Nowe, rozszerzone wydanie publikacji zostało opatrzone wstępem ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, jak również zawiera słowniczek najważniejszych pojęć omawianych w książce.
Jeśli ktoś spodziewa się tu nowinek o rodzie Merowingów i Marii Magdalenie, jako sekretnej żonie Jezusa oraz innych sensacji rozdmuchiwanych przez literaturę popularną, poczuje się mocno rozczarowany. To praca oparta wyłącznie na rzetelnych źródłach.
Mimo rozwoju wiedzy nadal niewiele wiemy o Marii Magdalenie. Czy bohaterka książki może być utożsamiana z innymi kobietami opisywanymi na kartach Nowego Testamentu – z nawróconą jawnogrzesznicą albo z siostrą Marii i Łazarza z Betanii? Razem z autorem po kolei rozwiewamy rozmaite wątpliwości.
Paweł Lisicki, kierując naszą uwagę na Marię Magdalenę jako główną bohaterkę, umiejętnie zarysowuje tło historyczne, ukazując status i rolę społeczną kobiety na ziemiach izraelskich w pierwszym stuleciu naszej ery. Przy okazji uświadamia nam, jak rewolucyjne i nowoczesne było podejście Chrystusa do kobiet.
Książka stanowi idealne antidotum dla niczym nieudokumentowanych teorii feministycznych, rozprawia się mimochodem ze spiskowymi kliszami popkulturowymi, zakłamującymi historię Kościoła i Jezusa z Nazaretu.
Lektura, która nie pozostawia czytelnika obojętnym niezależnie od jego stopnia zaangażowania w sprawy wiary.
„Paweł Lisicki dokonał olbrzymiej i ważnej pracy. Z plątaniny solidnych informacji i niedorzecznych domysłów wydobywa to, co naprawdę istotne dla ukazania wielkości i tajemnicy Marii Magdaleny. Widzimy ją przede wszystkim w perspektywie Krzyża, pustego grobu i Zmartwychwstania. W ten sposób nowego blasku i znaczenia nabierają bezgraniczne oddanie i pokora oraz heroiczna wierność kobiety, która powierzyła swoje życie Jezusowi Chrystusowi” – ks. prof. Waldemar Chrostowski
O autorze:
Paweł Lisicki – (ur. 1966) – publicysta, pisarz, redaktor naczelny i współtwórca tygodnika „Do Rzeczy”. W latach 2006 – 2011 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, założyciel i pierwszy redaktor naczelny tygodnika ,,Uważam Rze”. Stały uczestnik radiowych i telewizyjnych programów publicystycznych.
W 1998 roku otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego za książkę „Doskonałość i nędza”. Autor dramatów „Jazon” (2000) i „Próba” (2005), powieści „Przerwa w pracy” (2009) oraz wstępów krytycznoliterackich do „Boskiej komedii” Danetgo i pism Savonaroli. W latach 2013-2014 wydał trylogię poświęconą początkom chrześcijaństwa: „Kto zabił Jezusa?” i „Tajemnica Marii Magdaleny” oraz „Czy Jezus jest Bogiem?”. W latach 2015-2021 ukazały się: „Dżihad i samozagłada Zachodu”, „Krew na naszych rękach?”, „Poza polityczna poprawnością” i „Luter”, a także „Chrystus jest zawsze nowoczesny”, „Grób Rybaka”, „Dogmat i tiara” oraz „Kontrrewolucja” i „System diabła”.