Dla ubogich, bezdomnych i samotnych – Wigilie w całej Polsce

Co roku w całej Polsce diecezjalne oddziały Caritas oraz wspólnoty organizują wieczerze wigilijne dla bezdomnych, ubogich i samotnych.

Potrzebujący w tym roku spotkają się przy stole w największych polskich miastach.

Warszawa

Już nie Wigilię, ale Święta z Ubogimi przygotowuje w tym roku warszawska Wspólnota Sant’Egidio w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Podczas bożonarodzeniowego obiadu, który odbędzie się 25 grudnia w dolnym kościele, spodziewanych jest ponad 400 ubogich i bezdomnych gości.

Przez osiem ostatnich lat Wspólnota krótko przed świętami organizowała Wigilię z Ubogimi. W tym roku po raz pierwszy zaprasza osoby bezdomne do stołu dokładnie w Boże Narodzenie.

- Z opowieści naszych przyjaciół wiemy, że Święta to szczególnie trudny moment, w którym samotność doskwiera najbardziej. Gdy ludzie wokół świętują, najmocniej tęskni się za domem i rodziną. Do tego sklepy, centra handlowe… wszystko pozamykane. Zostają tylko rzadko tego dnia kursujące tramwaje. Jak doświadczać ciepłych świątecznych uczuć, gdy nie ma nawet gdzie napić się ciepłej herbaty? – wyjaśniają organizatorzy. Przy stole z ubogimi zasiądzie również kard. Kazimierz Nycz.

Poznań

Tradycyjnie 24 grudnia, w hali nr 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP), odbędzie się wigilia dla samotnych, bezdomnych i ubogich. Świąteczne spotkanie organizowane przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej planowane jest dla 1600 osób.

- W ten wyjątkowy dzień na naszą wigilię zapraszamy osoby, których nie stać lub które nie mogą przygotować wieczerzy w domu. Spotkanie adresowane jest nie tylko do bezdomnych, ale także do samotnych, którzy nie mogą spędzić tego dnia w gronie rodziny czy przyjaciół –tłumaczy w rozmowie z KAI Paweł Pomin z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Zaznacza, że ważne jest, aby tego dnia każdy poczuł ciepło rodzinnego ogniska i wraz z innymi mógł świętować narodziny Jezusa Chrystusa.

Nie zabraknie łamania się opłatkiem, wigilijnych potraw i śpiewu kolęd. Świąteczne życzenia uczestnikom wigilii osobiście złoży abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański zasiądzie też z ubogimi do wspólnego, świątecznie ustrojonego stołu.

Wigilijne potrawy przygotują kucharze z poznańskiego baru „Caritas” oraz z jadłodajni prowadzonych przez siostry zakonne. Świąteczne wypieki przygotują panie zaangażowane w Parafialnych Zespołach Caritas oraz wierni z poznańskich parafii.W hali poznańskich Targów potrawy będą wydawać siostry zakonne oraz uczniowie poznańskich szkół średnich.Siostry urszulanki SJK, które prowadzą jadłodajnię Caritas przy ul. Taczaka w Poznaniu, przygotują kilkaset paczek z zabawkami i słodyczami specjalnie dla dzieci.

Opole

Opolska Wigilia odbędzie się w piątek 22 grudnia o godzinie 16.00 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu przy ul. Wrocławskiej 158 (za Centrum Handlowym „Karolinka”) pod patronatem Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai.

Zaproszenia na Wigilię rozdaje 16. opolskich parafii Katedra Opolska, św. Piotra i Pawła, oo. Franciszkanów, MB Bolesnej i św. Wojciecha (Górka), oo. Jezuitów, Przemienienia Pańskiego (AK), św. Karola Boromeusza (Chabry), Chrystusa Króla (Metalchem), MB Fatimskiej (Grudzice), św. Jacka (Kolonia Gosławicka), MBNP (Nowa Wieś Królewska), bł. Czesława (Zaodrze), Wniebowzięcia NMP (Gosławice), św. Michała (Półwieś), św. Katarzyny (Groszowice), św. Józefa (Szczepanowice).

Oprawę muzyczną Wigilii zapewnią: Orkiestra i Chór parafii św. Józefa w Opolu –Szczepanowicach oraz zespoły regionalne. Na stołach znajdą się tradycyjne potrawy wigilijne m.in.: zupa grzybowa, ryba smażona, ziemniaki, surówki, gołąbki, pierogi, śledzie w oleju. Ponadto każdy uczestnik Wigilii otrzyma paczkę żywnościową.

Dla potrzebujących zostanie przygotowanych ponad 1500 paczek oraz 300 paczek dla dzieci z prezentami. Na wigilię będzie można przyjechać specjalnym autobusem, którego rozkład jest na odwrocie zaproszenia.

Lublin

W tym roku lubelska Caritas i Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie postanowiły zorganizować Wigilię Miłosierdzia 24 grudnia. Odbędzie się o godz. 10.30 w hali Targów Lublin przy ul. Dworcowej. Organizatorzy przygotowali miejsce przy stole dla ponad 500 osób.

Po posiłku każdy z potrzebujących otrzyma paczkę świąteczną na wynos. W tworzenie tych paczek Caritas chce zaangażować wszystkich ludzi chcących pomóc. W związku z tym rusza akcja „Paka Miłosierdzia”. W siedzibie Caritas przy ul. Wyszyńskiego 2 można pobrać pustą papierową torbę, aby włożyć do niej trwałe produkty spożywcze oraz środki czystości (np. mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, konserwy, herbata, słodycze, bakalie oraz artykuły chemiczne).

Wypełnione „Paki Miłosierdzia” należy przynieść z powrotem do Caritas, a pracownicy przekażą je potrzebującym podczas Wigilii Miłosierdzia. Do obsługi wigilii oraz przygotowywania paczek potrzebna jest pomoc stu wolontariuszy. Każdy, kto w tym wyjątkowym dniu chce i może dołączyć do tego dzieła powinien skontaktować się z lubelską Caritas.

Ze względu na limit miejsc organizatorzy rozdają zaproszenia, choć w miarę wolnych miejsc wpuszczą osoby potrzebujące także bez nich. Zaproszenia na Wigilię Miłosierdzia są do odbioru pod adresami:Caritas Archidiecezji Lubelskiej – Lublin, Al. Unii Lubelskiej 15, Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta – Lublin, ul. Zielona 3, Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Lublin, Al. Kraśnicka 76, w parafii pw. św. Mikołaja w Lublinie – ul. ks. M. Słowikowskiego 1, parafii pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty (Katedra Lubelska) – ul. Królewska 10, parafii pw. Przemieniania Pańskiego w Lublinie – ul. Nadbystrzycka 40, parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie – ul. Bursztynowa 20.

Toruń

Ojcowie jezuici razem z Klubem Inteligencji Katolickiej organizują Wigilię dla osób samotnych. Spotkanie wigilijne odbędzie się w niedzielę, 24 grudnia o godz. 15.30 w Domku DA przy kościele akademickim w Toruniu.

Kielce

W Kielcach Wigilia Caritas odbędzie się już po raz kolejny w Wojewódzkim Domu Kultury, prestiżowym, historycznym budynku w centrum miasta. Spotkanie o godz. 11.00 poprzedzi Msza św. w intencji osób bezdomnych i ubogich w Katedrze. Organizatorzy Wigilii w Kielcach przewidują udział ok. 500 osób potrzebujących.

– Chodziło nam o to, by bezdomni spotkali się na Wigilii w godnym miejscu, nie na dworcu czy ogrzewalni. Zapraszamy te osoby do symbolicznego Domu, którego na co dzień im brakuje. Dla każdego, bez względu na tożsamość, czekają tam otwarte drzwi i wigilijny stół – wyjaśnia ks. Krzysztof Banasik, zastępca Dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej.

Bydgoszcz

Wigilia na Starym Rynku organizowana jest po raz siódmy, w tym roku nie zabraknie występów artystycznych i wigilijnego poczęstunku: barszczu, pierogów z kapustą i grzybami, grochu z kapustą oraz ryby. Z mieszkańcami spotkają się m.in. biskup Jan Tyrawa oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Wigilia odbędzie się na Starym Rynku 21 grudnia o godz. 16:00

Wigilia organizują: Miasto i Caritas Diecezji Bydgoskiej przy wsparciu 1. Brygady Logistycznej z Bydgoszczy. Zaproszeni są wszyscy bydgoszczanie.

W ramach uroczystości będzie: występ zespołu z LO nr 6 pod kierownictwem Agnieszki życzenia biskupa Jana Tyrawy, prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego i przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sobocińskiego oraz występ zespołów: Nowa Scena oraz zespołu Marcina Degowskiego.

Częstochowa

W Częstochowie wigilia dla osób bezdomnych i ubogich odbędzie się w sobotę, 23 grudnia o godz. 17. Potrzebujący mogą się spotkać przy wspólnym stole wigilijnym w Sali Parafialnej przy Katedrze św. Rodziny w Częstochowie. Wigilia jest pod patronatem abp. Wacława Depo. Jej organizatorem jest Caritas, miasto oraz parafia św. rodziny w Częstochowie.

Gdańsk

Gdańska Caritas podobnie jak w latach ubiegłych prowadziła akcję, której celem było przygotowanie „świątecznego niezbędnika” dla osoby ubogiej, bezdomnej, który trafi do potrzebujących w czasie wigilii. Uszyty worek trzeba było wypełnić przyborami kosmetycznymi m.in. szamponami, szczoteczkami i pastami do zębów czy dezodorantami.

„Świąteczne niezbędniki” wraz z życzeniami trafią 24 grudnia do tych najbardziej potrzebujących, uczestników Wigilii dla osób ubogich, samotnych, chorych, która odbędzie

się o godz. 9.00 w Jadłodajni dla ubogich im, św. Alberta w Sopocie przy Al. Niepodległości 778.

Legnica

22 grudnia na legnickim rynku będzie miało miejsce pierwsze Spotkanie Wigilijne Legniczan.

Do wspólnego świętowania, które odbędzie się pod hasłem „Od serca”, zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta – dzieci, młodzież, seniorzy, rodzice. Podczas spotkania będzie wspólny opłatek, śpiewanie kolęd, poczęstunek i muzyka na żywo. Początek o godzinie 16.00. Organizatorami wydarzenia są: parafia p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy, Międzyparafialna Stołówka Charytatywna im. św. Jadwigi oraz legnickie Stowarzyszenie Spynacz. Partnerem wydarzenia jest Caritas Diecezji Legnickiej, a patronat honorowy objął biskup legnicki i Prezydent Miasta Legnica.

Przemyśl

Tradycyjnie jak, co roku w Przemyślu organizowana jest Wigilia dla osób najbardziej potrzebujących. Przy wigilijnym stole 23 grudnia 2017 w Hali Sportowej na ul. Mickiewicza spotkają się osoby ubogie, samotne i rodziny wielodzietne.

Rzeszów

W piątek, 22 grudnia 2017 r. o godz. 15.00 na rzeszowskim Rynku odbędzie się misterium Wigilii Bożego Narodzenia organizowane przez Miasto Rzeszów. W programie: wspólne życzenia, żywa szopka, oraz świąteczne śpiewanie z dziećmi z zespołu „Gabcia i przyjaciele” oraz z Centrum Sztuki Wokalnej. W programie także pokaz sztucznych ogni i kosztowanie potraw wigilijnych.

Biała Podlaska/Siedlce

Caritas Diecezji Siedleckiej tegoroczną Wigilię dla osób w trudnej sytuacji materialnej i życiowej organizuje 22 grudnia w Białej Podlaskiej i 23 grudnia 2017r. w Siedlcach. Przy słowach Ewangelii, modlitwy i śpiewie kolęd, uczestnicy spotkania będą wyczekiwać Narodzenia Pana Jezusa.

W Siedlcach Wigilia rozpocznie się o godz. 10:00 w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim przy ul. Świrskiego 57. Swoją obecnością uroczystość uświetni biskup siedlecki Kazimierz Gurda i ks. Marek Bieńkowski, Dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

W Białej Podlaskiej spotkanie rozpocznie się o godz. 12:00 w budynku organizacji przy ul. Warszawskiej 15. Poprowadzi je ks. Andrzej Kubalski, Zastępca Dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej.

Podczas Wieczerzy wigilijnej pojawią się na stole tradycyjne potrawy, m.in.: barszcz czerwony, karp smażony, wigilijna kapusta i kluski z makiem.

Organizację Wigilii Caritas wspiera operator hal Selgros Cash&Carry, który przekaże produkty do przygotowania poczęstunku. - Idea zasiadania razem, przy wspólnym stole, jest nam niezwykle bliska i nabiera szczególnego znaczenia w wigilijny wieczór. Jako firma, która na co dzień dostarcza produkty spożywcze do restauracji i sklepów, chcemy w tym szczególnym czasie podzielić się nimi z osobami potrzebującymi w całej Polsce. Caritas wspieramy w organizacji Wigilii już od 5 lat, ale w tym roku po raz pierwszy na tak dużą skalę. Na początku roku zaproponowaliśmy Caritas rozszerzenie akcji na całą Polskę. Kilkunastu oddziałom Caritas organizującym wigilie dla potrzebujących, przekażemy najpotrzebniejsze produkty niezbędne do ich organizacji. Spotkania łącznie zgromadzą niemal 10 tys. potrzebujących – mówi Cezary Furmanowicz, Dyrektor Marketingu Selgros Cash&Carry i Transgourmet.

„Wigilia bez granic”

„Wigilia bez granic” to akcja mająca na celu zachęcenie Polaków do przyjęcia obcokrajowców na wigilijnej wieczerzy, w tym uchodźców, zgodnie ze staropolską tradycją "dodatkowego talerza" dla przybysza. Prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana podkreślił, że "Wigilia bez granic" jest efektem sugestii Roberta Schumana, by wspólnotę narodów europejskich budować najpierw na poziomie kształtowania relacji międzyludzkich, a nie na poziomie ekonomicznym czy instytucjonalnym.

- Nie chcemy, by było to dzieło Instytutu Myśli Schumana, ale by było to dzieło całej Polski. Włączają się w nie Caritas Polska, Parlamentarna Grupa Schumana, wojewodowie i prezydenci miast oraz grupy parafialne i biskupi - poinformował prof. Krysiak. Jego zdaniem, akcja nie zakończy się 24 grudnia, ale powinna zaowocować budowaniem trwalszych relacji między Polakami a obcokrajowcami.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w tej inicjatywie, powinny się zgłaszać poprzez stronę www.wigiliabezgranic.com. Po podaniu swoich danych nastąpi rejestracja, a od przyszłego tygodnia zainteresowani zostaną poinformowani, kto będzie ich gościem w wigilijny wieczór. Akcja jest propagowana przez samorządy, dzięki czemu w kilkunastu miastach (m.in. Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Szczecinie) będą do niej zachęcać reklamy na środkach transportu miejskiego.

Partnerem medialnym akcji są m.in. Katolicka Agencja Informacyjna, Gość Niedzielny i Niedziela. Partnerem strategicznym "Wigilii bez granic" jest Caritas.


pgo,md,lk,msz,Wspólnota Sant’Egidio,Caritas / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama