reklama

Kraków: sukces akcji „Kredkobranie”

Sukcesem zakończyła się pierwsza edycja charytatywnej akcji „Kredkobranie”, którą zorganizowała Fundacja „Ignatianum” oraz Stowarzyszenie „Korzenie”.

Celem inicjatywy było wsparcie materiałami szkolnymi polskich uczniów mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

Akcja trwała ponad 1,5 miesiąca. Pierwotnie organizatorzy planowali ją przeprowadzić na terenie województwa małopolskiego i najbliższych okolic. Jednak dzięki wielkiemu zaangażowaniu mediów i Małopolskiego Kuratorium Oświaty, informacja o inicjatywie rozniosła się na całą Polskę.

- Zaczęliśmy otrzymywać telefony i e-maile ze szkół z różnych rejonów Polski z zapytaniem czy można jeszcze dołączyć do akcji. I tak przybory szkolne, materiały plastyczne i nowe lektury szkolne oraz książki dla dzieci i młodzieży zaczęły napływać z całego kraju - opowiada Tomasz Konturek, koordynator inicjatywy.

Z uwagi na trwające obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości inicjatywa przebiegała pod hasłem „100 uśmiechów na Stulecie”. Na chwilę obecną trwa jeszcze ostatnia segregacja darów, ale już można powiedzieć, że akcja zakończyła się sukcesem.

- Gotowych paczek jest ponad 100. Już przygotowujemy się do pierwszego wyjazdu z darami na Litwę, aby przekazać dzieciom zebrane materiały szkolne. Na pewno pojawi się więcej niż 100 uśmiechów na twarzach dzieci, bo przyborów mamy naprawdę sporo i będzie można obdarować wiele rodzin, których często nie stać na wymarzone przez dzieci wyprawki szkolne - opisuje Konturek.

Z Kresów już płyną głosy wdzięczności za zaangażowanie się w akcję. - Z serca dziękujemy wszystkim, którzy wsparli w Polsce inicjatywę „Kredkobranie”. Cieszymy się, że traktujcie nas jak swoich rodaków i nam pomagacie. To oznaka naprawdę szczerych i otwartych na potrzeby innych serc - podkreśla Anna Lastovska, nauczycielka z Gimnazjum Żejmiana w litewskim Podbrodziu.

Słowa podziękowania przekazują także organizatorzy. - Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pozytywnego wyniku akcji. To wyraźny sygnał dla naszych młodych rodaków mieszkających poza granicami kraju, że ich los nie jest nam obojętny, bo przecież to oni za kilka lat będą ambasadorami Polski za granicą wśród swoich rówieśników i zarazem strażnikami polskich miejsc pamięci na Kresach - podsumowuje Konturek.

Honorowy patronat nad inicjatywą „Kredkobranie” sprawował m.in. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

luk / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao