Coroczna Pielgrzymka Czytelników miesięcznika „Różaniec” i Członków Rodziny Loretańskiej do Loretto już coraz bliżej. W tym roku Matka Boża Loretańska powita nas w sobotę 11 maja.
Jak każdego roku chcemy przybyć z radością i dziękczynieniem do Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto, aby pokłonić się Czarnej Madonnie i oddać w ręce najlepszej Matki nasze troski i codzienne zmagania. W tym roku prosimy ją: „Maryjo, obudź Twój naród do wiary!”. Majowe spotkanie będzie czasem otoczenia modlitwą naszej Ojczyzny. Królowa Polski, która w loretańskiej figurze przybyła do Polski w dzień wybuchu stanu wojennego i zna cierpienia swego ludu, jest najlepszą obroną i pomocą, do której możemy się uciekać.
Co w programie?
Rozpoczniemy o godzinie 9.30 śpiewem Godzinek, by przywitać naszą Loretańską Matkę. Później wśród piękna loretańskiej przyrody wyruszymy z procesją różańcową. Wysłuchamy także konferencji jednego z autorów miesięcznika „Różaniec” ks. prof. Marka Tatara. Punktem centralnym będzie uroczysta Msza Święta. Oczywiście nie zabraknie czasu, by bliżej się poznać i miło spędzić ze sobą czas przy ciepłym posiłku, a także wziąć udział w koncercie zespołu „Moja Rodzina”. Pielgrzymkę zakończymy o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia.
Miesięcznik „Różaniec”
To jedno z najstarszych pism formacyjnych w Polsce. Założył je bł. ks. Ignacy Kłopotowski w 1909 r. pod tytułem „Kółko Różańcowe”. Przeznaczone było dla wszystkich, którzy u Matki Bożej i w Różańcu szukali ratunku i umocnienia. Pismo to wychodzi nadal pod nazwą „Różaniec”. Obecnie wydaje go założone przez bł. ks. Kłopotowskiego Zgromadzenie Sióstr Loretanek. Przesłanie miesięcznika jest takie samo: przybliżać ludzi do Boga przez Maryję. „Różaniec” jest oficjalnym pismem formacyjnym dla Żywego Różańca w Polsce.
Ks. Ignacy Kłopotowski, czciciel Maryi, rozkochany w Jej Niepokalanym Sercu założył piękne Sanktuarium w Loretto, a także czasopismo „Różaniec”, by rozszerzyć kult maryjny i modlitwę różańcową. Był wielkim patriotą, któremu sytuacja Ojczyzny nigdy nie była obojętna. Urodzony za czasów zaborów, witający w 1918 r. Polskę wolną, ale też widzący brak wspólnych dążeń Polaków i ciągłe walki polityczne, pisał: „W ciężkim położeniu jest Ojczyzna. Obawiamy się o sprawy Kościoła. Ale nade wszystko silniejszy jest Bóg”. Idąc za przykładem Błogosławionego, jego przywiązania i walki o Ojczyznę Bogiem silną, pragniemy zanieść nasze prośby przez przyczynę Maryi.
Rodzina Loretańska
Co to jest Rodzina Loretańska? To wspólnota osób związanych duchowo z Matką Bożą poprzez świadome powierzenia Jej swego życia i składanie duchowych ofiar. Kto może do niej należeć? Każdy, kto chce być pomocnikiem Matki Bożej Loretańskiej. Siostry loretanki wspierają tych współpracowników, dając im udział w owocach swoich wspólnych modlitw oraz ofiarę Mszy świętej sprawowanej co miesiąc.
Zaproszeni są wszyscy
Choć jest to pielgrzymka czytelników „Różańca” i Rodziny Loretańskiej, zaproszeni są na nią wszyscy, zwłaszcza ci, którzy kochają Maryję i którym bliski jest Różaniec. Większe grupy zorganizowane prosimy zgłaszać do 26 kwietnia do redakcji miesięcznika „Różaniec”: rozaniec@loretanki.pl, tel. 22 612 93 64. Pomoże to nam w lepszej organizacji wydarzenia, by każdy poczuł się jak w domu.