Episkopat Chile: razem z Papieżem chcemy rozwiązać problem bp. Barrosa

Biskupi chilijscy z nadzieją i satysfakcją przyjęli list Papieża w sprawie bpa Juana Barrosa. Są przekonani, że wraz z Franciszkiem będą mogli znaleźć drogi do przezwyciężenia zaistniałego kryzysu.

Zdaniem przewodniczącego episkopatu być może niektórzy biskupi będą musieli opuścić swoje diecezje.

Z wielką nadzieją i satysfakcją przyjęliśmy list Papieża Franciszka, w którym przeprasza za swą postawę w sprawie bp. Juana Barrosa. Bardzo czekaliśmy na to podsumowanie wizyty papieskiego wysłannika w naszym kraju, który badał tę sprawę – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Chile. Bp Fenrando Ramos Pérez mówił także o perspektywach rysujących się po zaproszeniu, jakie biskupi chilijscy otrzymali od Papieża na spotkanie z nim w Rzymie.

- Przede wszystkim fakt, że zostaliśmy wezwani, aby spotkać się z Papieżem i wspólnie w tej sprawie przeprowadzić rozeznanie, pokazuje drogę, którą Papież pragnie rozwiązać tę sprawę, tzn. abyśmy wszyscy usiedli razem, omówili tę sprawę i szukali rozwiązań, które byłyby jasne i słuszne dla naszego kraju – powiedział bp Ramos. - Jestem przekonany, że fakt, iż zostaliśmy zaproszeni na wspólne spotkanie daje nam szerszą perspektywę i pozwala pracować razem nad tym, jak przezwyciężyć ten kryzys.

Natomiast przewodniczący Konferencji Episkopatu Chile w wywiadzie dla rozgłośni „Cooperativa” zaznaczył, że najprawdopodobniej biskupi przyjadą do Rzymu z konkretnym planem odnowy tamtejszego Kościoła. Przyznał, że być może Papież poprosi niektórych biskupów, aby odeszli ze swoich diecezji.

Bp Santiago Silva Retamalesha ze smutkiem stwierdził także, że episkopat chilijski nie zrobił wszystkiego, aby stawić czoła problemowi dotyczącemu bpa Barrosa, oskarżanego o ukrywanie nadużyć seksualnych ks. Karadimy. Dlatego, dodał chilijski hierarcha, Kościół musi „z wielką odpowiedzialnością” i odwagą zająć się tą sytuacją, aby znaleźć z niej wyjście i drogę na przyszłość. Jego zdaniem w przypadku bpa Barrosa potrzebne jest „zdecydowane, twarde i radykalne rozwiązanie”.

Paweł Pasierbek SJ - Watykan, vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama