Licheń. Symfonika w muzyce organowej

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym zakończyła się sesja naukowo-metodyczna zatytułowana „Symfonika w muzyce organowej”.

Sesja naukowo-metodyczna „Symfonika w muzyce organowej” zorganizowana została przez Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie wraz z Ministerstwem Kultury i Centrum Edukacji Artystycznej. 

Jak wyjaśnił prof. Andrzej Chorosiński, były rektor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a jednocześnie twórca dyspozycji brzmieniowej organów znajdujących się licheńskiej bazylice, tegoroczna konferencja, ze względu na swoją tematykę, została zorganizowana w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. „Organy licheńskie są jednym z największych przykładów symfoniki w budownictwie organowym, a zatem są dostosowane do tego repertuaru, który jest omawiany na tej konferencji. Jednocześnie jest to okazja, aby zaprezentować organy licheńskie na tle największych organów Europy i świata”. 

Gościem specjalnym sesji był prof. Christophe Mantoux z Conservatorie Regionale de Paris: „Prowadziłem tutaj warsztaty praktyczne. Uczestnicy spotkania grali typową romantyczną muzykę, gdyż we Francji mieliśmy słynną szkołę organową na przełomie XIX i XX wieku. Podczas zajęć klasy mistrzowskiej starałem się ocenić ich grę i wskazać fragmenty, w których można zagrać inaczej” – wyjaśnił francuski organista. 

Odnosząc się do organów znajdujących się wewnątrz licheńskiej bazyliki, prof. Mantoux powiedział: „Moim zdaniem jest to wyjątkowy instrument. Prof. Chorosiński zaprojektował coś niesamowicie ekscytującego dla organistów, gdyż całość składa się z kilku oddzielnych instrumentów, a każdy z nich jest inny. Każdy z tych instrumentów jest piękny i kompletny, ale potrafią także brzmieć wspólnie. Będąc w  Licheniu widzę, że tradycja muzyki kościelnej jest nadal żywa, z czego bardzo się cieszę”. 

Gośćmi honorowymi licheńskiego spotkania byli również prof. Joachim Grubich oraz prof. Mirosław Pietkiewicz, nestorzy polskiej organistyki. 

Robert Adamczyk

Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu Starym

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama