej znane utwory Jonasza Kofty, a także wiersze nigdy wcześniej niepublikowane. Specjalną atrakcją będzie materiał ilustracyjny — zdjęcia wybrane z archiwum domowego poety. Do książki dołączymy (gratis) płytę kompaktową z legendarną „Sambą na rozstanie” w wykonaniu Hanny Banaszak.

Tomik z serii „Biblioteka Bardów”

Styczeń 2002

Wojciech Rankowicz

Żołnierska dusza. Wspomnienia z lat 1938-1954

Jest to pamiętnik oficera dyplomowanego (1905-1986) międzywojennego Wojska Polskiego, Armii Andersa oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Część wojenna obejmuje udział w kampanii wrześniowej 1939 r. pobyt autora w znajdującym się pod okupacją niemiecką w Lwowie, oraz łagrach Dalekiej Północy, służbę w sztabach Armii Polskiej w ZSRR, kampanii włoskiej, a wreszcie w formowanej w Egipcie 14 Wielkopolskiej Brygadzie Pancernej.

Część powojenna przedstawia niełatwe kata emigracji w Wielkiej Brytanii i w Argentynie.

Opowieść zamyka przyjazd autora do Kanady — kraju w którym zdołał nareszcie znaleźć spokojną przystań.

Ita Dimant

Moja cząstka życia

Ita Dimant, z domu Rozencwajg, urodziła się w 1918 roku. Jej ojciec był rabinem. Przed wojną skończyła szkołę i kursy buchalteryjne, podjęła pracę w banku. Zamierzała wyjechać do Palestyny, gdzie czekał na nią narzeczony. Wybuch wojny pokrzyżował te plany. Ita znalazła się w warszawskim getcie. Cała jej rodzina zginęła. Latem 1942 roku, w czasie akcji eksterminacyjnej, Ita przeniosła się do Częstochowy. Współpracowała tam z żydowskim podziemiem, przygotowującym powstanie w tutejszym getcie. Po likwidacji getta, zagrożona przez szmalcowników, wyjechała na roboty do Niemiec. Tam, w 1944 roku, na wyczyszczonych po maśle papierach, spisała swoje wspomnienia.

Seria: „Za murem”

Luty 2002

Radek Sikorski

PROCHY ŚWIĘTYCH

AFGANISTAN — CZAS WOJNY

Jest to przejmująca relacja z trwającej sto dwa dni podróży przez zniszczony wojną Afganistan. Autor w charakterze reportera wyrusza w czerwcu 1987, roku najintensywniejszych i najokrutniejszych operacji radzieckich przeciwko Afgańczykom, w drogę do Heratu. Książka stanowi nieocenione źródło poznania ludzi i historii kraju, uwzględniając wydarzenia ostatnich miesięcy.

WARSZAWA 1943, WARSZAWA 1944

Album niezwykłych, nigdy nie publikowanych fotografii polskiej ulicy w Warszawie 1943 i 1944 roku odnalezionych po prawie 60 latach: uśmiechnięte dziewczyny w rykszach, obwieszone młodzikami tramwaje, handlarki z koszami grzybów i handlarki z ogromnymi torbami antymolowymi, 50 mężczyzn czytających jedną gazetę, kwiaciarki uliczne, znużeni dorożkarze. Warszawa pełna życia i opustoszałe ulice z detalami architektury, która za chwilę zniknie w gruzach Powstania. I wiele innych, zadziwiających współczesnością, reporterskich zdjęć sprzed ponad pół wieku. Nie ma wśród nich żydowskiej ulicy getta, która już wtedy nie istnieje — zniknęła w gruzach powstania kwietniowego. Około 200 wybranych spośród ponad 1000 klatek negatywowych. Wszystkie z krótkim komentarzem w języku polskim, angielskim i niemieckim. Album został przygotowany przez Ankę Grupińską i będzie wydany we współpracy z Archiwum miasta stołecznego Warszawy w serii „Za Murem”.


opr. MK/PO

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: książki Warszawa styl Afganistan twój kofta
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W