Sprawa podatków

Temat: Sprawa podatków

Jakże warto przywołać słowa z dzisiejszej Ewangelii i uświadomić sobie, że kwestia podatków, ich ustanawiania i płacenia jest nie tylko kwestią obowiązującego prawa pozytywnego, stanowionego przez człowieka, ale też kwestią moralną. Za każdym bowiem razem, kiedy władza decyduje się na wprowadzenie nowego podatku, bądź podwyższenie istniejących, sięga tak naprawdę korzystając z całego aparatu administracyjnego przymusu do po cudzą własność. Nie wolno więc z jednej strony zapominać o tym, że Państwo, jako instytucja ma służby, które musi utrzymać dla dobra wszystkich swoich obywateli, z drugiej zaś, że nie jest właścicielem dóbr tych, którzy go tworzą.
Pan Jezus zapytany przez faryzeuszy o konieczność płacenia podatków władzy okupacyjnej naucza o konieczności oddania Cezarowi tego, co należy do Cezara, przy jednoczesnym oddaniu Bogu, tego, co należy do Boga. Niestety, my sami tak bardzo przywykliśmy do tego, że systemy podatkowe pozbawiają ludzi znacznej części wypracowanych dóbr, że przestaliśmy w ogóle na to zwracać uwagę. Z jednej strony przymykamy oko na jawną niesprawiedliwość w wymyślaniu przez władze ziemskie podatków i określaniu ich wysokości, z drugiej zapominamy o moralnej konieczności uczestniczenia właśnie w ten sposób w rozwoju społeczeństwa.
W Społecznym nauczaniu Kościoła zawsze obowiązywała zasada pomocniczości. Zatem czy to państwo, czy inne instytucje nie powinny i nie mogą przejmować zadań właściwych rodzinie czy jednostce, ale winny szanować ich autonomię i wspierać tam, gdzie tego wymaga dobro wspólne.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
My tymczasem zapominamy, że obywatele, są owymi synami, o których powinno troszczyć się Państwo, dbając o to, aby mogli dorosnąć i wziąć pełną odpowiedzialność za swoje życie. Ograniczać zaś sferę ubóstwa znaczy pomóc w usamodzielnieniu się ludzi, aby mogli żyć z pracy własnych rąk, bez konieczności sięgania do kieszeni innych synów i wyciągania z nich coraz większych sum dla rozrośniętych systemów podatkowych.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy szanuję dobro wspólne?

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama