Polacy kupują tanie samochody – auta do 50 tysięcy złotych szybko znikają z rynku. Nowy raport OTOMOTO Insights

Liczba dostępnych na OTOMOTO ogłoszeń jest rekordowa od lat, a ponad 52% wystawionych na sprzedaż samochodów na OTOMOTO w pierwszym kwartale 2024 roku to pojazdy o wartości poniżej 50 tysięcy złotych. Jednak przeszukując platformę trudno zauważyć ten trend – wydaje się, że modele z tego przedziału nie stanowią większości. Na statystyki wpływa tempo sprzedaży najtańszych aut – znikają z platformy szybciej niż droższe samochody. Wysoka podaż samochodów wpływa też na ich ceny – średnia cena samochodu na początku roku 2024 była o 10% niższa niż pod koniec 2023 – wynika z analizy raportu OTOMOTO Insights.

Polacy kupują tanie samochody – auta do 50 tysięcy złotych szybko znikają z rynku. Nowy raport OTOMOTO Insights   OTOMOTO

Raport OTOMOTO Insights I kwartał 2024 prezentuje sytuację na rynku motoryzacyjnym w pierwszych miesiącach bieżącego roku. Pełen raport jest dostępny na stronie otomotoinsights.pl.

Analiza kondycji rynku i nastrojów konsumenckich od początku 2024 roku jest zgodna z optymistycznymi prognozami ekspertów. Ożywienie w motoryzacji widać zarówno w podaży, jak i w popycie - co potwierdza nie tylko najwyższy od lat poziom rejestracji samochodów w pierwszym kwartale roku, ale też duża aktywność poszukujących samochody.

Prawie 10% Polaków planuje kupić samochód w ciągu najbliższego roku

Według informacji CEPiK w Polsce prawo jazdy posiada ponad 22 miliony osób, a tylko w pierwszym kwartale 2024 wydano ponad 84 tysiące takich dokumentów. Wielu kierowców rozgląda się za samochodem do zakupu w najbliższej przyszłości. W przeprowadzanej przez GUS co kwartał ankiecie aż 9,7% respondentów zadeklarowało taki zamiar w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Deklaracje już potwierdzają się w rejestracjach - w pierwszym kwartale 2024 roku zarejestrowano o ponad ¼ więcej pojazdów niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Więcej w raporcie OTOMOTO Insights I kwartał 2024, strona 5

33% więcej ruchu na OTOMOTO

Sprzedaż detaliczna pojazdów w Polsce rośnie (w marcu tego roku była wyższa o 13,5% w porównaniu do tego samego miesiąca w 2023 roku), a poprzedzają ją aktywne poszukiwania samochodów. Ruch na platformie OTOMOTO w styczniu tego roku był aż o 33% wyższy niż w grudniu 2023 r. Zainteresowani zakupem samochodu szybko przechodzą do realizacji planu, co przejawia się w większej liczbie bezpośrednich interakcji ze sprzedającymi za pośrednictwem platformy. Telefon do sprzedających, wysłanie wiadomości SMS czy rozmowę na czacie na platformie w marcu tego roku zainicjowało o 12,5% więcej kupujących niż rok wcześniej.

Więcej w raporcie OTOMOTO Insights I kwartał 2024, strona 6 i 36

Wybór pojazdów większy o 20%

Analiza dziennych statystyk aktywnych ogłoszeń na OTOMOTO wskazuje, że poszukujący pojazdów w marcu tego roku mogli przeszukiwać aż o ⅕ więcej ogłoszeń niż w analogicznym okresie rok temu. Wyższa podaż utrzymuje się - obecnie wyboru samochodu można dokonywać przeszukując ponad 250 tysięcy ogłoszeń. To rekordowy poziom aktywnych ofert od czerwca 2020 r.

Szczególnie wysokim zainteresowaniem cieszą się samochody w najniższych przedziałach cenowych - do 50 tysięcy złotych. Porównując ostatni kwartał 2023 roku z pierwszymi trzema miesiącami 2024 roku widać, że modeli mieszczących się w tym kryterium wartości można było znaleźć o 2,5 p.p. więcej. Jednakże względu na duże zainteresowanie właśnie takimi samochodami, w dziennych statystykach ogłoszeń nie widać, żeby najtańsze samochody stanowiły większość - „upolowanie” perełki w dobrej cenie jest więc dużym wyzwaniem.

Więcej w raporcie OTOMOTO Insights I kwartał 2024, strona 21-23 i 50

Źródło informacji: OTOMOTO

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama