20
sierpnia
niedziela
XX Tydzień zwykły
Rok liturgiczny: A/I
Pierwsze czytanie:
Iz 56, 1. 6-7
Psalm responsoryjny:
Ps 67 (66), 2-3. 5 i 8 (R.: por. 4)
Drugie czytanie:
Rz 11, 13-15. 29-32
Werset przed Ewangelią:
Mt 4, 23
Ewangelia:
Mt 15, 21-28

Patroni:

  • św. Bernard z Clairvaux,
  • św. Samuel,
  • św. Maksym,
  • św. Filibert,
  • św. Leovigild i Krzysztof,
  • bł. Bernard Tolomei,
  • bł. Ludwik Franciszek Le Brun i Gerwazy Brunel,
  • św. Maria de Mattias,
  • bł. Maciej Cardona,
  • bł. Maria Climent Mateu,
  • bł. Władysław Mączkowski

Liturgia na dzień 2023-08-20:

Pierwsze czytanie

Iz 56, 1. 6-7
Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Tak mówi Pan: «Zachowujcie prawo i przestrzegajcie sprawiedliwości, bo moje zbawienie już wnet nadejdzie i moja sprawiedliwość ma się objawić.

Cudzoziemców zaś, którzy się przyłączyli do Pana, ażeby Mu służyć i aby miłować imię Pana i zostać Jego sługami – wszystkich zachowujących szabat bez pogwałcenia go i trzymających się mocno mojego przymierza, przyprowadzę na moją świętą górę i rozweselę w moim domu modlitwy. Całopalenia ich oraz ofiary będą przyjęte na moim ołtarzu, bo dom mój będzie nazwany domem modlitwy dla wszystkich narodów».

Psalm responsoryjny

Ps 67 (66), 2-3. 5 i 8 (R.: por. 4)
Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niech Bóg się zmiłuje nad nami i nam błogosławi; *
niech nam ukaże pogodne oblicze.
Aby na ziemi znano Jego drogę, *
Jego zbawienie wśród wszystkich narodów.

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niech się narody cieszą i weselą, †
bo rządzisz ludami sprawiedliwie *
i kierujesz narodami na ziemi.
Niech nam Bóg błogosławi *
i niech cześć Mu oddają wszystkie krańce ziemi.

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Drugie czytanie

Rz 11, 13-15. 29-32
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian

Bracia:

Do was, pogan, mówię: «Będąc apostołem pogan, przez cały czas chlubię się posługiwaniem swoim w nadziei, że może pobudzę do współzawodnictwa swoich rodaków i przynajmniej niektórych z nich doprowadzę do zbawienia. Bo jeżeli ich odrzucenie przyniosło światu pojednanie, to czymże będzie ich przyjęcie, jeżeli nie powstaniem ze śmierci do życia?

Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne. Podobnie bowiem jak wy niegdyś byliście nieposłuszni Bogu, teraz zaś z powodu ich nieposłuszeństwa dostąpiliście miłosierdzia, tak i oni stali się teraz nieposłuszni z powodu okazanego wam miłosierdzia, aby i sami w czasie obecnym mogli dostąpić miłosierdzia. Albowiem Bóg poddał wszystkich nieposłuszeństwu, aby wszystkim okazać swe miłosierdzie».

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Mt 4, 23
Alleluja, alleluja, alleluja

Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

Mt 15, 21-28
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus podążył w okolice Tyru i Sydonu. A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych stron, wołała: «Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko nękana przez złego ducha». Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem.

Na to podeszli Jego uczniowie i prosili Go: «Odpraw ją, bo krzyczy za nami».

Lecz On odpowiedział: «Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela».

A ona przyszła, padła Mu do nóg i prosiła: «Panie, dopomóż mi».

On jednak odparł: «Niedobrze jest zabierać chleb dzieciom, a rzucać szczeniętom».

A ona odrzekła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą okruchy, które spadają ze stołu ich panów».

Wtedy Jezus jej odpowiedział: «O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak pragniesz!» Od tej chwili jej córka była zdrowa.

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Siła wiary w Jezusa

ks. Marian Machinek MSF ks. Marian Machinek MSF

Siła wiary w Jezusa   unsplash.com

Jest kilka fragmentów w Ewangeliach, które przedstawiają Jezusa rozgniewanego, szorstkiego, niemal niedostępnego. Należy do nich także to spotkanie z kobietą kananejską. W swojej rozpaczliwej sytuacji łamie ona wszelkie społeczne konwencje i dobre maniery i wielką gwałtownością zwraca się do Jezusa. Swoją chłodną postawę wobec niej Jezus wyjaśnia charakterem swojej misji: najpierw Izrael, żeby potem, właśnie dzięki Izraelowi, także poganie dostąpili zabawienia. Ale ona nie chce czekać na potem, jej potrzebna jest pomoc już teraz. Dlatego nie zniechęca się milczeniem Jezusa ani nie zraża Jego szorstkimi słowami. Nie przestaje prosić i jest zdeterminowana w tym swoim przekonaniu: albo Jezus, albo nikt inny.

W Ewangelii Mateuszowej nie jest ona jedyną osobą spoza Izraela, która wykazuje się wielką wiarą. Mateusz ukazuje niezwykłe postawy pogan, od magów ze Wschodu aż po setnika pod krzyżem, którzy rozpoznają w Jezusie Syna Bożego i oddają Mu cześć, w odróżnieniu od faryzeuszy, uczonych w Prawie i najwyższych autorytetów religijnych Izraela. Ci, którzy byli niemal predestynowani do przyjęcia nadchodzącego Mesjasza, odrzucają Go. Ci natomiast, którzy w ogóle nie byli poważnie brani pod uwagę, okazują się być najlepszymi Jego słuchaczami. Patrząc na historię kobiety kananejskiej w kontekście całej Ewangelii Mateuszowej, widzimy w niej zapowiedź nakazu misyjnego, zawartego w ostatnich wersetach dzieła. Wspólnota Jezusa – Kościół, która jest na nowo zgromadzonym przez Mesjasza Izraelem, zostaje posłana na cały świat, aby już nie tylko Izrael, ale wszystkie narody zostały zaproszone do stania się Jego uczniami (Mt 28, 19-20).  

Obok tego głęboko teologicznego wymiaru fragment ten niesie jednak także mocne egzystencjalne przesłanie. To jest słowo na czas, kiedy Bóg wydaje się być daleki, obcy i szorstki, kiedy nie rozumiemy dziejących się bolesnych wydarzeń i tego, dlaczego Bóg je dopuszcza, kiedy to, co przeżywamy kłóci nam się z obrazem dobrego Boga. Jak tonący Piotr we fragmencie Ewangelii Mateuszowej w ubiegłą niedzielę, tak też dzisiaj kobieta kananejska daje nam wspaniałą krótką modlitwę na chwile wewnętrznych ciemności: „Panie, dopomóż mi!”. Ta modlitwa jest jakby streszczeniem całej postawy tej kobiety, wyrazem jej wielkiej wiary, która zdumiewa Jezusa. I właśnie ze względu na tę wiarę jej prośba zostaje spełniona.