Abp Vincenzo Paglia nie będzie już prezesem Papieskiej Akademii Pro Vita. Wcześniej przestał kierować Papieskim Instytutem Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Tłumaczy to swoim wiekiem. Abp. Paglie zastąpi ks. Renzo Pegoraro.
W wywiadzie dla włoskiej gazety „La Stampa” abp Paglia wyjaśniał, że w Kurii Rzymskiej powszechną praktyką jest to, że po ukończeniu 80. roku życia wszystkie nominacje wygasają. Jak dodał, 80. urodziny obchodził 21 kwietnia 2025 r.
„Skończyłem 80 lat dokładnie w dniu śmierci papieża Franciszka, co opóźniło powiadomienie”
– powiedział. „To kończy mój mandat” – dodał.
Abp. Paglię zastąpi ks. Renzo Pegoraro urodził się w Padwie 4 czerwca 1959 r. Święcenia prezbiteratu przyjął 11 czerwca 1989 r. Dyplom lekarza medycyny i chirurgii uzyskał 12 listopada 1985 r. na Uniwersytecie w Padwie. Licencjat z teologii moralnej zdobył w 1990 r. na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, a następnie uzyskał dyplom specjalizacji z bioetyki na Uniwersytecie Katolickim Najświętszego Serca Jezusowego w Mediolanie.
Był sekretarzem generalnym Fundacji Lanza w Padwie oraz wykładowcą bioetyki na Wydziale Teologicznym Triveneto. Od 2000 r. jest profesorem etyki pielęgniarskiej w Dziecięcym Szpitalu Bambino Gesù w Rzymie. W latach 2010-2013 pełnił funkcję przewodniczącego EACME (Europejskiego Stowarzyszenia Ośrodków Etyki Medycznej). Od 1 września 2011 r. był kanclerzem Papieskiej Akademii Pro Vita. Jest autorem wielu książek, artykułów i esejów.
Już wcześniej papież Leon XIV usunął Vincenzo Paglię ze stanowiska Wielkiego Kanclerza Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.
Nieortodoksyjnie
Abp Paglia stał na czele Instytutu od jego powstania w 2017 r. Instytucja ta zastąpiła utworzony przez polskiego papieża Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Zmiana oznaczała zwolnienie zatrudnionych tam naukowców, w tym ks. prof. Livio Meliny, o. prof. José Noriegi czy o. prof. Jarosława Kupczaka. Usunięto m.in. wykłady z teologii moralnej fundamentalnej. Zniknęła także papieska teologia ciała. Zmiany dokonywane w Instytucie sprawiły, że 2019 r. 250 jego studentów napisało list otwarty wyrażający zaniepokojenie odejściem od nauczania Jana Pawła II.
Abp Vincenzo Paglia zasłynął wypowiedziami, które trudno pogodzić z katolicką nauką. Relatywizował zło relacji homoseksualnych i antykoncepcji. Zasłynął też stwierdzeniem, że legalizująca aborcję włoska Ustawa 194 jest „filarem życia społecznego”. Później tłumaczył, że wypowiedź ta została wyrwana z kontekstu. Zatrudnił jednak w Instytucie ks. Maurizio Chiodiego i ks. Pera Davide Guenziego, którzy także bronili homoseksualizmu czy antykoncepcji.
Abp. Paglię zastąpi w Instytucie wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldassare Reina.
Źródła: vaticannews.va/en, lanuovabq.it, centrostudilivatino.it, wpolityce.pl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.