1 listopada: policja ostrzega przed możliwymi zagrożeniami

Rzecznik prasowy policji insp. Mariusz Ciarka podaje klika porad jak zachować się, aby spędzić dzień Wszystkich Świętych bezpiecznie. Na ulicach znajdzie się 4-5 tys. policjantów ruchu drogowego.

W związku z tym, że Dzień Wszystkich Świętych przypada w środę liczymy, że ruch na drogach rozłoży się też na inne dni. Wiele osób odwiedziło już cmentarze w ostatni weekend a część odwiedzi je w kolejny lub w czwartek i piątek po 1 listopada - powiedział rzecznik prasowy KGP insp. Mariusz Ciarka.

„Mimo to będziemy każdorazowo kierować do działań około 4-5 tysięcy policjantów ruchu drogowego, by czuwali nad bezpieczeństwem, kierowali ruchem drogowym, informowali o objazdach" - powiedział inspektor Mariusz Ciarka.

Zachęcił, by śledzić prasę lokalną, komunikaty miejscowych zarządców dróg miejskich i powiatowych, gdzie przekazywane są informacje na temat zamian w organizacji ruchu.


Zobacz także: Polska: niebawem rozpoczną się popularne akcje drogowe w okolicach cmentarzy
 

„Warto na to zwracać uwagę gdyż jest ona całkowicie odmienna od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Niektóre drogi są wyłączone z ruchu, zmieniany jest kierunek ruchu albo drogi z dwukierunkowych zmieniają się na jednokierunkowe. Wprowadzone są dodatkowe nakazy i zakazy, aby ruch odbywał się w miarę płynnie" - dodał.

Zachęcamy, aby w miastach przesiąść się do komunikacji miejskiej, która podjeżdża pod same cmentarze. W ten sposób unikniemy problemu z zaparkowaniem" - podkreślił.

Zaznaczył, żeby pamiętać nie tylko o zasadach ruchu drogowego ale także o odpowiednim przygotowaniu się do podróży.

„Samochód musi być nie tylko sprawny technicznie i zatankowany ale również wyposażany w płyny, zwłaszcza w płyn do spryskiwaczy. Należy też pamiętać o odpoczynkach, jeśli jest to długa trasa. Średnio co 1,5 - 2 godziny należy robić krótkie, kilkuminutowe przerwy by organizm odpoczął" - przekazał.

Podkreślił, że służbę będą też pełnili policjanci służby kryminalnej. „Ich zadaniem jest z jednej strony zintensyfikować działania mające na celu ograniczenie ilości włamań do mieszkań i domów. Bo w tym czasie wyjeżdżając do rodziny zostawiamy mieszkanie puste i musimy się liczyć z możliwością włamania" - wyjaśnił.

„Pamiętajmy także o kieszonkowcach. Lepiej nie zabierać ze sobą kosztowności czy większej gotówki. Portfel należy trzymać albo w wewnętrznej kieszeni albo, w przypadku kobiet w zamkniętej torebce, której nie można odkładać. To jest okazja, która czyni złodzieja, a on z niej na pewno skorzysta" - zaznaczył Ciarka.

„Pomimo tego, że policjanci dbają o bezpieczeństwo w tym okresie, sprawdzają stan trzeźwości kierujących, to co roku zdarza się, że zatrzymujemy we Wszystkich Świętych, nietrzeźwych bądź będących pod wpływem narkotyków kierowców. W pamięci mamy kilka wypadków, kiedy to właśnie w tym dniu pijany kierowca powodował wypadek, w którym zginął nie tylko on, ale także niewinne osoby" - podkreślił.

autorka: Marta Stańczyk
 

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama