W wigilię Bożego Narodzenia, po odśpiewaniu Prymy, zgodnie ze starożytnym zwyczajem Kościoła Katolickiego diakon lub kantor obwieszcza z ambony Martyrologium o Narodzeniu Pańskim.
Martyrologium Romanum to księga liturgiczna Kościoła Rzymskiego – uporządkowany kalendarz liturgiczny, w którym każdy ze świętych i męczenników ma swoje szczególne miejsce. To właśnie w tej księdze wyjątkowe miejsce zajmuje data 25 grudnia – dzień Narodzin Zbawiciela Świata.
Martyrologium o Narodzeniu Pańskim – Kalenda – zawiera kronikarskie spojrzenie na moment narodzenia Jezusa, który w konkretnym czasie historii świata narodził się z Maryi Dziewicy.
Dziś ten przepiękny utwór gregoriański wykonywany jest w Watykanie podczas Mszy świętej zwanej Pasterką, ale także w parafii pw. św. Wojciecha w łódzkich Chojnach. W nagraniu przygotowanym dla Archidiecezji Łódzkiej utwór ten prezentuje Szymon Dębkowski – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, organista parafii św. Wojciecha w Łodzi, członek łódzkiej scholi dominikańskiej.
Dnia ósmego przed kalendami styczniowymi; od stworzenia świata,
kiedy na początku Bóg stworzył niebo i ziemię roku 5199;
od potopu roku 2957;
od narodzenia Abrahama roku 2015;
od Mojżesza i od wyjścia Izraelitów z Egiptu roku 1509;
od namaszczenia Dawida na króla roku 1302;
tygodnia 65 według Danielowego proroctwa za 194 Olimpiady;
od zbudowania miasta Rzymu roku 752;
panowania cesarza Oktawiana Augusta roku 42;
kiedy pokój powszechny był na ziemi, w szóstej epoce świata. Jezus Chrystus,
wieczny Bóg i Syn Ojca wiecznego, chcąc najłaskawszym przyjściem swoim świat poświęcić, z Ducha Świętego poczęty i po upływie dziewięciu miesięcy od poczęcia swojego, w Betlejem judzkim rodzi się z Maryi dziewicy stając się człowiekiem:
Narodzenia Pana Naszego Jezusa Chrystusa według Ciała
Źródło: ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka