Bp Józef Guzdek, Ordynariusz Wojska Polskiego wystosował przesłanie, w którym zachęca do modlitwy w intencji ofiar II wojny światowej, największego w dziejach konfliktu zbrojnego.
„Pamiętając o wydarzeniach z przeszłości budujmy przyszłość na fundamencie prawdy. Jeśli jednak pragniemy, aby między narodami Europy i świata wyrósł las pokoju i pojednania, sadźmy drzewa braterstwa i przebaczenia, przyjaźni i solidarności” - napisał w przesłaniu do wiernych Ordynariatu Polowego bp Guzdek.
Biskup Guzdek przypomniał, że we wrześniu 1939 r. Polska została brutalnie napadnięta przez agresję hitlerowskich Niemiec z zachodu oraz komunistycznej Rosji ze wschodu. Zwrócił uwagę, że symbolami ofiary żołnierzy i ludności cywilnej tego czasu są Westerplatte i Wieluń.
Ordynariusz Wojskowy zachęcił, aby 1 września pamiętać o poległych przed osiemdziesięciu laty obrońcach naszej Ojczyzny, modlić się w intencji tych, którzy przystąpili do organizowania struktur Polskiego Państwa Podziemnego oraz za tych, którzy zostali wywiezieni na daleką Syberię i stepy Kazachstanu. „Niech niedzielne Msze św. sprawowane w kościołach naszej Ojczyzny w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej będą czasem żarliwej modlitwy w intencji poległych i zmarłych obrońców naszej wolności. Polecajmy Bożemu miłosierdziu ludność cywilną, która poniosła wielkie straty zarówno w wyniku zbrojnych działań wrogów naszego narodu, jak też w wyniku eksterminacji w obozach koncentracyjnych, łagrach i miejscach straceń”, napisał bp Guzdek.
W kontekście pojednania hierarcha przypomniał o liście wystosowanym przez biskupów polskich do biskupów niemieckich w 1965 r. „Wiekopomne znaczenie w dziele pojednania narodu polskiego i narodu niemieckiego miało »Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim« (…) Zapisane tam słowa »udzielamy wybaczenia i prosimy o nie« przyczyniły się do powstania przestrzeni dialogu i otworzyły nowy rozdział w historii naszych państw”, podkreślił.
Na koniec zachęcił, aby „pamiętając o wydarzeniach z przeszłości budować przyszłość na fundamencie prawdy”. „Jeśli jednak pragniemy, aby między narodami Europy i świata wyrósł las pokoju i pojednania, sadźmy drzewa braterstwa i przebaczenia, przyjaźni i solidarności. „Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani” (Mt 5,9) – powiedział Jezus. Obyśmy zasłużyli na miano dzieci jednego Boga i budowniczych pokoju”, napisał bp Guzdek.
Przesłanie zostanie odczytane w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach garnizonowych w Polsce oraz polskich kontyngentach wojskowych poza jej granicami.
kos / Warszawa