Po raz 62. odbędą się Krakowskie Zaduszki Jazzowe upamiętniające zmarłych muzyków

Po raz 62. odbędą się Krakowskie Zaduszki Jazzowe. Wydarzenie zwane jest "wędrującym festiwalem", ponieważ odbywa się w pięciu miastach: Krakowie, Wieliczce, Trzebini, Lanckoronie i Zabierzowie.

Co roku w klimat listopadowych świąt wpisują się specjalne koncerty upamiętniające wielkich ludzi jazzu. Zdaniem organizatorów wydarzenia festiwal udowadnia również, że muzyka jest wieczna. Tegoroczna edycja potrwa od 3 do 9 listopada.

Ważnym wydarzeniem festiwalu, który na stałe wpisał się w jego program jest zainicjowana w 1987 r. przez Jana Budziaszka Msza św. Jazzowa w intencji zmarłych muzyków jazzowych, celebrowana dorocznie w kościele oo. dominikanów. W tym roku nabożeństwo odbędzie się 6 listopada o godz. 19.30.

- Krakowskie Zaduszki Jazzowe istnieją już 62 lat, zrodziły się z prozaicznego powodu. W tych trudnych czasach komunistycznych, kiedy jazz był zakazany spotykaliśmy się wspólnie w Dzień Zaduszny. Dziś Krakowskie Zaduszki Jazzowe są, obok festiwalu w Newport w Stanach Zjednoczonych, jednym z najstarszych na świecie festiwali jazzowych - powiedział KAI Marek Stryszowski, dyrektor festiwalu. - Głównym celem wydarzenia jest upamiętnienie wspaniałych muzyków jazzowych, których już nie ma wśród nas, ale pozostawili nam znakomitą twórczość, mimo że dziś grają już w innej orkiestrze, to my wciąż czujemy ich obecność – podkreślił.

W tegorocznej edycji festiwalu wystąpią gwiazdy światowego formatu. Do Krakowa przyjedzie Simon Phillips, jeden z najsłynniejszych perkusistów świata. Angielski artysta znany jest z współpracy z takimi muzykami jak David Gilmour, Mick Jagger, Jeff Beck czy Joe Satriani. Jednym z gości będzie też Trombone Shorty, młody puzonista i trębacz z Nowego Orleanu. W ICE Kraków wystąpi wraz ze swoim zespołem Orleans Avenue, który łączy tradycyjny jazz z soulem i hip-hopem.

Na scenie pojawi się także jazzowo-rockowy, legendarny zespół „Laboratorium” wraz z gośćmi Rasm Al-Mashan i raperem O.S.T.R oraz duet Adam Bałdych i Helge Lien. Swój gościnny udział w wydarzeniu potwierdzili także raper O.S.T.R., muzyk i kompozytor, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Dopełnieniem koncertu będzie występ światowej sławy skrzypka Adama Bałdycha, artysty, który świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną i jazzową. Artyście na fortepianie zaakompaniuje norweski muzyk i kompozytor Helge Lien.

Podczas wydarzenia odbywają się także koncerty "in Memoriam'', poświęcone muzykom jazzowym, którzy odeszli. Artyści zagrają m.in. dla Jarka Śmietany, Janusza Stefańskiego, Andrzeja Zauchy i zmarłego w 2016 r. Janusza Muniaka, saksofonisty, jednej z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu.

Krakowskie koncerty zaduszkowe odbywać się będą w Kopalni Soli w Wieliczce, w Klubie Studio, Harris Piano Jazz Bar, ICE Kraków, Nowohuckim Centrum Kultury i Piwnicy pod Baranami. Ponadto Zaduszki Jazzowe organizowane są w Wieliczce, Trzebini, Lanckoronie i Zabierzowie.

Pierwsze Zaduszki Jazzowe obyły się 2 listopada w 1954 r. W latach 50. w Polsce było już wielu znakomitych muzyków jazzowych grających na światowym poziomie. Znali się wszyscy, ale nie mieli możliwości spotkać się razem. Jedynym dniem w ciągu roku, w którym wszyscy dysponowali czasem, był Dzień Zaduszny. I właśnie tego dnia w 1954 roku doszło do spotkania wszystkich polskich jazzmanów na sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Krakowie przy ulicy Królowej Jadwigi. Chociaż tamto muzykowanie nie miało charakteru koncertowego, a było to pierwsze ogólnopolskie jam session, to i tak do historii przeszło jako pierwsze Krakowskie Zaduszki Jazzowe.

Rok później II Krakowskie Zaduszki Jazzowe odbyły się w Domu Kultury w Zabrzu, ale już wszystkie kolejne festiwale pozostały na zawsze w Krakowie. W program Zaduszek na stałe wpisała się Msza św. Jazzowa w intencji zmarłych muzyków jazzowych, celebrowana od tego czasu dorocznie w kościele oo. dominikanów, zainicjowana w roku 1987 przez Jana Budziaszka. Nabożeństwo to stanowi od ponad dwudziestolecia znamienne zakończenie festiwalu.

Głównym organizatorem Krakowskich Zaduszek Jazzowych jest Stowarzyszenie Leśny Partyzant.

Szczegółowy program znajduje się na stronie krakowskiezaduszkijazzowe.dt.pl.

led / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama