Dlaczego tak mało wiemy o programie stypendialnym Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”? Za mało się tym chwalimy, a powinniśmy – przekonywał kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji prasowej zapowiadającej XVIII Dzień Papieski.
XVIII Dzień Papieski obchodzony będzie w tym roku 14 października pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. Uczestnicy konferencji mówili o znaczeniu tego hasła, o programie tegorocznych obchodów oraz o nominacjach do nagrody TOTUS TUUS 2018.
W konferencji wzięli udział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ks. Dariusz Kowalczyk - przewodniczący Zarządu Fundacji, Darek Malejonek - jeden z artystów biorących udział w Koncercie Galowym XVIII Dnia Papieskiego oraz dr hab. Paweł Skibiński, historyk, wykładowca UW.
- Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, dziecko jednej z ostatnich pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, osiągnęło już pełnoletność – mówił kard. Nycz. Podkreślił, że od pełnoletniego dziecka można już więcej wymagać oraz, że należy się spodziewać, iż Fundacja będzie w stanie sprostać coraz większym wyzwaniom, które przed nią stają. – Rosną kolejne pokolenia ludzi, którzy papieża już nie spotkali. Trzeba im o nim mówić w sposób rzeczowy i przystępny, trzeba pokazywać, jak bardzo aktualna jest jego myśl – mówił, podając jako przykład encyklikę „Fides et Ratio”, której przesłanie być może aktualne jest nawet bardziej dziś niż w momencie jej powstawania.
Kard. Nycz zaznaczył, że temat ojcostwa był bardzo bliski Janowi Pawłowi II. - „Promieniowanie ojcostwa” to tytuł napisanego przez niego w 1964 r. dramatu, w którym jako młody biskup rozważał nie tylko zagadnienie ojcostwa Boga ale też ojcostwa ludzkiego, biologicznego, już wtedy pokazując problem niedowartościowania ojcostwa w rodzinie – powiedział metropolita warszawski.
Podkreślił, że ważna jest przeprowadzana w ramach Dnia Papieskiego zbiórka funduszy na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin – podopiecznych Fundacji. Zwrócił uwagę, że jest to „trafnie zbudowane dzieło” i wspaniały papieski pomnik – postawiony nie po to, by stał lecz by trwał. – Dlaczego tak mało o tym wiemy? Za mało o tym mówimy, za mało się tym chwalimy. A powinniśmy! – powiedział.
Ks. Dariusz Kowalczyk, prezes zarządu Fundacji, zaznaczył, że zbiórka ma podwójny wymiar: jest to zbiórka przykościelna w Dniu Papieskim oraz zbiórka publiczna, która trwa od 15 września do 30 października, nie tylko przy kościołach ale we wszystkich miejscach, gdzie zgodnie z prawem można zbierać fundusze. – Zwracam na to uwagę na prośbę wolontariuszy, którzy czasem spotykają się ze zdziwieniem, że nie zbierają pieniędzy przy kościele i z podejrzeniami w związku z tym ze strony potencjalnych ofiarodawców. Tak, możemy zbierać nie tylko przy kościołach. Wolontariusze są „autentyczni” – wyjaśnił.
Ks. Kowalczyk ogłosił również tegorocznych nominowanych do nagrody TOTUS. Przyznane one zostaną w pięciu kategoriach. W pierwszej z nich – „Promocja godności człowieka” nominowanymi są: dr. Kazimierz Szałata, filozof i etyk, Stowarzyszenie „Hospicjum św. Kamila w Bielsku – Białej” oraz Stowarzyszenie Promocji Kultury i Nauki – stowarzyszenie świeckich zajmujące się formacją świeckich do apostolstwa świeckich.
W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nominowanymi są Grzegorz Górny, dziennikarz, publicysta, autor książek, prof. Ryszard Peryt, reżyser, twórca inscenizacji teatralnych oraz twórcy Biblii Audio Superprodukcja pod kierunkiem Krzysztofa Czeczota.
W kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” nominowanymi są: ks. Paweł Gałuszka, duszpasterz małżeństw, o. prof. Jarosław Kupczak, dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz o. prof. Stanisław Celestyn Napiórkowski OFMConv, nestor teologii w Polsce.
Wręczony zostanie też „TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka”. Nominowanymi są: redakcja portalu Aleteia.pl, ukazującego w nowoczesny sposób treści religijne, redakcja Programu „Angelus” w Polsat News – jedyna znana redakcja katolicka w komercyjnej stacji telewizyjnej oraz Katolicka Agencja Informacyjna. Jak zapowiedział ks. Dariusz Kowalczyk, w tym roku przyznana zostanie również „Nagroda Specjalna TOTUS TUUS”.
Osobistym świadectwem na temat przeżywania ojcostwa podzielił się Darek Malejonek, który wystąpi podczas koncertu Galowego XVIII Dnia Papieskiego. – Temat ojcostwa bardzo dotyka mojego życia, sam jestem ojcem i dziadkiem; dziadkiem dzieci tej dziewczynki, co kiedyś w Arce Noego śpiewała „nie boję się, gdy ciemno jest” – powiedział.
Zaznaczył, że Arka Noego powstała m.in. z wdzięczności do Jana Pawła II. – Ja sam odważyłem się być ojcem dzięki jego słowom „nie lękajcie się”. Bardzo się bałem! Sam nie miałem dobrych relacji z moim ojcem, jestem z początku pokolenia dzieci bez ojców – wyznał. Podkreślił, że ludziom bez ojca brakuje tożsamości, pewności, że są chciani, że mają swoje miejsce na ziemi. Zaznaczył, że on sam mógł stać się ojcem dla swoich dzieci tylko dzięki wierze, nauce Kościoła i nawiązaniu relacji z Bogiem - Ojcem.
Darek Malejonek dodał, że problem relacji z ojcem przełożył się w jego przypadku również na problem w odniesieniu do Ojczyzny, Polski. Podkreślił, że inspiracją do odkrywania znaczenia patriotyzmu była dla niego również myśl i postawa Jana Pawła II.
Na międzynarodową konferencję „Wspólnota – rodzina – ojcostwa – współczesne wyzwania”, która odbędzie się 17 października na Zamku Królewskim w Warszawie w ramach obchodów Dnia Papieskiego zaprosił dr hab. Paweł Skibiński, historyk, wykładowca UW. Konferencja podzielona została na dwie części. Pierwsza poświęcona będzie ojcostwu w rodzinie, druga – patriotyzmowi, w nawiązaniu do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dr Skibiński zapowiedział, że po wykładach wprowadzających, ukazujących omawiane zagadnienia z różnych perspektyw, przewidziane są komentarze zaproszonych ekspertów, którzy prawdopodobnie nie będą się zgadzać z zaprezentowanymi tezami. – Konferencja zapowiada się bardzo ciekawie! – zachęcił.
Podczas konferencji prasowej zaprezentowany też został oficjalny spot XVIII Dnia Papieskiego, przygotowany przez stypendystów Fundacji Dzieło Nowego tysiąclecia” oraz krótki film o zorganizowanych w tym roku przez Fundację obozach letnich.
Spotkanie zapowiadające XVIII Dzień Papieski odbyło się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Centralne obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się 13 października na zamku Królewskim w Warszawie, gdzie odbędzie się gala nagrody TOTUS TUUS 2018. Gala transmitowana będzie przez TVP2.
W niedzielę 14 października o godz. 9.00 w bazylice św. Krzyża w Warszawie kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św., która transmitowana będzie w Programie 1 Polskiego Radia. Kard. Nycz przewodniczyć też będzie o godz. 12.00 Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej – w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Z kolei w Krakowie o godz. 13.00, w Sanktuarium św. Jana Pawła II, Eucharystię celebrować będzie abp Marek Jędraszewski (transmisja w TV Polonia).
O godz. 15.00, w Godzinie Miłosierdzia w kościele dolnym Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się Msza św., na którą szczególnie zaproszeni są wszyscy, którzy wybierają się na V Galowy Koncert Dnia Papieskiego. Rozpocznie się on o godz. 17.30 w Świątyni Opatrzności Bożej i transmitowany będzie przez TVP 1. Na koncert przybędą goście z całej Polski. Podczas koncertu wystąpią m.in. Dariusz Malejonek, Krzysztof Antkowiak, Krzysztof i Piotr Cugowscy, Natalia Sikora czy Damian Ukeje. W czasie koncertu w Warszawie – na Mokotowie i w Wilanowie - działać będą też 2 miasteczka rodzinne prowadzone przez stypendystów Fundacji DNT.
Wydarzeniem towarzyszącym centralnym obchodom Dnia Papieskiego będzie też międzynarodowa konferencja naukowa „Wspólnota – rodzina – ojcostwo – współczesne wyzwania”. Odbędzie się on 17 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Konferencje organizuje fundacja DNT zaś partnerem merytorycznym jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Udział w konferencji wymaga wcześniejszej rejestracji na stronie www.promieniowanieojcostwa.konteo.com.
Ważnym wymiarem obchodów Dnia Papieskiego jest wymiar charytatywny, czyli zbiórka na stypendia dla podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Od lat Fundacja utrzymuje ok. 2 tys. stypendystów. Wspierani są oni od 7 klasy szkoły podstawowej aż do zakończenia studiów Każdego roku ok. 200 z nich zdobywa wykształcenie i przeprowadzany jest nabór 200-250 nowych uczniów. Co roku na stypendia przeznaczane jest ok. 12 mln zł. W ciągu 18 lat istnienia Fundacji DNT wsparciem objęto już ok 5 tys. młodych, a jego kwota przekroczyła 200 mln zł.
maj / Warszawa
Galeria zdjęć - Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (opoka.photo)