25
marca
wtorek
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
Rok liturgiczny: C/I
Pierwsze czytanie:
Iz 7, 10-14
Psalm responsoryjny:
Ps 40
Drugie czytanie:
Hbr 10, 4-10
Werset przed Ewangelią:
J 1, 14ab
Ewangelia:
Łk 1, 26-38

Patroni:

Liturgia na dzień 2025-03-25:

Pierwsze czytanie

Iz 7, 10-14
Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Pan przemówił do Achaza tymi słowami: „Proś dla siebie o znak od Pana, Boga twego, czy to głęboko w Otchłani, czy to wysoko w górze”.

Lecz Achaz odpowiedział: „Nie będę prosił i nie będę wystawiał Pana na próbę”.

Wtedy rzekł Izajasz: „Słuchajcie więc, domu Dawidowy: Czyż mało wam naprzykrzać się ludziom, iż naprzykrzacie się także mojemu Bogu? Dlatego Pan sam da wam znak: Oto Panna pocznie i porodzi syna, i nazwie go imieniem Emmanuel, albowiem Bóg z nami”.

Psalm responsoryjny

Ps 40
Ps 40, 7-8a. 8b-10. 11
Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę

Nie chciałeś ofiary krwawej ani płodów ziemi,
lecz otwarłeś mi uszy:
nie żądałeś całopalenia i ofiary za grzechy.
Wtedy powiedziałem: „Oto przychodzę.

Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę

W zwoju księgi jest o mnie napisane:
Radością jest dla mnie pełnić Twoją wolę, mój Boże,
a Twoje prawo mieszka w moim sercu”.
Głosiłem Twą sprawiedliwość w wielkim zgromadzeniu
i nie powściągałem warg moich, o czym Ty wiesz, Panie.

Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę

Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
głosiłem Twoją wierność i pomoc.
Nie taiłem Twojej łaski ani Twej wierności
przed wielkim zgromadzeniem.

Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę

Drugie czytanie

Hbr 10, 4-10

Czytanie z Listu do Hebrajczyków

Bracia:

Niemożliwe jest to, aby krew cielców i kozłów usuwała grzechy. Przeto Chrystus przychodząc na świat, mówi: „Ofiary ani daru nie chciałeś, aleś Mi utworzył ciało; całopalenia i ofiary za grzech nie podobały się Tobie. Wtedy rzekłem: «Oto idę, w zwoju księgi napisano o Mnie, abym spełniał wolę Twoją, Boże»”.

Wyżej powiedział: „Ofiar, darów, całopaleń i ofiar za grzechy nie chciałeś, i nie podobały się Tobie”, choć składa się je na podstawie Prawa. Następnie powiedział: „Oto idę, abym spełniał wolę Twoją”. Usuwa jedną ofiarę, aby ustanowić inną. Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

J 1, 14ab
Chwała Tobie, Słowo Boże
(Gdy uroczystość przypada w okresie wielkanocnym: Alleluja)

Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami,
i widzieliśmy Jego chwałę.

Chwała Tobie, Słowo Boże

Ewangelia

Łk 1, 26-38
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a dziewicy było na imię Maryja.

Wszedłszy do Niej, Anioł rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami ». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie.

Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie on wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca».

Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?»

Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego».

Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego».

Wtedy odszedł od Niej Anioł.

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Do tej prawdy nie można się „przyzwyczaić”

ks. Michał Kwitliński ks. Michał Kwitliński

Obchodzimy dziś uroczyście Zwiastowanie Pańskie, aby ponownie przypomnieć sobie o najważniejszym, obok Zmartwychwstania, wydarzeniu w dziejach zbawienia. Jest ważniejsze nawet od narodzenia Pana Jezusa. W Betlejem Syn Boży objawia się ludziom, opuszczając łono swej Matki. Ale żył wśród nas już 9 miesięcy, bo początkiem życia jest poczęcie. Tę prostą prawdę trzeba niestety dziś przypominać w obliczu przyzwolenia na zabijanie dzieci nienarodzonych przez państwo, ale także znaczną część społeczeństwa. Tym niemniej, nie obrona prawa do życia jest istotą dzisiejszej uroczystości, lecz fakt, że w dniu Zwiastowania Bóg stał się człowiekiem.

Przyzwyczailiśmy się do tej prawdy wiary, która leży u podstaw religii chrześcijańskiej. Tak bardzo się przyzwyczailiśmy, że wielu chrześcijan w praktyce w nią nie wierzy, traktując Chrystusa jako wyjątkowa postać z przeszłości i symbol ważnych wartości religijnych, ale nie samego Boga. Rozważanie Męki Pańskiej może nas uchronić przed takim szkodliwym „przyzwyczajeniem” do nieskończonej miłości Boga. Może nam na przykład dać do myślenia reakcja arcykapłana na słowa Pana Jezusa, który mówi, że zasiądzie po prawicy Wszechmogącego. Kajfasz wpada we wściekłość, bo dobrze zrozumiał, co Pan Jezus powiedział: ogłosił, że jest Bogiem. Skoro arcykapłan nie chciał przyjąć tego za prawdę, to wręcz musiał uznać te słowa za najstraszniejsze bluźnierstwo. Oby prawda o Bogu, który stał się człowiekiem, cały czas nas szokowała, ale w innych sposób niż nieszczęsnego przywódcę Sanhedrynu.

Uroczystość Zwiastowania obchodzimy 25 marca, na 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Powód wydaje się oczywisty, wynika z naturalnego cyklu życia człowieka. A jednak możemy odczuwać pewien zgrzyt. Wielka uroczystość zaburza niejako atmosferę Wielkiego Postu. Zdobimy dziś ołtarze kwiatami, kapłani mają na sobie uroczyste ornaty, białe, złote lub błękitne, podczas gdy kolorem Wielkiego Postu jest fiolet. Śpiewamy Chwała na wysokości Bogu, którego do hymnu nie używa się w tym okresie liturgicznym, nawet w niedziele.

Co ciekawe, wielu egzegetów twierdzi, że nasi przodkowie wybrali datę obchodów Zwiastowania nie z powodu 9 miesięcznego odstępu od Bożego Narodzenia, ale ze względu na przesilenie wiosenne i święto Paschy, które w okolicach przesilenia jest obchodzone. Bez względu na to, czy ta teoria jest prawdziwa, warto przeżywać dzisiejszy dzień jako część przygotowania do obchodów Męki i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Wszystkie tajemnice wiary są ze sobą powiązane w tajemnicy nieskończonej miłości Boga. Boga, który stwarza człowieka na swój obraz i podobieństwo, a kiedy człowiek zmarnował otrzymany dar wolności, sam staje się jednym z nas. Stworzyciel staje się stworzeniem. Teologia, za św. Pawłem, używa tu słowa „uniżenie”. Brzmi archaicznie, jakby nie pasowało do naszej kultury, w której ciągle podkreślana jest wyjątkowość każdego, a zarazem panuje przewrażliwienie na punkcie równości. Kto by się chciał uniżać? Natomiast w odniesieniu do tajemnicy Wcielenia to słowo nie wystarczy, aby wyrazić to, co stało się przed wiekami w Nazarecie. Wszechmocny Bóg zdał się całkowicie na łaskę ludzi. Ostatecznie pozwoli się ludziom torturować, poniżać, wreszcie zabić. Ten dramat przypomnimy sobie za trzy tygodnie. Dziś widzimy Boga, który oddaje swój ludzki los osobie, która kocha sercem nieskażonym grzechem i jest Mu posłuszna. A jednak, oddaje swój los w ręce człowieka. Tydzień temu uczciliśmy Józefa, męża Maryi, który otrzymuje zadanie bycia na ziemi ojcem dla Syna Bożego. I Bóg człowiek będzie mu posłuszny. Bóg posłuszny człowiekowi! Nawet jeśli mówimy o największym spośród świętych, sprawiedliwym Józefie, to jednak pozostaje człowiekiem. A dzisiaj każdego dnia Bóg, na nasze zawołanie, staje się obecny pośród nas w Eucharystii. Jak często kapłani i wierni nie zauważają, z powodu rutyny czy letniości, że Bóg właśnie uniża się, abyśmy mogli Go mieć w rękach i ustach.

Nigdy nie możemy pozwolić sobie, aby się przyzwyczaić do tej wielkiej tajemnicy. Oby dzisiejsza uroczystość pomogła nam na nowo zdziwić miłością Boga, który dla nas staje się człowiekiem, dla nas pozwala się poniżyć i zabić, dla nas zmartwychwstaje.