reklama

Franciszkanie ruszają z muzealnymi lekcjami dla młodych. „Obozowe szkice prowokują do pytań o wartości”

Sześć scenariuszy lekcyjnych dla młodzieży przygotowało Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Punktem wyjścia do rozmowy o wartościach, godności człowieka i ofierze św. Maksymiliana jest poruszająca wystawa 260 prac byłego więźnia Auschwitz, Mariana Kołodzieja.

Agata Ślusarczyk

dodane 16.04.2025 15:21

„Marian Kołodziej, gdy przeżywał swoje Auschwitz, to miał dokładnie tyle lat, ile młodzież szkół średnich – w momencie transportu do Auschwitz 17. W obozie spędził pięć lat swojego młodzieńczego życia. To była straszna szkoła, ale jednak na tyle dojmująca, że zmuszająca człowieka do dojrzałych reakcji” – mówi Opoce o. Kazimierz Malinowski OFMConv, dyrektor Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.  

Ekspozycja „Klisze pamięci. Labirynty”, znajdująca się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach jest artystyczną wizją gehenny obozowej, jaką przeszedł autor oraz wstrząsającym przypomnieniem, do czego prowadzi odrzucenie Dekalogu i chrześcijańskich wartości.

„Wystawa obozowych prac, jest narzędziem edukacji młodych ludzi, którzy stanowią większość odwiedzających to miejsce. To z myślą o nich we współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli przygotowaliśmy sześć scenariuszy warsztatów dla uczniów szkół podstawowych klas VII-VIII i ponadpodstawowych, które mogą być realizowane w Harmężach w ramach lekcji etyki, religii, języka polskiego, historii, plastyki, sztuki czy WOS-u” – tłumaczy w rozmowie z Opoką.

Warsztaty poruszają m.in. temat roli wartości w życiu człowieka, konfrontują aktualne  etyczne i psychiczne problemy młodych ludzi z tymi, których doświadczali więźniowie Auschwitz czy poruszają temat stosunku do dóbr materialnych w kontekście świadectwa Kołodzieja o warunkach panujących w obozie.

Jeden z warsztatów w całości poświęcony jest osobie św. Maksymiliana Marii Kolbe, którego decyzja o poświęceniu życia za współwięźnia zrobiła na Marianie Kołodzieju ogromne wrażenie.

„Celem tego warsztatu jest ukazanie Maksymiliana M. Kolbego jako archetypu człowieka dobrego, łączącego w sobie wiele cech takich jak: poświęcenie, miłość do innych, odwagę, a także moralną i duchową wytrwałość” – czytamy w opisie.

Uzupełnieniem wystawy będzie zrealizowany w technice sferycznej film o życiu św. Maksymiliana, który przeniesie młodych widzów do świata obozowej rzeczywistości.

„Świat wartości nie ma jedynie kontekstu religijnego, ale jest związany z szacunkiem dla własnego życia, które jest nam dane i zadane. Niezależnie, czy człowiek wierzy w Pana Boga, czy nie, staje wobec podobnych dylematów moralnych. Takie też jest założenie Kołodzieja – by wychodząc z wystawy, człowiek zapytał sam siebie, czy przypadkiem nie uczestniczy w logice Auschwitz?” To pytanie Kołodziej stawia bardzo mocno” – mówi o. Malinowski.

24 kwietnia 2025 roku, godz. 10.30-16.45 w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, ul. Franciszkańska 12 odbędzie się skierowana do dyrektorów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, placówek oświatowych, katechetów wychowawców i nauczycieli konferencja: „Wartości jako jeden z czynników budujących kondycję psychofizyczną dzieci i młodzieży”. Można się zgłosić do udziału w niej.

Konferencję przygotowało Centrum św. Maksymiliana w Harmężach oraz MCDN Ośrodek w Oświęcimiu. Więcej informacji na stronie harmeze.franciszkanie.pl.

 

1 / 1

reklama