Kraków: wystawa z okazji 400-lecia charyzmatu wincentyńskiego

W ramach trwającej w dniach 14-15 sierpnia 10. edycji Cracovia Sacra mieszkańcy Krakowa oraz turyści mogli zobaczyć bibliotekę, archiwum oraz ogród Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

W Muzeum Historyczno-Misyjnym Zgromadzenia Księży Misjonarzy przy ul. Stradomskiej w Krakowie podziwiać można wystawę stałą pt. „Malarstwo, złotnictwo, pamiątki misyjne” oraz wystawę czasową „Realizacja powołania w Rodzinie Wincentyńskiej” otwartą z okazji 400-lecia jubileuszu charyzmatu wincentyńskiego, który obchodzony jest w tym roku.

Pierwsze eksponaty do przyszłego muzeum zaczęto gromadzić pod koniec lat dwudziestych XX wieku, kiedy księża z polskiej prowincji Zgromadzenia Misji udali się na misje do Chin. W latach 1929-1948 wzięło w niej udział ok. 40 członków zgromadzenia. Pracowali oni w dwóch wielkich prowincjach: Shuntefhu i Wenchow. Od początku misjonarze przekazywali do Polski różne eksponaty, aby w ten sposób przybliżyć kulturę i religię tego kraju. Z licznych przedmiotów już w latach 30-tych udało się stworzyć muzeum misyjne.

Najstarsze przedmioty pochodzą z XIX w. -Wśród najcenniejszych pamiątek misyjnych jest łoże Mandaryna. Zostało ono przekazane przez współbraci pracujących w Chinach. To unikat, jedyny taki obiekt w Polsce. Z dworu Mandaryna pochodzę też inne eksponaty m. in. strój reprezentacyjny i szata używana przez jego małżonkę. Wśród eksponatów z Chin są także rzeczy z kości słoniowej i porcelany oraz przedmioty codziennego użytku – mówi ks. dr Wacław Umiński CM, kustosz muzeum.

Zwiedzający mogą podziwiać także eksponaty afrykańskie z Konga i Madagaskaru, liczne rzeźby i płaskorzeźby z drewna oraz kamienia. Obejrzeć można również ozdoby afrykańskich kobiet takie jak naszyjniki, wisiorki, bransolety. Wśród przedmiotów używanych przez mężczyzn są narzędzia pracy a także włócznie i strzały. Z kolei najmłodszych mogą zainteresować skóra węża boa, pancernik i nietypowe instrumenty muzyczne.

Wśród historycznych obiektów w dziale malarstwa są wczesnorenesansowe epitafia malowane temperą na desce, w kunsztownych złoconych obramowaniach, a także portrety różnych ważnych osobistości m. in. portret króla Polski Stefana Batorego pędzla Marcina Kobera z 1583 r. W dziale złotnictwa interesujące są kielichy, pateny, puszki i monstrancje oraz relikwiarze, szczególnie świętych i błogosławionych wincentyńskich – św. Wincentego a Paulo, św. Ludwiki de Marillac i św. Katarzyny Laboure.

W ramach 10. edycji Cracovia Sacra krakowianie podziwiają wystawę z okazji 400-lecia charyzmatu wincentyńskiego, na której prezentowana jest bogata działalność Rodziny Wincentyńskiej, Zgromadzenia Księży Misjonarzy, Sióstr Miłosierdzia i stowarzyszeń składających się z osób świeckich. Zobaczyć można m. in. pamiątki związane z seminariami, dokumentację misji ludowych, a także księgi, w których misjonarze przepisywali reguły oraz księgi kandydatów do zgromadzenia.

Na wystawie są też pamiątki dotyczące sióstr miłosierdzia, które znane były z posługi w szpitalach i kształcenia pielęgniarek, a także dokumentacja pań miłosierdzia, czyli świeckich kobiet, które współpracowały z siostrami i dokumenty związane z Towarzystwem Świętego Wincentego.

Szczegółowe informacje na temat zwiedzania wystaw w ciągu roku znajdują się na stronie www.muzeum.misjonarze.pl

led / Kraków


Zdjęcie: Krakow church 20070804 0835, autor: Jakubhal, licencja: CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama