Grzech i łaska

Temat: Grzech i łaska

Nauka św. Pawła wydaje się być bardzo czytelna. Wolność dzieci Bożych nie oznacza przyzwolenia na grzech i popadanie w niewolę własnych pożądliwości. Ci, którzy postrzegają przykazania jako ograniczenia własnej wolności, muszą zrozumieć, że wolność nie jest jedynie wolnością „od”, ale jest także wolnością „do”. Cóż przyszłoby człowiekowi, gdyby czuł się wolny od wszelkich zasad, przykazań i powinności, ale ulegałby swoim żądzom, pokusom i słabościom? Czyż szybko nie stałby się niewolnikiem grzechu? Czy w jego życiu wolność nie uległaby swoistej autodestrukcji?
Człowiek wolny, to człowiek wyzwolony z niewoli grzechu. Wolność od grzechu stawia jednak pytanie o to, w którym kierunku zwrócimy nasze życie. Jaką treścią wypełnimy tę przestrzeń, w której możemy spełnić się w życiu. Doskonale obrazuje to dzisiejsza Ewangelia. Czyż takie właśnie życie, które nie dąży do wzrastania w wierze, nadziei i miłości jest życiem dobrze wykorzystanym? Jeśli pragniemy szczęścia, jakie obiecuje nam Bóg, czyż możemy rozkoszować się rozwiązłością, nikczemnością i lenistwem? I to tylko dlatego, że Dzień Pański jeszcze nie nadszedł?
Obawa przed sądem Bożym, przed nadejściem końca naszego życia i koniecznością zdania sprawy z tego, jak je wykorzystaliśmy jest tylko jednym z motywatorów, które powinny skłaniać nas do refleksji nad naszym postępowaniem. Prawo wolności wypisane w naszych sercach jednak uczy nas także pozytywnego spojrzenia na świat wartości. To nie wolność do grzechu daje nam poczucie spełnienia i szczęścia, ale wolność do życia z Bogiem, do wybory większego dobra sprawia, że w naszych sercach może zagościć prawdziwe szczęście.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Niestety wielu ludzi wciąż postrzega wolność jako coś, co daje nam możliwość wyboru zła. Prawdziwa wolność jednak jest wartością, która wyzwala ku dobru. Nawet, gdybyśmy z własnego wyboru mieli zaakceptować system wartości, który trzyma nas z dala od grzechu i pokus, to nasza wolność nie traci, lecz zyskuje. Prawdziwie wolnym jest bowiem ten, kogo wolność prowadzi ku życiu w godności dziecka Bożego a nie ten, kogo jego wolne wybory poddają w niewolę pokus i pożądliwości.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy pragnę wolności Dziecka Bożego?

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama