reklama

Najczęstsze błędy podczas ćwiczeń na ławce – jak ich unikać?

Lubisz trenować na ławeczce do ćwiczeń i chętnie wykorzystujesz jej ogromne możliwości? Sprawdź, jakie popularne błędy pojawiają się wśród osób ćwiczących na ławce i dowiedz się, jak ich unikać!

AA

dodane 23.05.2025 11:34

Ławeczka do ćwiczeń to wyjątkowo wszechstronny sprzęt sportowy, który sprawdza się zarówno podczas treningów domowych, jak i na siłowni. Korzystają z niego profesjonaliści i początkujący, a duża różnorodność ćwiczeń, które można wykonywać z wykorzystaniem ławeczki, umożliwia wykonanie treningu na różne partie ciała. Niestety, nawet najlepsza ławka do ćwiczeń nie będzie efektywna, jeśli popełniamy błędy techniczne. Co więcej, źle wykonywane ćwiczenia mogą skończyć się kontuzją. Jakie są najczęstsze błędy podczas ćwiczeń na ławce i jak ich unikać?

Najczęstsze błędy podczas ćwiczeń na ławce

Przy każdym ćwiczeniu można popełnić przynajmniej kilka błędów technicznych związanych z tym konkretnym rodzajem ruchu (zwykle związanych ze złym ułożeniem ciała). Jednak kilka błędów obejmuje niemal wszystkie ćwiczenia, które można wykonać na ławce treningowej. Zwróć na nie uwagę, aby Twoje ćwiczenia były bezpieczniejsze i bardziej efektywne.

1. Złe ułożenie ciała na ławce

Aby prawidłowo wykonać ruch podczas ćwiczenia, najpierw musimy przyjąć odpowiednią pozycję na ławce. Błędne ułożenie ciała będzie skutkowało niską jakością ćwiczenia i sprawi, że nie wykorzystamy w pełni jego potencjału. I choć prawidłowa pozycja zależy od konkretnego ćwiczenia, zawsze dbajmy o to, aby ułożyć się na ławce treningowej równo (i pośrodku), stabilnie, z odpowiednim podparciem dla stóp. Szczegóły mają znaczenie!  

Przykładowo, podczas klasycznego wyciskania sztangi leżąc, złe ułożenie ciała na ławce oznacza: unoszenie głowy, nietrzymanie ściągniętych łopatek, biodra i odcinek lędźwiowy nieprzylegające do ławki, nieaktywny brzuch i pośladki oraz odrywanie stóp od podłoża. 

Aby uniknąć takich błędów, przed wykonaniem ćwiczenia poświęć parę sekund na upewnienie się, że pozycja, którą przyjmujesz, jest prawidłowa dla danego ćwiczenia. Możesz także nagrywać się podczas ćwiczeń lub poprosić bardziej doświadczoną osobę o ocenę Twojej postawy.

2. Brak kontroli ruchu

Wielu ćwiczących opuszcza sztangę czy hantle z impetem lub wykonuje ruchy zbyt szybko. Podobny problem może pojawić się podczas ćwiczeń z gumami oporowymi. Ten popularny błąd występuje przy każdym ćwiczeniu z obciążeniem – od wyciskania sztangi, przez rozpiętki, aż po wiosłowanie. W efekcie mięśnie nie pracują efektywnie, a stawy są bardziej obciążone, co może prowadzić do kontuzji. To zwykle wynik pośpiechu, chęci „odhaczenia” serii lub braku świadomości ciała.

Wyeliminowanie błędu nie jest trudne, ale wymaga skupienia. Aby mieć kontrolę nad ruchem, stosuj kontrolowane tempo (np. 2 sekundy ruchu w dół, 1 sekunda w górę). Nie „rzucaj” ciężarem – prowadź go płynnie i skup się na czuciu mięśniowym, a nie tylko na liczbie powtórzeń.

3. Zbyt duży ciężar lub opór

To błąd wynikający z chęci szybszego progresu lub imponowania innym (albo samemu sobie). Kiedy jednak wybierasz zbyt duży ciężar, całkowicie gubisz prawidłową technikę – tracisz stabilną postawę, wyginasz plecy, odrywasz biodra od ławki, napinasz nie te mięśnie, które powinny pracować, przez co ćwiczenia są nieefektywne i mogą skończyć się kontuzją.

Jak naprawić ten błąd? Przede wszystkim nie bój się regresji (zmniejszenia ciężaru, z którym ćwiczysz). Znacznie bardziej wartościowe są prawidłowe ćwiczenia z dobrze dobranym ciężarem! Wybierz ciężar, który pozwala na wykonanie pełnej serii z prawidłową techniką i bez obaw zmniejszaj obciążenie jeśli nie czujesz pracy mięśni docelowych.

4. Nieprawidłowe ustawienie ławki

Choć ławka do ćwiczeń jest bardzo prostym sprzętem, jej niewłaściwe ustawienie może zniweczyć efekt naszego treningu. Częsty błąd to ustawienie zbyt stromego kąta nachylenia przy wyciskaniu na skos – zamiast angażować górną część klatki piersiowej, zaczynamy przeciążać barki. Równie problematyczne bywa niedostosowanie ławki do wzrostu ćwiczącego – np. kiedy stopy nie sięgają stabilnie podłoża, biodra zjeżdżają z siedziska albo głowa wystaje poza oparcie. Wówczas wracamy do punktu pierwszego – przyjmujemy złą pozycję, bo wymusza ją na nas nieprawidłowo ustawiona ławka.

Aby temu zaradzić, warto pamiętać, że do wyciskania na ławce skośnej potrzebujesz kąta 30-45°. Dodatkowo przed ćwiczeniem usiądź i sprawdź, czy stopy mają stabilne oparcie (jeśli nie, możesz podłożyć pod nie np. talerze do sztangi) i czy ławka się nie przesuwa – zabezpiecz ją, jeśli trzeba.

5. Trening tylko jednej grupy mięśniowej

Ławka treningowa od razu kojarzy się z ćwiczeniami klatki piersiowej i ramion – zwłaszcza osobom początkującym, które jeszcze nie odkryły w pełni jej potencjału. Taki trening jest niewystarczający i prowadzi do dysproporcji. Gdy przez wiele tygodni (lub miesięcy) pomijamy w treningu inne partie mięśniowe, np. plecy, nogi, pośladki czy mięśnie głębokie, narażamy się na brak równowagi mięśniowej. A to prosta droga do zaburzeń postawy, przeciążeń i bólu kręgosłupa.

Aby uniknąć tego błędu, planuj treningi w ujęciu tygodniowym – każdego dnia skupiaj się na innej grupie mięśni. Wykonuj także treningi całego ciała (full body workout) i dbaj o urozmaicony ruch. Nawet ławeczka z hantlami lub sztangą wystarczy, by wykonać trening na każdą partię mięśni.

Jak unikać błędów podczas ćwiczeń na ławce treningowej?

Aby trening na ławce przynosił efekty i był bezpieczny, należy zadbać o technikę, stabilność oraz zdrowy rozsądek. Warto nie tylko skupić się na unikaniu powyższych błędów, ale również pamiętać o rozgrzewce i rozciąganiu. Te elementy często są pomijane, a mają ogromny wpływ na regenerację i ogólną sprawność naszego ciała. Ważna jest również sama ławeczka do ćwiczeń, główna bohaterka naszych treningów –  od jej stabilności zależy nasze bezpieczeństwo i komfort ćwiczeń.

Artykuł sponsorowany

1 / 1

reklama