Ruszyła strona internetowa ks. Jana Marszałka– kandydata na ołtarze

Ruszyła strona internetowa poświęcona przygotowaniom do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. prałata Jana Marszałka – niezwykłego kapłana, wieloletniego proboszcza w Łodygowicach na Żywiecczyźnie.

Na witrynie janmarszalek.pl znaleźć można aktualne informacje na temat „rozpoznawania Bożego działania przez osobę ks. Jana Marszałka”. Obok życiorysu zmarłego ponad 30 lat temu duchownego umieszczono świadectwa oraz materiały i dokumenty związane z życiem i posługą duchownego.

Postawa dawnego proboszcza parafii w Łodygowicach zaowocowała wieloma powołaniami kapłańskimi, a pamięć o tym księdzu jest niezwykle żywa wśród mieszkańców Kotliny Żywieckiej. Postulator w procesie beatyfikacyjnym charyzmatycznego proboszcza, ks. Stanisław Mieszczak SCJ, relacjonując kolejną comiesięczną modlitwę, jaka odbyła się 16 lutego w łodygowickim kościele pod przewodnictwem ks. Roberta Kasprowskiego, zwrócił uwagę na przesłanie, które wybrzmiało podczas tych uroczystości: podobieństwo losów księdza Prymasa Wyszyńskiego i ks. Jana Marszałka.

„Jeden przewodził całemu Kościołowi w Polsce, a drugi prowadził naszą parafię. W podobnym czasie i z tych samych motywów byli obydwaj prześladowani przez reżim komunistyczny. Nie mogli i nie chcieli iść na kompromisy. A jednak to przez nich Bóg objawił nam swoją moc” – podsumował sercanin, streszczając kazanie ks. Kasprowskiego, który także spotkał na swej drodze kapłańskiej prałata – dziś mogącego niebawem kandydować na ołtarze.

Podczas Mszy św. przy ołtarzu stanęło kilku duszpasterzy i rodaków: ks. infułat Michał Jagosz – łodygowicki rodak, pracujący w Rzymie; ks. prałat Józef Niedźwiedzki – świadek odejścia do Pana ks. Marszałka i jego następca; ks. kan. Jan Cendrzak – emerytowany proboszcz z Dziekanowic i jeden z pierwszych organizatorów zbierania dokumentacji o ks. Marszałku; ks. kan. Stanisław Czernek, pracujący obecnie w Radziechowach; ks. dr Stanisław Cader – redaktor jednej z publikacji o ks. Marszałku; ks. kan. Stanisław Wójcik, proboszcz parafii św. Józefa z Bielska-Białej; ks. Stanisław Mieszczak SCJ – postulator. Obecny był także proboszcz, ks. prałat Józef Zajda.

Do starań, które doprowadziłyby do wyniesienia tego kapłana na ołtarze zachęcał niegdyś sam Jan Paweł II. Zdaniem papieża Polaka, ks. Marszałek „głębią swego życia wewnętrznego i dobrocią pociągał ku sobie ludzi, budził zaufanie i ukazywał Boga”.

Jan Marszałek urodził się 8 czerwca 1907 roku w Krzeczowie w ubogiej rodzinie rolników. Uczył się w gimnazjach w Myślenicach i Krakowie. Po maturze wstąpił w 1927 roku do krakowskiego seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1932 roku. Jako wikariusz lub administrator pracował w parafiach w Poroninie, Spytkowicach koło Zatora, Skawinie, Andrychowie, Bachowicach. W 1951 roku został administratorem parafii pw. śś Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach. 2 lata później na skutek donosu niektórych parafian, którym nie podobało się, że kapłan walczy z plagą pijaństwa, musiał opuścić wioskę. Objął parafię Biały Kościół. W 1957 roku powrócił do Łodygowic, a 1966 roku został jej proboszczem. Z proboszczowskich obowiązków został zwolniony dopiero w 1984 roku. Z powodu choroby otrzymał zezwolenie na odprawianie Mszy św. we własnym pokoju na plebanii. Tam także zmarł 16 maja 1989 roku.

Po jego śmierci Jan Paweł II, który jako metropolita Krakowa wizytował łodygowicką parafię, przesłał telegram następującej treści: „W Panu żył Ksiądz Prałat Jan Marszałek, wieloletni pasterz w Łodygowicach i dziekan, i w Panu też umarł. Odszedł z prezbiterium krakowskiego gorliwy i mądry sługa Kościoła. Powszechnie znany i miłowany kapłan, który głębią swego życia wewnętrznego i dobrocią pociągał ku sobie ludzi, budził zaufanie i ukazywał Boga. Pośród wielu owoców jego niestrudzonej służby świadczą o tym liczne powołania kapłańskie i zakonne, jakie zrodziły się w Łodygowicach”.

W uznaniu za gorliwą pracę duszpasterską ks. Jan Marszałek otrzymał od papieża Pawła VI w 1976 roku tytuł Prałata honorowego Ojca Świętego.

rk / Łodygowice

« 1 »

reklama

reklama

reklama