Bp Czaja: Mamy się mężnie opowiadać za Bogiem

Podczas homilii w czasie Mszy św. na piekarskim wzgórzu bp Andrzej Czaja podkreślał, że naszym zadaniem na co dzień jest „mężne opowiadanie się za Bogiem”. Zachęcał także do przywoływania Ducha Świętego.

- Słowo Boże dzisiejszej XX niedzieli zwykłej wzywa nas do mężnego opowiedzenia się za Bogiem, do walki z grzechem i podejmowania trudu codziennego życia – mówił bp Czaja.

Kaznodzieja zachęcał do tego, by nie bać się stawania w obronie Bożej prawdy i Bożego ładu w swoich środowiskach. Zwłaszcza podkreślił znaczenie rodziny, a w niej wychowawczą rolę kobiet. – Nasza śląska ziemia, nasza Ojczyzna potrzebuje waszego świadectwa wiary! – mówił do pątniczek.

Zdaniem biskupa, kobiety, które pielgrzymowały dzisiaj do Piekar Śląskich są osobami umacniającymi wiarę w swoich środowiskach. – Dzisiaj potrzeba mężnej obrony Kościoła i mówienia całej prawdy o Kościele – powiedział.

Przywołując słowa papieża Benedykta XVI stwierdzającego, że „chwasty na Bożym polu, w Kościele są widoczne ponad miarę” apelował o to, by w życiu każdego wierzącego była obecna dobrze rozumiana apologia Kościoła. – Kościoła trzeba bronić. Kościół trzeba kochać! Kościół istnieje dzisiaj i jest narzędziem przez które Bóg nas zbawia – dodał.

Równocześnie zwrócił uwagę na to, że duchowy rozwój jest dziś bardzo zagrożony. – Chodzi o rozwój naszego dziecięctwa Bożego, które jest dziś jeszcze bardziej zagrożone, niż życie w niejednym kobiecym łonie – powiedział. – Niestety często odłogiem leżą nasze wnętrza, nasze duże. Życie Boże w nich poczęte mocą Ducha Świętego jest zaniedbywane. Troska o własny rozwój duchowy musi być na pierwszym miejscu – dodał.

Zwracając się do pątniczek prosił je, aby w myśl piosenki „żyły jak można najpiękniej, niezależnie od sytuacji w jakiej się znajdują”. Zachęcał również zebrane na piekarskim wzgórzu kobiety, by były „ambasadorkami modlitwy w swoich parafiach” i by w swoim życiu przywoływały w każdej trudnej sytuacji Ducha Świętego.

Po Eucharystii głos zabrał metropolita katowicki abp Wiktor Skowrc. – W jedno nas tu zgromadził Duch Święty – mówił. Podkreślił, że piekarska pielgrzymka jest mocno „omodlona”. – Są kobiety, które prawdopodobnie nigdy nie staną na tym wzgórzu. To siostry karmelitanki. One modliły się w intencji tej pielgrzymki – dodał.

Podczas Mszy św. przy ołtarzu byli obecni biskupi metropolii katowickiej oraz kapłani posługujący w różnych instytucjach diecezjalnych. Byli także goście zarówno z kraju, jak i zza granicy. Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który na pielgrzymce kobiet był obecny pierwszy raz.

Eucharystia na piekarskim wzgórzu jest centralnym wydarzeniem podczas pielgrzymki stanowej. Poprzedza ją przemówienie metropolity katowickiego poruszające bieżące sprawy społeczne. Po Mszy św. ma miejsce Godzina Ewangelizacyjna, a po niej nieszpory i procesja do bazyliki kończąca pielgrzymkę.

 ks. S. Kreczmański / Archidiecezja Katowicka

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao