Kiedy ogrania nas pesymizm, idźmy do biblioteki

Biblioteka Watykańska i Archiwum porażają pięknem przechowywanych tu skarbów, zarówno chrześcijańskich, jak i humanistycznych – zauważa abp José Tolentino.

To właśnie ten portugalski teolog i poeta stoi od niedawna na czele tych papieskich instytucji. Z Radiem Watykańskim podzielił się wrażeniami z pierwszego spotkania z bogatymi zasobami biblioteki i archiwum.

Przypomina on, że papieżom od samego początku zależało na zachowaniu nie tylko pamięci Kościoła, ale również skarbów ludzkości. Zapoznając się z tymi zasobami, odkrywamy głębokie pragnienie poznania człowieka, w myśl zasady, że interesuje nas wszystko, co ludzkie – powiedział abp Tolentino.

- Zarówno biblioteka, jak i archiwum przechowują skarby, które są światłem dla pamięci Kościoła, chrześcijaństwa i ludzkości. Tu można poczuć piękno historii ludzkości – powiedział abp Tolentino. – Nieraz, kiedy myślimy o ludzkości, ogarnia nas pesymizm. Gdy jednak odwiedzamy Bibliotekę Watykańską, zaczynamy rozumieć, kim jest człowiek, kim jest chrześcijanin, jak wielka jest historia Kościoła na przestrzeni wieków. Widzimy bowiem poszukiwanie zbawienia i prawdy. Jest w ludzkości dobro i tchnienie piękna, które naprawdę nas zbawia. Osobiście mogłem już zobaczyć z bliska niektóre przechowywane tu skarby, przede wszystkim jeden z najstarszych rękopisów Nowego Testamentu, Ewangelie Łukasza i Jana. Oglądałem to z wielką czcią, bo przywodzi to na myśl trud i wiarę najwcześniejszych pokoleń chrześcijaństwa, którym zależało na przekazaniu w przyszłość swej wiary, głębokiego znaczenia historii, w której sami uczestniczyli.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama