reklama

Wypłaty renty wdowiej od 1 lipca. ZUS wysyła decyzje i pierwsze przelewy

Od 1 lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła decyzje w sprawie renty wdowiej i wypłaca połączone świadczenia. Uprawnieni wdowy i wdowcy otrzymają ją w lipcu, w dotychczasowych terminach wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych.

AA

dodane 01.07.2025 08:09

Renta wdowia, czyli połączenie dwóch świadczeń: własnego i po zmarłym małżonku, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 27 czerwca otrzymał już ponad 971 tys. wniosków o rentę wdowią  – najwięcej ze wszystkich  organów emerytalnych i rentowych. Oznacza to, że ZUS obsłuży około 90 proc. wszystkich wniosków w tej sprawie.

Terminy wypłat renty wdowiej

Od 1 lipca do uprawnionych wdów i wdowców trafią zarówno decyzje o przyznaniu renty wdowiej, jak i pierwsze wypłaty połączonych świadczeń. ZUS wypłaca rentę wdowią w następujących terminach:

  • 1 lipca,
  • 6 lipca,
  • 10 lipca,
  • 15 lipca,
  • 20 lipca,
  • 25 lipca.

Część uprawnionych osób otrzyma świadczenie z dwóch instytucji: z ZUS i z innego organu emerytalno-rentowego. Osoby te dostaną natomiast jedną decyzję – od tego organu, który będzie wypłacał 15 proc. świadczenia. Druga instytucja poinformuje o kontynuowaniu wypłaty dotychczasowego świadczenia w wysokości 100 proc

Wnioski o rentę wdowią można składać cały czas, ale żeby otrzymywać wypłatę od lipca, trzeba to zrobić do 31 lipca 2025 r. i spełnić wszystkie warunki. Jeżeli wdowa lub wdowiec złoży wniosek po 31 lipca 2025 r., to ZUS wypłaci rentę wdowią od daty spełnienia warunków, ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.

Co to jest renta wdowia i kto ją może otrzymać

Renta wdowia to połączenie dwóch świadczeń: własnego, np. emerytury, w wysokości 100 proc. i świadczenia przysługującego po zmarłym małżonku w wysokości 15 proc. lub odwrotnie. To od wdowy lub wdowca zależy, czy wybierze całą swoją emeryturę i 15 proc. renty rodzinnej, czy odwrotnie: 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnej emerytury.

We wniosku można wskazać preferowaną opcję lub poprosić ZUS o wyliczenie korzystniejszego wariantu wypłaty świadczeń.

Co zrobić, aby otrzymać rentę wdowią

Aby otrzymać rentę wdowią, trzeba spełnić łącznie wszystkie wymagane warunki. Bardzo istotne jest, że wdowa lub wdowiec musi mieć już ustalone prawo do obu świadczeń: własnego oraz renty rodzinnej. Jeśli tak nie jest, wniosek o rentę wdowią (ERWD) może złożyć jednocześnie z wnioskiem o świadczenie, do którego nie ma jeszcze ustalonego prawa.

Uwaga!

Wniosek o rentę wdowią będzie rozpatrzony dopiero po przyznaniu prawa do drugiego świadczenia.

Wysokość renty wdowiej

Wysokość renty wdowiej, czyli suma połączonych świadczeń, nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Do tego limitu wliczają się także świadczenia z instytucji zagranicznych oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy emerytalnej lub odrębnych przepisów wraz ze wskazanymi w ustawie świadczeniami, których łączna wypłata zostanie ustalona.

Jeśli suma wypłacanych świadczeń będzie wyższa niż trzykrotność najniższej emerytury, ZUS lub inny organ emerytalny lub rentowy pomniejszy ją o kwotę, o jaką przekracza limit. Instytucja wyda wtedy decyzję, w której poinformuje o pomniejszeniu wypłacanych świadczeń.

Kontakt z ZUS

W przypadku pytań lub wątpliwości pomocy udzielą pracownicy ZUS:

  • w Centrum Kontaktu Klientów ZUS: tel. 22 560 16 00, e-mail: cot@zus.pl,
  • we wszystkich placówkach ZUS,
  • podczas e-wizyty w ZUS.

Więcej informacji

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

1 / 1

reklama